Partia Zieloni
Polska partia polityczna Zieloni to organizacja działająca od 2003 roku. Obecnie w jej składzie znajduje się 550 członków.
Partia Zieloni – charakterystyka
Partia Zieloni została założona we wrześniu 2003 roku. W dniach 3-7 września odbył się tzw. Kongres Założycielski Zielonych.
W skład organizacji wchodzą osoby głównie związane z organizacjami pozarządowymi wspierającymi inicjatywy ekologiczne oraz feministyczne. Działania partii Zielonych są nastawione na zrównoważony rozwój, ekologię, sprawiedliwość i równouprawnienie wszystkich obywateli.
Organizacja stawia silny nacisk na parytet płci, dlatego partia zawsze ma dwóch przewodniczących – kobietę i mężczyznę. Pierwszymi współprzewodniczącymi byli Magdalena Mosiewicz i Jacek Bożek. Od maja 2015 roku tę funkcję sprawuje Małgorzata Tracz, która początkowo współpracowała z Adamem Ostolskim. W lutym 2016 roku jego miejsce zajął Marek Kossakowski, znany dziennikarz i działacz polityczny. Przez rok jedną z członkiń partii była również Anna Grodzka.
Partia Zieloni organizuje specjalne kongresy tzw. Kongresy Zielonych. Mogą mieć charakter sprawozdawczo-wyborczy lub programowy.
Partia Zieloni – program
Aktualny program Zielonych opiera się na podstawowych postulatach, z których najważniejsze to ekologia i zrównoważony rozwój stanowiący doktrynę ekonomii, przeciwieństwo żelaznej reguły ekonomii. Założenia partii Zielonych skupiają się wokół siedmiu priorytetowych zagadnień:
- Czyste powietrze – wprowadzenie kompleksowego programu termomodernizacji, wymiana pieców na pompy, przedstawienie uchwał antysmogowych;
- Wygodny transport publiczny – połączenie gmin w województwie za pomocą linii wojewódzkiej, odbudowa sieci kolejowej, powstanie związków komunikacyjnych, które ułatwiałyby zakup biletów;
- Mniej śmieci – gospodarka o obiegu zamkniętym jako szansa dla mniejszych lokalnych przedsiębiorstw i zaangażowanie środowisk akademickich;
- Zieleń dla każdego – zwiększenie obszarów zielonych, szczególnie na terenach miast, likwidacja miejskich obwodów łowieckich;
- Lokalna zdrowa żywność – kreowanie miejsc dla osób, które propagują zdrową żywność;
- Czysta i tania energia – źródła odnawialne jako główny sposób pobierania energii, tworzenie kolektorów słonecznych na wsiach;
- Rozwój gospodarczy dla wszystkich – planowanie długofalowych inwestycji w naukę oraz technologię, które będą filarami pojawienia się nowych miejsc pracy.
Partia Zieloni – wybory samorządowe 2018
Partia Zieloni w wyborach samorządowych 2018 wystartowali w różnych okręgach w całym kraju. Przedstawiamy niektórych kandydatów i kandydatki do rady miejskiej i sejmików:
- Wrocław – Małgorzata Tracz, Michał Rusinek czy Jadwiga Gałęcka;
- Lublin – Bogdan Ciołek, Magdalena Wojciechowska-Jędrzejczyk czy Kamil Hulip;
- Łódź – Magdalena Gałkiewicz, Agnieszka Mańczak czy Włodzimierz Bauer;
- Kraków – Artur Mazur, Barbara Filipczuk czy Beata Migas;
- Warszawa – Konrad Zbrożek, Michał Marusik czy Agnieszka Oleszkiewicz-Zakrzewska.
Główna siedziba | ul. Marszałkowska 53/46, 00-676 Warszawa |
Rok założenia | 2003 |
Lider | |
Cele | - zrównoważony rozwaj |
Ideologie | zielona polityka |
Liczba członków | ok. 550 |
Komentarze