Trwa ładowanie...
ycipk-4lc5mw
ycipk-4lc5mw

Michał Boni

Najnowsze informacje
Trwa ładowanie...
Miejsce urodzenia:

Poznań

Organizacje:
Partie:
Michał Boni
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Polityk, działacz opozycji w czasach PRL, były minister, obecnie europarlamentarzysta ur. 10 czerwca 1954 roku w Poznaniu.

Wykształcenie Michała Boniego

Michał Boni jest z wykształcenia kulturoznawcą - w roku 1977 uzyskał tytuł zawodowy magistra na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1986 z powodzeniem obronił rozprawę doktorską z zakresu socjologii kultury.

Michał Boni w PRL i III RP

W roku 1980 wstąpił do "Solidarności", a w czasie stanu wojennego działał w jej podziemiach. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego mianowano go podsekretarzem stanu w resorcie Pracy i Polityki Socjalnej.
Podczas I Kadencji Sejmu stanął na czele tego ministerstwa. W roku 1994 Michał Boni związał się z Unią Wolności. W rządzie Jerzego Buzka był szefem gabinetu politycznego Longina Komołowskiego - ówczesnego ministra pracy i polityki socjalnej. W 2007 roku był współtwórcą programu politycznego Platformy Obywatelskiej. W latach 2011-2013 stał na czele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Michał Boni kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2014 z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskane poparcie pozwoliło mu zdobyć mandat deputowanego.

ycipk-4lc5mw
ycipk-4lc5mw
ycipk-4lc5mw
ycipk-4lc5mw
ycipk-4lc5mw