Trwa ładowanie...

Michał Boni krytykuje zmiany w OFE. Reformę przeprowadził Donald Tusk

Były minister w rządzie Donalda Tuska Michał Boni krytykuje jedną z najbardziej kontrowersyjnych i znaczących zarazem zmian przeprowadzonych przez rząd PO-PSL.

Michał Boni krytykuje zmiany w OFE. Reformę przeprowadził Donald TuskŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
dc0p0w7
dc0p0w7

– Gdyby to zależało ode mnie, nie likwidowałbym OFE. Uważam że popełniliśmy błąd, ratując pieniędzmi z OFE bieżący bilans budżetu – przyznał Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska.

Europoseł Platformy Obywatelskiej w rozmowie z "Rzeczpospolitą” ocenił, że rząd PO-PSL przenosząc składki Polaków zgromadzonych w OFE na poczet przyszłych emerytur "uzyskał efekt na rok”.

Zmiana ta dokonana przez byłego premiera była jedną z najbardziej kontrowersyjnych. Tusk był za nią krytykowany nawet przez osoby sprzyjające obozowi Platformy - choćby przez Leszka Balcerowicza.

dc0p0w7

Boni wtedy nie protestował. Dziś wreszcie zabrał głos - może dlatego, że w Platformie został właśnie zmarginalizowany. Grzegorz Schetyna umieścił go na piątym miejscu na liście wyborczej do PE w Warszawie. Tym samym de facto pozbawił Boniego szans na mandat w europarlamencie.

Zdania w PO podzielone, Rostowski broni zmian w OFE

Tzw. reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych nastąpiła na początku 2014 r.

Polegała na przeniesieniu zgromadzonych w OFE środków, ponad 153 mld zł, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dofinansowując w ten sposób bieżące emerytury, co zwykle czyniono z budżetu państwa. Odciążenie budżetu pozwoliło uzyskać natychmiastowy wynik w postaci znacznego obniżenia długu publicznego

dc0p0w7

– Operacja się udała i dzięki temu obniżony został o 150 mld zł dług nas wszystkich. Pacjent nie tylko przeżył, ale będzie się miał lepiej – oceniał uznaną przez Boniego za błąd reformę były już wówczas minister finansów, Jan Vincent Rostowski.

Na początku listopada 2015 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o reformie OFE jest zgodna z Konstytucją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc0p0w7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc0p0w7
Więcej tematów