WP
WP

Koalicja Obywatelska - Członkowie, liderzy, sondaże

Liderami komitetu Koalicja Obywatelska są Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Koalicja Obywatelska (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) to nowo utworzony komitet wyborczy, w którego skład wchodzą Platforma Obywatelska i Nowoczesna. W poszczególnych województwach do KO dołączyli kandydaci z innych partii (Sojuszu Lewicy Demokratycznej czy stowarzyszenia Inicjatywa Polska).

WP

Koalicja Obywatelska – historia

Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska oficjalnie zaczął funkcjonować 7 marca 2018 roku, kiedy liderzy dwóch partii, Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej i Katarzyna Anna Lubnauer z Nowoczesnej podpisali porozumienie, które obowiązuje na czas wyborów samorządowych 2018.

14 kwietnia 2018 roku została podana informacji publicznej oficjalna nazwa KO – Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Przez media komitet wyborczy często jest określany jako Zjednoczona Opozycja. Obie partie nie stworzyły oddzielnych komitetów wyborczych.

We wrześniu 2018 roku do KO dołączyło stowarzyszenie Inicjatywa Polska kierowane przez Barbarę Nowacką oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.

Ponadto do Koalicji Obywatelskiej dołączyły w poszczególnych miastach inne polityczne ugrupowania – Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Pracy i Unia Europejskich Demokratów.

WP

Koalicja Obywatelska – program

Program Koalicji Obywatelskiej nosi nazwę "6 kroków do przyszłości". Głównym założeniem KO jest ograniczenie funkcji wojewody na rzecz władzy samorządowej. Samorządy zyskałyby pełnię władzy w regionie, a obywatele mieliby realny wpływ na ich wybór i podejmowane decyzje. Tym samym zostaną zwiększone dochody własne poszczególnych jednostek (gmin, powiatów, województw). Z tym wiąże się również zmaksymalizowany udział mieszkańców w zarządzaniu.

Kolejnym krokiem jest stworzenie tzw. szkoły bez chaosu, w której wszyscy uczniowie będą mieli równe szanse umożliwiające rozwój talentów. Koalicja Obywatelska deklaruje również opiekę, ciepły posiłek czy rozbudowaną aktywność sportową, z którą wiąże się kolejny postulat „Orliki, Schetynówki, drogi rowerowe”. KO chce, aby w każdej gminie było co najmniej jedno boisko sportowe, a także chodniki i ścieżki rowerowe, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort podczas poruszania się drogami. Koalicja Obywatelska pragnie zadbać o uczniów, wprowadzając darmową komunikację dla dzieci i młodzieży uczącej się.

Nie zajmuje się jednak wyłącznie młodymi obywatelami, ale również seniorami. Bezpośrednia pomoc w urzędzie czy dotarciu do specjalisty, placówka opiekuńcza w każdej gminie czy numer telefonu, pod którym starsze osoby otrzymają specjalistyczną całodobową pomoc – to główne cele wyznaczone przez KO.

Ponadto Zjednoczona Opozycja chce przeznaczyć 0,5 proc. PKB (Produktu Krajowego Brutto) rocznie na walkę ze smogiem, a także zakazać sprowadzania do kraju toksycznych substancji i odpadów.

WP

Koalicja Obywatelska – kandydaci w wyborach 2018

Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych 2018 wystawiła kandydatów w poszczególnych województwach. W mieście stołecznym Warszawa o prezydenturę stara się Rafał Kazimierz Trzaskowski, którego głównym rywalem jest Patryk Jaki z partii Prawo i Sprawiedliwość. Ponadto w poszczególnych miastach kandydują:

WP
Główna siedziba

ul. Wiejska 12a, 00-490 Warszawa

Rok założenia

2018

Lider
Cele

- decentralizacja władzy;
- większy udział władz samorządowych w podejmowaniu decyzji;
- ochrona seniorów;
- darmowy transport publiczny dla dzieci i młodzieży;
- walka ze smogiem;
- jeden gospodarz regionu zamiast dwuwładzy.

Ideologie

- chrześcijańska demokracja;
- liberalizm;
- socjaliberalizm.

Ważniejsi członkowie
WP
WP