Trwa ładowanie...
d470za4

Michał Boni o rozmowach ws. finansowania Kościołów

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, pytany o wyniki rozmów ws. finansowania Kościołów, powiedział w sobotę w TVN24:

Share
d470za4

- Uważam za umiarkowany sukces na dzisiaj, to że rozmawiamy o zmianie modelu. Nie fundusz kościelny, tylko odpis. Szczególnie mniejsze kościoły wiejskie chciałyby, aby było takie zabezpieczenie w okresie przejściowym, jeśli te wysokości odpisów nie byłyby wystarczające. Chociaż strony różnych Kościołów mówią o tym, że odpis powinien być wyższy.

Stawka odpisu jest cały czas dyskutowana. Podtrzymujemy swoje stanowisko, że to powinno być 0,3 %, ale to jest w głębokim powiązaniu, bo jeśli 0,3 %, to zdaniem kościołów ten okres przejściowy powinien być dużo dłuższy. Jeśli natomiast ten odpis byłby wyższy, to byłoby większe poczucie bezpieczeństwa i wtedy nie trzeba takiego długiego okresu przejściowego. My to przeanalizujemy i Rada Ministrów wyda odpowiednie instrukcje tak, żebyśmy mogli dalej rozmawiać.

W ciągu najbliższych dwóch trzech tygodni Rada Ministrów się tym problemem zajmie, a później jestem tak umówiony i z przedstawicielami Kościoła katolickiego, i z przedstawicielami innych Kościołów i związków wyznaniowych, że natychmiast wracamy do stołu i do rozmów, więc myślę, że w ciągu czerwca te rozmowy będą trwały".

d470za4

Podziel się opinią

Share
d470za4
d470za4
Więcej tematów