Trwa ładowanie...
dgwohga

Jan Krzysztof Bielecki

Najnowsze informacje
1.2
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Bydgoszcz

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2001, członek)

Unia Wolności (1994-2001, członek)

dgwohga
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Radek Pietruszka

Jan Krzysztof Bielecki jest biznesmenem, ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych, a także czynnym politykiem. W 1991 roku piastował urząd premiera.

Jan Krzysztof Bielecki – informacje ogólne

Jan Krzysztof Bielecki urodził się 3 maja 1951 roku w Bydgoszczy. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku, a następnie studia wyższe z zakresu ekonomiki transportu morskiego na Uniwersytecie Gdańskim. Po ukończeniu studiów Bielecki rozpoczął pracę w Instytucie Ekonomiki Transportu Wodnego. Udzielał się również aktywnie w „Solidarności”, szczególnie podczas stanu wojennego. Za działalność opozycyjną został zwolniony ze stanowiska w Ministerstwie Przemysłu Maszynowego.

Między 1982 a 1985 rokiem Jan Krzysztof Bielecki stał się niezależnym przedsiębiorcą w założonej przez siebie spółdzielni „Doradca”, w której zatrudniał przede wszystkim represjonowanych opozycjonistów.

Jan Krzysztof Bielecki – działalność polityczna

Kariera polityczna Jana Krzysztofa Bieleckiego rozpoczęła się wraz z wyborami do sejmu X kadencji, w których otrzymał mandat poselski z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 1991 roku został premierem. Rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego funkcjonował jedynie rok, a w jego składzie zasiedli między innymi: Leszek Balcerowicz (jako Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów), Janusz Lewandowski (jako minister przekształceń własnościowych), Krzysztof Skubiszewski (jako minister spraw zagranicznych) czy Michał Boni (jako minister pracy i polityki socjalnej).

W 1991 roku Bielecki z powodzeniem wystartował w wyborach parlamentarnych z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którego był współzałożycielem. Znalazł się w składzie rządu Hanny Suchockiej, pełniąc funkcję ministra ds. integracji europejskiej.

Od grudnia 1993 roku do września 2003 roku Jan Krzysztof Bielecki był polskim przedstawicielem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. Po połączeniu Kongresu Liberalno-Demokratycznego z Unią Demokratyczną, należał do nowo utworzonej Unii Wolności. Następnie wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

W latach 2003-2009 Jan Krzysztof Bielecki obejmował stanowisko prezesa zarządu Banku Pekao S.A. Od stycznia 2015 roku przewodniczył radzie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, a w marcu tego samego roku Bielecki został mianowany przez premiera Donalda Tuska przewodniczącym Rady Gospodarczej przy urzędzie Premiera Rady Ministrów. Jego następcą w rządzie Ewy Kopacz był Janusz Lewandowski.

Jan Krzysztof Bielecki – odznaczenia i nagrody

Wśród wyróżnień Jana Krzysztofa Bieleckiego należy wymienić francuskie odznaczenie Wielkiego Oficera Legii Honorowej nadane w 1991 roku oraz Nagrodę Kisiela. W 2010 roku natomiast polityk został odznaczony Orderem Orła Białego oraz Odznaką Honorową Bene Merito.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgwohga
dgwohga
dgwohga
Więcej tematów
dgwohga