Trwa ładowanie...
d4441bd

Jarosław Wałęsa

Najnowsze informacje
1.7
(159 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Partie:
d4441bd
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: / Ewelina Lach

Jarosław Wałęsa to politolog i polityk, syn Lecha Wałęsy, poseł na Sejm w latach 2005–2009, a także europarlamentarzysta VII i VIII kadencji. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Wałęsa – młodość i wykształcenie

Jarosław Wałęsa jest synem Lecha Wałęsy; urodził się w Gdańsku 13 września 1976 roku. Uczył się w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, a w 1995 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie skończył Glastonbury High School w Connecticut. Później studiował politologię w katolickim College of the Holy Cross, który ukończył z dyplomem Bachelor of Arts w 2001 roku. Jarosław Wałęsa skończył też politologiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim.

Jarosław Wałęsa – działalność polityczna

Jarosław Wałęsa pracował jako analityk struktur medialnych, a po rocznym stażu rozpoczął pracę w Instytucie Hudsona w stanie Indiana. W 2002 roku wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Biurze Lecha Wałęsy w Gdańsku, zajmując stanowisko archiwisty i doradcy politycznego Lecha Wałęsy. W 2004 roku wziął udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, reprezentując centroprawicowy Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców.

W 2005 roku Jarosław Wałęsa poparł inicjatywę założenia Partii Demokratycznej – demokraci.pl i wystartował w wyborach parlamentarnych RP. Znajdował się na liście wyborczej Platformy Obywatelskiej i zdobył mandat posła V kadencji Sejmu. Po wyborach wstąpił do PO, a w Sejmie działał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych. W 2007 roku Jarosław Wałęsa skutecznie ubiegał się o reelekcję; w Sejmie VI kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu (2008–2009).

Jarosław Wałęsa należał do Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Parlamentarnej Grupy Kobiet i Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego i Wodnego oraz Zespołu ds. Tradycji Niepodległościowych w latach 2007–2009. Między 2008 a 2009 rokiem działał też w Parlamentarnej Grupie ds. Autyzmu i w Parlamentarnym Zespole ds. Gospodarki Morskiej.

Jarosław Wałęsa został posłem do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku; dołączył do Komisji Rybołówstwa i Delegacji Do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Turcja, pełnił też funkcje zastępcy koordynatora Komisji Petycji. W 2014 roku Jarosława Wałęsę ponownie wybrano na europosła. Został on wiceprzewodniczącym Komisji Rybołówstwa. W 2015 roku objął funkcję dyrektora think tanku PO (Instytutu Obywatelskiego).

Jarosław Wałęsa – życie prywatne

Jarosław Wałęsa ma siedmioro rodzeństwa, jego rodzice to Danuta i Lech Wałęsowie. W 2013 roku Jarosław Wałęsa wziął ślub z Eweliną Jachymek. W 2011 roku Jarosław Wałęsa uczestniczył w poważnym wypadku drogowym, w którego wyniku odniósł poważne obrażenia. Prowadzący motocykl Jarosław Wałęsa zderzył się z samochodem osobowym, którego kierowca przegrał sprawę w sądzie.

Jarosław Wałęsa kandydatem na fotel prezydenta Gdańska w wyborach samorządowych 2018

Czerwiec 2018 roku to moment, kiedy oficjalnie ogłoszono, że Jarosław Wałęsa będzie reprezentował Koalicję Obywatelską (PO + N) i w wyborach samorządowych w tym roku wystartuje jako kandydat na prezydenta Gdańska. Jako członek Platformy Obywatelskiej połączył siły z partią Nowoczesna Ryszarda Petru.

Podstawowym członkiem zespołu Jarosława Wałęsy jest Dominik Kwiatkowski, kandydat na prezydenta miasta do spraw polityki społecznej, który w razie wygranej reprezentanta Koalicji Obywatelskiej w Gdańsku zostały wiceprezydentem miasta. Hasło Jarosława Wałęsy brzmi ”Bliżej mieszkańców”, która jest filozofią komitetu.

Władza ma być trojaka: dostępna, uczciwa oraz skromna, a jej postanowienia mają być rzeczywiście konsultowane z mieszkańcami tej części Trójmiasta, jaką stanowi Gdańsk. Zapowiadany jest również brak ogromnych inwestycji turystycznych, a nastawienie bardziej na działania lokalne, troszczenie się stopniowo o małe dzielnice i remonty w ich obrębie. Ważne są dbanie o dziedzictwo Gdańska, sprawniejsza komunikacja, więcej zieleni w mieście, planowanie przestrzenne oraz dostepna już od żłobków edukacja.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4441bd
d4441bd
d4441bd
Więcej tematów
d4441bd