ycipk-4kdowt
ycipk-4kdowt

Leszek Balcerowicz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Leszek Balcerowicz jest ekonomistą oraz politykiem East News
Podziel się
ycipk-4kdowt

Leszek Balcerowicz to urodzony w Lipnie ekonomista, polski polityk, doktor habilitowany nauk ekonomicznych oraz profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem wielu reform ekonomicznych, które miały miejsce po upadku komunizmu, posiada tytuł doktora honoris causa na ponad 30 uczelniach na całym świecie oraz wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego.

Leszek Balcerowicz – młodość, życie prywatne

Leszek Balcerowicz jest synem Barbary i Wacława Balcerowiczów. W latach liceum oraz studiów zajmował się lekkoatletyką, był członkiem AZS-u Warszawa i w 1966 roku został mistrzem Polski juniorów w biegu przełajowym na 1500 m.

W 1977 roku ożenił się z Ewą Balcerowicz, mają troje dzieci: Annę, Macieja i Wojciecha.

Leszek Balcerowicz – kariera naukowa

ycipk-4kdowt

Leszek Balcerowicz studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w której w roku 1970 otrzymał z wyróżnieniem dyplom magisterski. Dwa lata później wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych, uzyskał tam tytuł MBA na Saint John’s University. W 1975 roku, ponownie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, obronił pracę doktorską zatytułowaną „Koszty przedsięwzięć innowacyjnych”, a po obronie tej pracy został zatrudniony tam jako adiunkt.

W latach 80. odbywał zagraniczne staże naukowe na np. angielskim University of Sussex. Habilitował następnie w SGPiS, a potem przejął tam stanowisko profesora nadzwyczajnego. Kierował Katedrą Międzynarodowych Studiów Porównawczych.

Leszek Balcerowicz jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i książek, np. „Wolność i rozwój: ekonomia wolnego rynku” czy „Post-Communist Transition: Some Lessons, Institute of Economic Affairs”, a także został wielokrotnie wyróżniony doktoratami honoris causa w placówkach naukowych na całym świecie, m. in. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Uniwersytecie Gdańskim, czy na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney .

Leszek Balcerowicz – działalność polityczna

Leszek Balcerowicz wdrożył reformy ekonomiczne i gospodarcze w Polsce po upadku komunizmu, co było jednym z największych jego wkładów w funkcjonowanie państwa w nowym ustroju. We wrześniu 1989 roku został ministrem finansów oraz wicepremierem, a później objął stanowisko przewodniczącego Unii Wolności (w 1995 roku). To stanowisko piastował do grudnia 2000 roku.

ycipk-4kdowt

Od 1997 roku do 2000 roku ponownie był wicepremierem oraz ministrem finansów, natomiast 22 grudnia 2000 roku został wybrany przez Sejm na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Leszek Balcerowicz – działalność pozapolityczna

Oprócz tego Leszek Balcerowicz był przewodniczącym Rady Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych w latach 1992-2000, a w 2006 roku został członkiem Rady Instytutu Finansów Międzynarodowych. Warto też wiedzieć, że założył think-tank – Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju w 2007 roku, a także został członkiem Doradczego Komitetu Systemowego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.

ycipk-4kdowt
Data urodzenia

19.01.1947

Miejsce urodzenia

Lipno

Profesja

ekonomista, polityk

Organizacje

Ministerstwo Finansów - MF (1997-2000, minister finansów)

Rada Polityki Pieniężnej - RPP (przewodniczący: 2001–2007)

Partie

Unia Wolności (1997 - 2000, wiceprezes Rady Ministrów, minister finansów, przewodniczący partii)

ycipk-4kdowt
ycipk-4kdowt