Trwa ładowanie...
d31ar9z

Koalicja Obywatelska - program i obietnice wyborcze

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Jakub Kamiński

Koalicja Obywatelska (KO) to powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 roku koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, następnie w różnych formach kontynuowana. Na wybory parlamentarne 2019 komitet przyjął nazwę „Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni”.

Koalicja Obywatelska – 2018

Komitet wyborczy Koalicja Obywatelska oficjalnie zaczął funkcjonować 7 marca 2018 roku, kiedy liderzy dwóch partii, Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej i Katarzyna Anna Lubnauer z Nowoczesnej podpisali porozumienie, które obowiązywało na czas wyborów samorządowych 2018.

14 kwietnia 2018 roku sojusz przyjął nazwę KO – Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Przez media komitet wyborczy często jest określany jako Zjednoczona Opozycja. Obie partie nie stworzyły oddzielnych komitetów wyborczych.

We wrześniu 2018 roku do KO dołączyło stowarzyszenie Inicjatywa Polska kierowane przez Barbarę Nowacką oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.

Ponadto do Koalicji Obywatelskiej dołączyły w poszczególnych miastach inne polityczne ugrupowania – Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Pracy i Unia Europejskich Demokratów. W wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska uzyskała 26,97% głosów (drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości), zdobywając 194 mandaty i uzyskując je we wszystkich województwach. Najlepszy wynik uzyskała w 7 województwach, a większość mandatów w sejmiku pomorskim. W I turze 11 kandydatów komitetów KO wygrało wybory na prezydentów miast. Wśród nich był również Rafał Trzaskowski, który został wybrany na prezydenta Warszawy. Do II tury przeszło 15 kandydatów KO, a 8 z nich odniosło zwycięstwa (kandydaci komitetu KO wygrali wybory na prezydentów miast 19 przypadkach). We wszystkich sejmikach zostały powołane kluby KO, a w połowie województw Koalicja Obywatelska zawarła z Polskim Stronnictwem Ludowym i Sojuszem Lewicy Demokratycznej koalicje rządzące (przedstawiciele PO uzyskali miejsca we wszystkich zarządach tych województw, w tym 6 stanowisk marszałków, na Nowoczesna zyskała jedno miejsce w zarządzie województwa pomorskiego). Klub poselski Nowoczesnej 5 grudnia 2018 postanowił, aby wspólny klub KO nie powstał w parlamencie. Wskutek tej decyzji 7 z 21 posłów Nowoczesnej postanowiło przejść do klub parlamentarnego PO, który przyjął nazwę „Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska”.

Koalicja Obywatelska – program 2018

Program Koalicji Obywatelskiej nosi nazwę "6 kroków do przyszłości". Głównym założeniem KO jest ograniczenie funkcji wojewody na rzecz władzy samorządowej. Samorządy zyskałyby pełnię władzy w regionie, a obywatele mieliby realny wpływ na ich wybór i podejmowane decyzje. Tym samym zostaną zwiększone dochody własne poszczególnych jednostek (gmin, powiatów, województw). Z tym wiąże się również zmaksymalizowany udział mieszkańców w zarządzaniu.

Kolejnym krokiem jest stworzenie tzw. szkoły bez chaosu, w której wszyscy uczniowie będą mieli równe szanse umożliwiające rozwój talentów. Koalicja Obywatelska deklaruje również opiekę, ciepły posiłek czy rozbudowaną aktywność sportową, z którą wiąże się kolejny postulat „Orliki, Schetynówki, drogi rowerowe”. KO chce, aby w każdej gminie było co najmniej jedno boisko sportowe, a także chodniki i ścieżki rowerowe, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort podczas poruszania się drogami. Koalicja Obywatelska pragnie zadbać o uczniów, wprowadzając darmową komunikację dla dzieci i młodzieży uczącej się.

Nie zajmuje się jednak wyłącznie młodymi obywatelami, ale również seniorami. Bezpośrednia pomoc w urzędzie czy dotarciu do specjalisty, placówka opiekuńcza w każdej gminie czy numer telefonu, pod którym starsze osoby otrzymają specjalistyczną całodobową pomoc – to główne cele wyznaczone przez KO.

Ponadto Zjednoczona Opozycja chce przeznaczyć 0,5 proc. PKB (Produktu Krajowego Brutto) rocznie na walkę ze smogiem, a także zakazać sprowadzania do kraju toksycznych substancji i odpadów.

Koalicja Obywatelska – kandydaci w wyborach 2018

Koalicja Obywatelska w wyborach samorządowych 2018 wystawiła kandydatów w poszczególnych województwach. W mieście stołecznym Warszawa o prezydenturę stara się Rafał Kazimierz Trzaskowski, którego głównym rywalem jest Patryk Jaki z partii Prawo i Sprawiedliwość. Ponadto w poszczególnych miastach kandydują:

Koalicja Obywatelska – 2019

Koalicja Obywatelska nie została powołana na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, ale zarówno PO, jaki Nowoczesna wraz z innymi partiami weszły w skład szerszej Koalicji Europejskiej. Koalicja Europejska, której współtwórcami są PO, PSL, SLD, Nowoczesna oraz Zieloni, została zawiązana 1 lutego 2019 na wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. PO obsadziła wówczas na jej listach większość, bo aż 77 miejsc, a jej przedstawiciele uzyskali 14 mandatów z 22 do KE. Nowoczesna wystawiła 8 kandydatów, jednak nie zdobyli oni mandatów eurodeputowanych. Chęć powołania wspólnego klubu parlamentarnego i zamiar wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2019 zadeklarowano 8 czerwca 2019. Miało to miejsce podczas posiedzenia rad krajowych wchodzących w skład KO partii Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pięć dni później 12 z 14 posłów, którzy należeli wówczas do Nowoczesnej, przystąpiło do klubu PO-KO. Na Forum Programowych Koalicji Obywatelskiej zorganizowanym w dniach 12-13 lipca 2019, przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna zaprezentował tzw. plan uzdrowienia Polski.

Koalicja Obywatelska – program 2019

Zaprezentowany przez Grzegorza Schetynę plan uzdrowienia Polski zakłada:

  • wprowadzenie rejestrowanych związków partnerskich
  • obligatoryjne referenda
  • głosowanie przez internet
  • zniesienie zakazu handlu w niedzielę
  • obniżkę ZUS i PIT
  • tzw. Akt Odnowy Demokracji
  • Europejską Ochronę Zdrowia (wprowadziłaby między innymi przywrócenie finansowania zapłodnienia in vitro z budżetu państwa i skrócenie oczekiwania do lekarzy specjalistów)
  • 13 emeryturę na stałe
  • wprowadzenie programu Czyste Powietrze i Woda (stopniowe wyeliminowanie węgla w ogrzewaniu lokali mieszkalnych oraz w energetyce)

Koalicja Obywatelska – kandydaci w wyborach do Sejmu 2019

Grzegorz Schetyna ogłosił 18 lipca, że startująca w wyborach do Sejmu Koalicja Obywatelska oprócz PO i niewielkich ugrupowań nie będzie bazować na środkach partyjnych. Należy zaznaczyć, że KO nie zawarła sojuszu z Wiosną ani SLD. Przewodniczący PO zaprosił jednak do współpracy samorządowców i organizacje pozarządowe, oferując im 20 proc. miejsc na listach. 30 lipca 2019 decyzję o dołączeniu Koalicji Obywatelskiej podjęła rada krajowa Partii Zieloni. Tego samego dnia ogłoszono również nazwiska liderów list w wyborach do Sejmu.

Kandydaci na Posłów do Sejmu startują z 41 okręgu. Na liście kandydatów KO do Parlamentu znaleźli się:

Przypominamy, że 9 sierpnia 2019 roku na czas wyborów parlamentarnych do koalicji przyłączyło się środowisko tworzące Ruch Autonomii Śląska oraz Śląską Partię Regionalną. Trzy dni później Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała koalicję na wybory parlamentarne jako Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni.

d31ar9z
Koalicja Obywatelska - program i obietnice wyborcze
Główna siedziba

ul. Wiejska 12a, 00-490 Warszawa

Rok założenia

2018

Lider
Cele

- obniżka PiT i ZUS;
- obligatoryjne referenda;
- Europejska Ochrona Zdrowia;
- zniesienie zakazu handlu w niedziele;
- stopniowe wyeliminowanie węgla w ogrzewaniu budynków (program Czyste Powietrze i Woda);
- wprowadzenie rejestrowanych związków partnerskich;
- głosowanie przez internet.

Ideologie

- chrześcijańska demokracja;
- liberalizm;
- socjaliberalizm;
- feminizm;
- proeuropeizm

Ważniejsi członkowie

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ar9z
d31ar9z
d31ar9z
Więcej tematów
d31ar9z