Trwa ładowanie...

Resort sporych zarobków. Szef gabinetu z taką samą pensją jak minister

Łukasz Smółka zarobił jako szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury 191 tysięcy złotych w ubiegłym roku. Mimo niższego stanowiska, dostał wynagrodzenie jak minister Andrzej Adamczyk, który również otrzymał 191 tys. zł.

Resort sporych zarobków. Szef gabinetu z taką samą pensją jak ministerŹródło: Forum, fot: Agencja Forum
d23vxa6

Smółka od jesieni ubiegłego roku jest wicemarszałkiem województwa małopolskiego. W wyborach samorządowych startował z list Prawa i Sprawiedliwości.

Zanim objął to stanowisko, przez lata pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Smółka to jego zaufany, najbliższy współpracownik. Zanim przyszedł do resortu infrastruktury, pracował w małopolskim oddziale Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Od 2007 r. jest prezesem strażaków w swojej rodzinnej miejscowości, w Czernej. Po sąsiedzku, w Krzeszowicach mieszka jego przełożony Andrzej Adamczyk. Panowie znają się od lat. Oprócz pracy w ministerstwie, Smółka udzielał się w sejmiku małopolskim jako radny.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Według oświadczenia majątkowego, które Smółka musiał złożyć jako wicemarszałek Małopolski, zarobił w ubiegłym roku w resorcie 191 tys. zł. Daje to 15,9 tys. zł miesięcznie. Dla porównania były szef gabinetu Antoniego Macierewicza - Bartłomiej Misiewicz zarabiał ok. 12 tys. zł. Szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów zarabia ok. 12,2 tys. zł, a premiera 13,3 tys. zł.

Zobacz także: Kaczyński interweniuje ws. lotów Kuchcińskiego. Miller wskazuje przyczynę

A to nie pierwszy raz, kiedy podwładny Adamczyka może się pochwalić podobnymi bądź większymi zarobkami od swojego przełożonego. W 2017 roku zarobił 161 tys. zł netto. Wówczas urzędnik w ramach wynagrodzenia dostał bonusy. W 2017 roku było to 59, 5 tys. zł premii. Rok wcześniej – 55 tys. zł. I co najciekawsze: urzędnik dostał bonusy z dwóch źródeł. Poinformował o tym wiceminister Andrzej Bittel. - Szef gabinetu politycznego ministra otrzymał nagrody z trzyprocentowego funduszu nagród (...) w łącznej wysokości (...) 17 500 zł w 2017 r. Ponadto z uwagi na powstałe oszczędności wynikające z nieobsadzonych etatów w ramach środków na wynagrodzenia w gabinecie politycznym ministra, szef GP otrzymał w (...) 2017 r. - 42 000 zł. - informował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Oprócz pensji w resorcie infrastruktury, Smółka w ubiegłym roku zarobił 33,3 tys. zł w radzie nadzorczej Pocztowej Agencji Usług Finansowych (podlegającej pod resort Adamczyka), a także 16,7 tys. zł tytułem diet radnego sejmiku. Ma też 75 tysięcy złotych oszczędności i dom warty 560 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23vxa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23vxa6
Więcej tematów