Trwa ładowanie...
d44w3c1

Polska Razem Zjednoczona Prawica

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Rafał Guz

Polska Razem (Zjednoczona Prawica) to partia polityczna powstała w 2013 roku. Ugrupowanie przedstawia poglądy konseratywno-liberalne i eurorealistyczne.

Polska Razem – historia

Genezą powstania Polski Razem jest porażka Jarosława Gowina w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, a następnie jego wystąpienie z partii. Gowin podjął współpracę z grupą ekspertów, byłymi działaczami PO oraz politykami ugrupowań Polska Jest Najważniejsza, Stowarzyszeniem „Republikanie” i Polskim Stronnictwem Demokratycznym, organizując akcję „Godzina dla Polski”.

Pod koniec 2013 roku odbyła się konwencja z udziałem 1500 osób, podczas której ogłoszono założenie nowej partii politycznej „Polska Razem Jarosława Gowina”, nakreślenie jej programu, a także rozwiązanie PJN. Tydzień później wniesiono o rejestrację partii i wybrano władze. Polska Razem Jarosława Gowina pojawiła się w oficjalnych rejestrach w lutym następnego roku. Niedługo potem z Polski Razem odeszli „Republikanie”, między innymi Przemysław Wipler, ale dołączyli działacze Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska Razem odrzuciła pomysł koalicji z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro i wystartowała samodzielnie, jednak nie przekroczyła ustalonego progu wyborczego.

W 2014 powstał klub parlamentarny na czele z Jarosławem Gowinem, Sprawiedliwa Polska. Dołączyli do niego zarówno działacze Polski Razem, jak i politycy Solidarnej Polski oraz posłowie niezrzeszeni. Niedługo potem doszło do porozumienia między Polską Razem, Solidarną Polską oraz Prawem i Sprawiedliwością w sprawie wspólnego startu w wyborach samorządowych i parlamentarnych pod szyldem PiS. Wszystkie partie zobowiązały się również wesprzeć jednego kandydata na prezydenta – Andrzeja Dudę.

Koalicja sprawiła, że część członków Polski Razem, szczególnie ci o skrajnie prawicowych poglądach przeszli do Kongresu Nowej Prawicy.

W marcu 2015 roku partia oficjalnie przyjęła nowa nazwę Polska Razem Zjednoczona Prawica. Również klub parlamentarny został przemianowany na Zjednoczoną Prawicę.

W Sejmie VIII kadencji zasiadło sześciu działaczy partii, a Senacie trzech. Polska Razem wraz z PiS i SP znalazła się w koalicji rządzącej. Jarosław Gowin został wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w gabinecie premier Beaty Szydło, natomiast Anna Streżyńska otrzymała tekę ministra cyfryzacji.

Polska Razem – założenia

Program Polski Razem opiera się na zmianach w polityce społeczno-gospodarczej.

Ugrupowanie zakłada między innymi:

  • w kwestii ekonomii i gospodarki: rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika, obniżenie kosztów pracy, utworzenie Karty Drobnego Przedsiębiorcy, wprowadzenie podatku dla dużych sieci handlowych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych, akcent na przemysł zbrojeniowy,
  • w kwestii społeczeństwa: powszechność przedszkoli bez opłat, bony rodzinne, polepszenie opieki zdrowotnej nad ludźmi starszymi oraz w placówkach szkolnych,
  • w kwestii polityki zagranicznej: wzmocnienie roli Grupy Wyszehradzkiej, decydowanie o polityce wobec UE drogą referendum, nacisk na obecność NATO w Europie Wschodniej.

Polska Razem – członkowie

Przewodniczącym Polski Razem jest Jarosław Gowin, jego zastępcami zaś Adam Bielan, Jadwiga Emilewicz, Marcin Ociepa i Marek Zagórski.

Innymi członkami partii są: Stanisław Derehajło, Dariusz Wieteska, Paweł Kowal, Michał Cieślak, Andrzej Dąbrowski, Tadeusz Kopeć, Iwona Michałek, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Stanisławek, Artur Zasada i Jacek Żalek.

d44w3c1
Polska Razem Zjednoczona Prawica
Główna siedziba

ul. Wilcza 23 m. 29, 00-544 Warszawa

Rok założenia

2013

Założyciele
Lider
Cele

zmiany podatkowe, likwidacja ZUS, wprowadzenie bonu wychowawczego dla rodziców, prowadzenie polityki webec Unii Europejskiej drogą referendun

Ideologie

konserwatywny liberalizm, liberalizm gospodarczy

Liczba członków

2000

Ważniejsi członkowie

Jarosław Gowin

Przemysław Wipler (2014, członek)

Adam Bielan (od 2014 roku, wiceprezes od 2015 roku)

Jadwiga Emilewicz (wiceprezes)

Jacek Żalek (2013-2015, członek)

Michał Wypij (2013-obecnie, członek )

Jacek Ozdoba

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44w3c1
d44w3c1
d44w3c1
Więcej tematów
d44w3c1