Trwa ładowanie...
dq87fb6

Hanna Suchocka

Najnowsze informacje
3.0
(9 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Pleszew

Organizacje:

MS - Ministerstwo Sprawiedliwości (1997–2000, minister sprawiedliwości)

Partie:

Unia Wolności (posłanka)

Rola:
dq87fb6
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Grzegorz Jakubowski

Hanna Suchocka – polityk, prawniczka, a także nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego nauk prawnych i profesora nadzwyczajnego UAM.

Hanna Suchocka – informacje ogólne

Hanna Suchocka urodziła się 3 kwietnia 1946 roku w Pleszewie. Wykładała na wielu uczelniach, takich jak UAM, KUL czy warszawska Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.Suchocka to pierwsza kobieta w Polsce, która pełniła funkcję premiera. Kilkukrotnie zasiadała też w Sejmie jako posłanka, a do tego była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w latach 1997–2000.

Hanna Suchocka – wykształcenie

Hanna Suchocka wychowała się w Pleszewie, a na studia wyjechała do Poznania, gdzie uczyła się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na kierunku nauk prawnych. W 1972 roku ukończyła aplikację radcy prawnego, a w 1975 roku otrzymała tytuł doktora na UAM. Hanna Suchocka wykładała w Katedrze Prawa Konstytucyjnego UAM, a później również na Wydziale Prawa Świeckiego i Kanonicznego KUL. W 2015 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego UAM; jest też profesorem nadzwyczajnym.

Hanna Suchocka – działalność w PRL

Hanna Suchocka dołączyła do Stronnictwa Demokratycznego w 1969 roku, gdzie działała zarówno we władzach lokalnych i regionalnych, jak i państwowych. W latach 1973–1975 była radną Rady Narodowej miasta Poznania, a gdy zakończyła pełnienie tej funkcji, na pięć lat zasiadła w Wojewódzkiej Radzie Narodowej. Hanna Suchocka została wybrana na posłankę VII kadencji Sejmu PRL, a od 1980 do 1981 roku działała w NSZZ Solidarność. Sprzeciw Suchockiej dotyczący delegalizacji Solidarności doprowadził do zawieszenia jej jako członkini Stronnictwa Demokratycznego w 1982 roku. W 1984 roku Suchocka odeszła z partii.

Hanna Suchocka – zaangażowanie polityczne

Hanna Suchocka kilkukrotnie była posłem na Sejm, raz jako reprezentantka Komitetu Obywatelskiego (X kadencja), dwukrotnie z listy Unii Demokratycznej (I i II kadencja) i raz z ramienia Unii Wolności (III kadencja). Suchocka należała do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w 1995 została wybrana na wiceprzewodniczącą Komisji Weneckiej, należała też do członków Rady Europy, gdzie zasiadała w Komisji Mądrości.

Między lipcem 1992 roku a październikiem 1993 roku pełniła funkcję premiera – jako pierwsza kobieta w historii Polski. Jej rząd został odwołany w wyniku wotum nieufności, które uznano dzięki przewadze jednego głosu. W 1997 roku została wybrana na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, które pełniła do 8 czerwca 2000 roku, będąc jednocześnie prokuratorem generalnym. Następcą Hanny Suchockiej został Lech Kaczyński.

Hanna Suchocka od 3 grudnia 2001 do 30 czerwca 2013 roku działała jako ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, a od 2002 roku również jako ambasador przy Zakonie Maltańskim. W 2016 roku Suchocką powołano do pełnienia funkcji honorowej przewodniczącej Komisji Weneckiej.

Hanna Suchocka – ordery i wyróżnienia

Hanna Suchocka w 2004 roku otrzymała przyznawany przez Stolicę Apostolską Wielki Krzyż Orderu Piusa IX, a trzykrotnie nadano jej honorowy tytuł doctor honoris causa (University of Oklahoma w 1993 roku oraz UKSW i Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w 2012 roku). W 2014 roku Hannę Suchocka wyróżniono Orderem Orła Białego za zasługi dla wolności, a w 2016 roku została Komandorem Legii Honorowej, który to tytuł nadawany jest przez Francję.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq87fb6
dq87fb6
dq87fb6
Więcej tematów
dq87fb6