Trwa ładowanie...
d3wq8q3

Roman Giertych

Najnowsze informacje
1.3
(484 głosy)
Oceń:
d3wq8q3
Miejsce urodzenia:

Śrem

WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Polski adwokat, polityk, były prezes ugrupowania politycznego Liga Polskich Rodzin oraz były minister edukacji narodowej ur. 27 lutego 1971 roku w Śremie.

Roman Giertych – wykształcenie i początki kariery politycznej

Roman Giertych jest absolwentem Wydziału Historycznego i Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aplikację adwokacką zakończył w roku 2000. Był twórcą oraz prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. W roku 1993 startował do Sejmu z list Unii Polityki Realnej. Roman Giertych uzyskał mandat poselski w roku 2001. W wyborach parlamentarnych kandydował jako polityk Ligi Polskich Rodzin.

Roman Giertych - kariera polityczna

W 2005 roku Roman Giertych ubiegał się o reelekcję i po raz drugi zdobył mandat posła. To właśnie w tej kadencji wszedł do koalicji rządowej wraz z Prawem i Sprawiedliwością oraz Samoobroną. W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję ministra edukacji narodowej.

Ponownie startował w wyborach do parlamentu w roku 2007. Nie udało mu się jednak zdobyć mandatu poselskiego. Od tego czasu nie angażował się politycznie i powrócił do zawodu adwokata. W wyborach parlamentarnych 2015 bez powodzenia starał się o nominację senatorską.

Roman Giertych - minister edukacji narodowej

Od 5 maja 2006 do 13 sierpnia 2007 sprawował funkcje wicepremiera i ministra edukacji narodowej. Jego nominacja wywołała wiele kontrowersji. W maju 2006 roku doprowadziła do manifestacji studenckich w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie czy Warszawie.

Z kolei 13 czerwca z inspiracji Inicjatywy Uczniowskiej odbył się protest uczniów ze szkół średnich i gimnazjalnych. Wtedy zablokowano siedzibę ministerstwa edukacji narodowej.

Wtedy też starano się odwołać Romana Giertycha. Rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod listem otwartym dotyczącym jego odwołania. Zebrano 137 tysięcy podpisów, a list został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przeprowadzono też wiele innych akcji, które miały namawiać do odwołania ministra edukacji.

Za swojej kadencji Roman Giertych przywrócił do szkół obowiązek przystąpienia na maturze do egzaminu z matematyki. Z kolei w lipcu 2006 roku ogłosił częściową amnestię maturalną dla tych absolwentów, którzy nie zdali matury dwa miesiące wcześniej. W październiku rzecznik praw obywatelskich zaskarżył to rozporządzenie do Trybunały Konstytucyjnego, a ten uznał amnestię za niezgodną z Konstytucją.

Roman Giertych propagował też działania na rzecz ukrócenia przemocy i agresji w polskich szkołach. Wprowadził program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". W jego ramach wprowadzono obowiązek noszenia mundurków szkolnych. Jednolity strój miał obowiązywać w szkołach podstawowych i gimnazjach.

W 2006 roku wprowadził jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka potocznie zwaną becikowym.

Roman Giertych - adwokat

Po nieuzyskaniu mandatu poselskiego w 2007 roku Roman Giertych wrócił do zawodu adwokata. Reprezentował Romana Krauzego, Radosława Sikorskiego czy Donalda Tuska, Leszka Czarneckiego, a także Geralda Birgfellnera w sprawie dotyczącej przedsiębiorstwa Srebrna i jego sporu z Jarosławem Kaczyńskim.

W październiku 2020 roku został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Podczas wieczornego przeszukania w jego domu stracił przytomność, wskutek czego trafił do szpitala, a wcześniej przeszukano jego kancelarię. Prokuratura miała mu przedstawić zarzuty bezprawnego wyprowadzenia ze spółki giełdowej 92 mln złotych.

Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał decyzję uznającą, że prokuratura nie przedstawiła żadnych przesłanek uprawdopodobniających popełnienie przestępstwa przez podejrzanego. Do tego w grudniu sąd stwierdził, że Giertych nie jest podejrzanym w sprawie, bo nie doszło do skutecznego ogłoszenia zarzutów, gdyż wg zapisu w protokole prokuratorskim Giertych w trakcie ich ogłaszania spał. Według sądu prokuratura w tej sprawie rażąco naruszyła prawo i postępowała nieetycznie, a jego zatrzymanie było nielegalne.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wq8q3
d3wq8q3
d3wq8q3
Więcej tematów
d3wq8q3