Trwa ładowanie...
d2rqui4

Andrzej Adamczyk

Najnowsze informacje
2.9
(21 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Krzeszowice

Organizacje:

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (od 2015, minister infrastruktury i budownictwa)

Partie:
d2rqui4
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Andrzej Adamczyk jest polskim politykiem. Działa w strukturach Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku został nominowany do objęcia stanowiska ministra infrastruktury i budownictwa.

Andrzej Adamczyk – informacje ogólne

Andrzej Adamczyk urodził się 4 stycznia 1959 roku w Krzeszowicach, miejscowości w województwie małopolskim nieopodal Krakowa. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych, zlokalizowanego w jego rodzinnej miejscowości. Studia w szkole wyższej podjął w 2011 roku. Trzy lat później Andrzej Adamczyk uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie rachunkowości i finansów w zarządzaniu, szczególnie analizy finansowania przedsiębiorstw. W 2016 roku został magistrem na tym kierunku.

Andrzej Adamczyk – praca zawodowa

Wykształcenie budowlane Andrzeja Adamczyka sprawiło, że pod koniec lat 70. został zatrudniony w biurze Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. Następnie pracował jako specjalista zajmujący się kwestą i remontami w krzeszowickiej Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu.

W latach 80. Andrzej Adamczyk rozpoczął pracę w innych przedsiębiorstwach budowlanych jako mistrz budowy, a w kolejnej dekadzie zajął się sporządzaniem wycen i nadzorem inwestycji. Andrzej Adamczyk posiada także uprawnienia do przeprowadzania kontroli budowlanych.
Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Andrzej Adamczyk – kariera polityczna

Działalność polityczna Andrzeja Adamczyka rozpoczęła się wraz z końcem lat 80. kiedy to zaangażował się w tworzenie inicjatywy Komitetów Obywatelskich NSZZ „Solidarność”. Zasiadał dwukrotnie w radzie powiatu krakowskiego po wyborach samorządowych w 1998 i 2002 roku. Andrzej Adamczyk był w tamtym czasie również wiceprzewodniczącym Komisji Infrastruktury i Gospodarki Komunalnej.

Początkowo Andrzej Adamczyk działał w ramach Porozumienia Centrum, jednak w 2001 roku dołączył do nowo utworzonego Prawa i Sprawiedliwości. Z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. Zdobył mandat poselski i zasiadł w Sejmie V kadencji. Sukces powtórzył w kolejnych, przyspieszonych wyborach w 2007 roku, następnie w 2011, a także 2015 roku. Podczas pełnienia funkcji posła w Sejmie VIII kadencji Andrzej Adamczyk znalazł się w rządzie Beaty Szydło, objąwszy tekę ministra infrastruktury i budownictwa. Na stanowisku pozostał w utworzonym 11 grudnia 2017 roku rządzie Mateusza Morawieckiego, samemu resortowi jednak nadano nazwę Ministerstwo Infrastruktury.

Tygodnik „Polityka” ogłosił Andrzeja Adamczyka najlepszym posłem roku 2012, a także Sejmu VII kadencji.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rqui4
d2rqui4
d2rqui4
Więcej tematów
d2rqui4