Trwa ładowanie...
d2xpmk4

Andrzej Ceynowa

Najnowsze informacje
1.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Partie:
d2xpmk4

Andrzej Ceynowa to amerykanista i literaturoznawca. Przez wiele lat rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Kandydat na prezydenta Gdańska z ramienia SLD w wyborach samorządowych 2018.

Andrzej Ceynowa – wykształcenie i kariera zawodowa

Andrzej Ceynowa urodził się w 1951 roku w Gdańsku, gdzie dorastał i zdobywał wykształcenie. W 1969 roku wyjechał jednak do Poznania, aby tam podjąć studia w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza. Zaraz po zdobyciu tytułu magistra powrócił do rodzinnego miasta, gdzie objął na Uniwersytecie Gdańskim stanowisko asystenta w Zakładzie Filologii Angielskiej.

Współpraca Andrzeja Ceynowy z tą uczelnią trwa nadal. Przez ponad 40 lat obejmował stanowiska Wicedyrektora Instytutu Anglistyki (1994-1996), Prorektora ds. Nauki (1996-2002), Rektora (2002-2008) i Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego (od 2008 roku).

Kariera naukowa Andrzeja Ceynowy zawiera zdobycie stopnia doktora na UAM w 1978 roku, tytułu doktora habilitowanego na Uniwersytecie Gdańskim w 1993 roku oraz tytułu profesora nadzwyczajnego UG w 1995 roku.

Poza tym Andrzej Ceynowa, jako Kaszub, działał w organizacjach związanych z tą mniejszością – od 1998 do 2004 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Gdańskiego ZKP Gdańsk, a w latach 2001-2010 wiceprezesa O. Gdańsk.

Z inicjatywy Andrzeja Ceynowy został wybudowany nowoczesny Kampus Bałtycki Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie, Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Sopocie i Instytut Oceanologii w Gdyni. Ponadto w 2002 roku, pełniąc funkcję rektora UG, był Promotorem Doktoratu Honorowego Sekretarz Stanu USA Madalaine Albright, a wcześniej, w latach 2001-2002 zasiadał w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w fotelu Wiceprzewodniczącego Komisji Edukacji Europejskiej. Od 1996 do 2001 roku Andrzej Ceynowa był reprezentantem Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Uniwersytetów w Brukseli.

Andrzej Ceynowa – kariera w polityce

Andrzej Ceynowa był członkiem Unii Wolności, za czasów istnienia partii. Bez powodzenia wziął udział w wyborach parlamentarnych w 2001 roku, ubiegając się o mandat poselski z ramienia Unii Wolności. Kolejną próbę Andrzej Ceynowa podjął w wyborach samorządowych w 2014 roku, już jako kandydat do sejmiku województwa pomorskiego z listy SLD Lewica Razem, również bez sukcesu. W 2015 roku Andrzej Ceynowa kandydował do Senatu w wyborach parlamentarnych z list Zjednoczonej Lewicy. Zajął 3. miejsce w okręgu.

Andrzej Ceynowa postanowił wziąć również udział w wyborach samorządowych 2018, startując na prezydenta Gdańska. Jego kandydatura otrzymała wsparcie SLD. Najważniejszymi rywalami Andrzeja Ceynowy są dotychczasowy prezydent miasta, Paweł Adamowicz, a także Jarosław Wałęsa wspierany przez Koalicję Obywatelską i Kacper Płażyński startujący z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Ceynowa – życie prywatne

Od 1976 roku Andrzej Ceynowa żonaty jest z Aliną Ceynowa, z którą ma dwoje dzieci – córkę Magdalenę i syna Marcina.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xpmk4
d2xpmk4
d2xpmk4
Więcej tematów
d2xpmk4