Trwa ładowanie...
d30l921

Paweł Adamowicz

Najnowsze informacje
2.6
(147 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (od 2001 r. do 2015 r. )

d30l921
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jan Rusek

Paweł Adamowicz jest prawnikiem, politykiem samorządowym z długoletnim stażem, a także jednym z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Od urodzenia związany jest z Gdańskiem - obecnie pełni funkcję prezydenta stolicy województwa pomorskiego.

Paweł Adamowicz - pochodzenie

Paweł Adamowicz przyszedł na świat 2 listopada 1965 r. w Gdańsku, jako syn Teresy i znanego społecznika i ekonomisty - Ryszarda Adamowicza. Ma on pochodzenie litewskie, ponieważ jego rodzice w 1949 r. zostali przesiedleni z Wilna do Gdańska. Bratem prezydenta Gdańska jest Piotr Adamowicz - historyk, dziennikarz prasowy i znany działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL-u.

Paweł Adamowicz - wykształcenie i kariera zawodowa

Paweł Adamowicz od urodzenia związany jest z Gdańskiem - to w tym mieście się urodził, wychował, a także założył rodzinę. Podczas nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku kolportując prasę i wydawnictwa podziemne, zaangażował się w solidarnościowy ruch opozycyjny. W połowie lat 80. wówczas kilkunastoletni Adamowicz wraz z kolegami zaczął wydawać uczniowskie pismo - “Jedynka”. W tym samym czasie zaczął studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas studiów wydawał pismo podziemne “ABC”. W 1988 r. wraz z innymi studentami swojej uczelni zainicjował strajk okupacyjny. Tuż po ukończeniu studiów Paweł Adamowicz podjął się pracy na Uniwersytecie Gdańskim w charakterze asystenta, a kilka lat później został mianowany prorektorem ds. studenckich.

Paweł Adamowicz - działalność polityczna

Początki kariery politycznej Pawła Adamowicza sięgają do lat 90., bowiem wówczas został on wybrany, w pierwszych demokratycznych wyborach, radnym Gdańska. W wyborach tych poparcia udzielił mu Komitet Obywatelski (pół-legalna organizacja polityczna). Od 1990 do 1993 r. aktywnie działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (partii politycznej istniejącej do 1994 r.). Na dalszym etapie swojej działalności politycznej Adamowicz przewodniczył Radzie Miasta Gdańsk, a w międzyczasie należał do Partii Konserwatywnej i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 1998 r. startował w wyborach samorządowych z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) i wówczas po raz pierwszy objął urząd Prezydenta Gdańska.

W 2001 r. współtworzył regionalne struktury Platformy Obywatelskiej (PO), a rok później powtórzył swój sukces wyborczy z 1998 r. i ponownie został wybrany prezydentem Gdańska. Adamowicz wygrał również wybory w 2006 r., w 2010 r. i w 2014 r. Natomiast w 2015 r. zawiesił swoje członkostwo w PO (w związku z aferą ws. oświadczeń majątkowych) - w najbliższych wyborach samorządowych będzie startował jako kandydat niezrzeszony.

Paweł Adamowicz - oświadczenie majątkowe

W 2015 r. rozpętała się publiczna burza odnośnie pochodzenia majątku Adamowicza. Wnikliwe przyjrzenie się składanym przez niego oświadczeniom majątkowych zbudziło zasadne pytania o pochodzenie jego majątku. Jeszcze w tym samym roku Adamowicz usłyszał zarzuty odnośnie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. Sprawa dotyczyła nie tylko pochodzenia jego majątku, ale także zatajenia posiadania ok. 150 tys. zł. Oprócz tego były polityk Platformy obywatelskiej nie wykazał jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym o przybliżonej wartości 30 tys. zł. Wiele kontrowersji budzą także posiadane przez Adamowicza mieszkania luksusowe, które nabył po preferencyjnych warunkach. Niektórzy dziennikarze doszukują się związków prezydenta Gdańska z układami mafijnymi.

Paweł Adamowicz - związek z aferą Amber Gold

Za czarną kartę działalności politycznej Adamowicza niektórzy uznają również aferę Amber Gold - spółki finansowej prowadzonej przez Marcina P., która oszukała tysiące Polaków na wiele milionów zł. Komisja ds. Amber Gold pod przewodnictwem Małgorzaty Wassermann (PiS) badała związki prezydenta Gdańska z Marcinem i Katarzyną P. Stawiane są tezy m.in. o przyjmowaniu przez niego łapówek, a także o szukaniu kontaktów z Marcinem P.

Paweł Adamowicz – wybory samorządowe 2018

W 2018 roku dobiegła końca kolejna kadencja prezydentury Pawła Adamowicza w Gdańsku, a polityk postanowił ubiegać się o reelekcję. W wyborach samorządowych 2018 Adamowicz wystartował z listy "Wszystko dla Gdańska". Na czele sztabu wyborczego stanęła Aleksandra Dulkiewicz.

W programie wyborczym Pawła Adamowicza i kandydatów ubiegających się o pozycje radnych z listy komitetu "Wszystko dla Gdańska" znalazło się 50 konkretnych celów tworzących sprecyzowany plan dla Gdańska. Wśród postulatów znajdziemy koncepcję powołania łącznika między mieszkańcami a władzami miasta, pomoc dla niepełnosprawnych czy ograniczenie liczby wypadków w mieście.

Przeciwnikami Pawła Adamowicza w walce o objęcie stanowiska prezydenta Gdańska są:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30l921
d30l921
d30l921
Więcej tematów
d30l921