Trwa ładowanie...
d4j6alu

Joanna Kluzik-Rostkowska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Katowice

Organizacje:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (2007, minister pracy i polityki społecznej)

Ministerstwo Edukacji Narodowej - MEN (2013-2015, minister edukacji narodowej)

Partie:
d4j6alu
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Radek Pietruszka

Joanna Kluzik-Rostkowska jest dziennikarką związaną w przeszłości z poczytnymi czasopismami, takimi jak „Konfrontacje” czy „Wprost”. Od 2004 działa w polityce, dwukrotnie piastowała urząd Ministra Edukacji Narodowej.

Joanna Kluzik-Rostkowska – informacje ogólne

Joanna Kluzik-Rostkowska urodziła się 14 grudnia 1963 roku w Katowicach. Należała do Związku Harcerstwa Polskiego Katowice. Ukończyła katowickie IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stanisława Maczka, a następnie dziennikarstwo na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas studiów należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pisała również dla prasy podziemnej, między innymi „Tygodnika Mazowsze”.

Kariera dziennikarska Joanny Kluzik-Rostkowskiej nabrała tempa po 1989 roku, kiedy zaczęła pracę dla „Tygodnika Solidarność”, którego redaktorem naczelnym w tamtych czasach był Jarosław Kaczyński.

W 1992 Kluzik-Rostkowska podjęła współpracę z miesięcznikiem „Konfrontacje” oraz „Expressem Wieczornym”. W obu czasopismach zajmowała się działem reportażu. Pracowała także jako dziennikarz śledczy oraz korespondent, między innymi w Czeczenii i Bośni. W latach 1996-2000 związana była z tygodnikiem „Wprost”, następnie z czasopismem „Nowe Państwo”. Między 2001 a 2004 rokiem pełniła funkcję I zastępcy redaktora naczelnego magazynu dla kobiet „Przyjaciółka”.

Joanna Kluzik-Rostkowska – kariera polityczna

Początkiem działalności politycznej Joanny Kluzik-Rostkowskiej było objęcie w 2004 roku stanowiska głównego specjalisty biura prasowego Urzędu m. st. Warszawa, a następnie przystąpienie do Prawa i Sprawiedliwości. W stołecznym ratuszu Kluzik-Rostkowska pełniła również funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. kobiet i rodziny. Bez powodzenia startowała w wyborach do parlamentu w 2005 roku z ramienia PiS.

W tym samym roku została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a dwa lata później objęła równorzędne stanowisko w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Szerokim echem w ówczesnej koalicji rządzącej, a przede wszystkim LPR, odbiła się pozytywna opinia Joanny Kluzik-Rostkowskiej na temat zapłodnienia metodą in-vitro. Kontrowersje wzbudziły także jej słowa sprzeciwu wobec marszów równości, przy jednoczesnej krytyce ustawy Romana Giertycha o zakazie promowania ruchów LGTB.

W 2007 roku Joanna Kluzik-Rostkowska uzyskała mandat poselski, startując z łódzkiej listy Prawa i Sprawiedliwości. Objęła także stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W 2010 roku pełniła funkcję szefowej sztabu wyborczego kandydata PiS na prezydenta, Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym roku, wraz z Elżbietą Jakubiak, została wykluczona z partii.

Joanna Kluzik-Rostkowska podjęła działania utworzenia nowego ugrupowania politycznego, które w 2011 roku zostało zarejestrowane jako partia pod nazwą Polska Jest Najważniejsza. Przez krótki czas była jego przewodniczącą, jednak po pierwszym kongresie partii jej miejsce zajął Paweł Kowal. W tym samym roku Kluzik-Rostkowska wystąpiła z partii i dołączyła do Platformy Obywatelskiej. Z ramienia tej partii kandydowała w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, uzyskując mandat poselski.

W 2013 roku Joanna Kluzik-Rostkowska została Ministrem Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska, a następnie kontynuowała pracę w resorcie na tym samym stanowisku w rządzie Ewy Kopacz. Funkcję ministra zakończyła w 2015 roku.

Joanna Kluzik-Rostkowska – rodzina

Joanna Kluzik-Rostkowska jest żoną dziennikarza, Dariusza Rostkowskiego. Para ma troje dzieci: Marię, Katarzynę i Józefa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j6alu
d4j6alu
d4j6alu
Więcej tematów
d4j6alu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj