Trwa ładowanie...
d27ov6c

Leszek Balcerowicz

Najnowsze informacje
2.1
(44 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Lipno

Organizacje:

Ministerstwo Finansów - MF (1997-2000, minister finansów)

Rada Polityki Pieniężnej - RPP (przewodniczący: 2001–2007)

Partie:

Unia Wolności (1997 - 2000, wiceprezes Rady Ministrów, minister finansów, przewodniczący partii)

d27ov6c
East News
Źródło: East News, fot: Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Leszek Balcerowicz to urodzony w Lipnie ekonomista, polski polityk, doktor habilitowany nauk ekonomicznych oraz profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem wielu reform ekonomicznych, które miały miejsce po upadku komunizmu, posiada tytuł doktora honoris causa na ponad 30 uczelniach na całym świecie oraz wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego.

Leszek Balcerowicz – młodość, życie prywatne

Leszek Balcerowicz jest synem Barbary i Wacława Balcerowiczów. W latach liceum oraz studiów zajmował się lekkoatletyką, był członkiem AZS-u Warszawa i w 1966 roku został mistrzem Polski juniorów w biegu przełajowym na 1500 m.

W 1977 roku ożenił się z Ewą Balcerowicz, mają troje dzieci: Annę, Macieja i Wojciecha.

Leszek Balcerowicz – kariera naukowa

Leszek Balcerowicz studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w której w roku 1970 otrzymał z wyróżnieniem dyplom magisterski. Dwa lata później wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych, uzyskał tam tytuł MBA na Saint John’s University. W 1975 roku, ponownie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, obronił pracę doktorską zatytułowaną „Koszty przedsięwzięć innowacyjnych”, a po obronie tej pracy został zatrudniony tam jako adiunkt.

W latach 80. odbywał zagraniczne staże naukowe na np. angielskim University of Sussex. Habilitował następnie w SGPiS, a potem przejął tam stanowisko profesora nadzwyczajnego. Kierował Katedrą Międzynarodowych Studiów Porównawczych.

Leszek Balcerowicz jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i książek, np. „Wolność i rozwój: ekonomia wolnego rynku” czy „Post-Communist Transition: Some Lessons, Institute of Economic Affairs”, a także został wielokrotnie wyróżniony doktoratami honoris causa w placówkach naukowych na całym świecie, m. in. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Uniwersytecie Gdańskim, czy na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney .

Leszek Balcerowicz – działalność polityczna

Leszek Balcerowicz wdrożył reformy ekonomiczne i gospodarcze w Polsce po upadku komunizmu, co było jednym z największych jego wkładów w funkcjonowanie państwa w nowym ustroju. We wrześniu 1989 roku został ministrem finansów oraz wicepremierem, a później objął stanowisko przewodniczącego Unii Wolności (w 1995 roku). To stanowisko piastował do grudnia 2000 roku.

Od 1997 roku do 2000 roku ponownie był wicepremierem oraz ministrem finansów, natomiast 22 grudnia 2000 roku został wybrany przez Sejm na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Leszek Balcerowicz – działalność pozapolityczna

Oprócz tego Leszek Balcerowicz był przewodniczącym Rady Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w latach 1992-2000, a w 2006 roku został członkiem Rady Instytutu Finansów Międzynarodowych. Warto też wiedzieć, że założył think-tank – Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju w 2007 roku, a także został członkiem Doradczego Komitetu Systemowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ov6c
d27ov6c
d27ov6c
Więcej tematów
d27ov6c