Trwa ładowanie...
d1d09no
d1d09no

Partia Zieloni

Członkowie, liderzy, sondaże
Od lutego 2006 roku przewodniczącym partii Zielonych obok Małgorzaty Tracz jest Marek Kossakowski WP

Polska partia polityczna Zieloni to organizacja działająca od 2003 roku. Obecnie w jej składzie znajduje się 550 członków.

Partia Zieloni – charakterystyka

Partia Zieloni została założona we wrześniu 2003 roku. W dniach 3-7 września odbył się tzw. Kongres Założycielski Zielonych.

W skład organizacji wchodzą osoby głównie związane z organizacjami pozarządowymi wspierającymi inicjatywy ekologiczne oraz feministyczne. Działania partii Zielonych są nastawione na zrównoważony rozwój, ekologię, sprawiedliwość i równouprawnienie wszystkich obywateli.

Organizacja stawia silny nacisk na parytet płci, dlatego partia zawsze ma dwóch przewodniczących – kobietę i mężczyznę. Pierwszymi współprzewodniczącymi byli Magdalena Mosiewicz i Jacek Bożek. Od maja 2015 roku tę funkcję sprawuje Małgorzata Tracz, która początkowo współpracowała z Adamem Ostolskim. W lutym 2016 roku jego miejsce zajął Marek Kossakowski, znany dziennikarz i działacz polityczny. Przez rok jedną z członkiń partii była również Anna Grodzka.

Partia Zieloni organizuje specjalne kongresy tzw. Kongresy Zielonych. Mogą mieć charakter sprawozdawczo-wyborczy lub programowy.

Partia Zieloni – program

Aktualny program Zielonych opiera się na podstawowych postulatach, z których najważniejsze to ekologia i zrównoważony rozwój stanowiący doktrynę ekonomii, przeciwieństwo żelaznej reguły ekonomii. Założenia partii Zielonych skupiają się wokół siedmiu priorytetowych zagadnień:

 • Czyste powietrze – wprowadzenie kompleksowego programu termomodernizacji, wymiana pieców na pompy, przedstawienie uchwał antysmogowych;
 • Wygodny transport publiczny – połączenie gmin w województwie za pomocą linii wojewódzkiej, odbudowa sieci kolejowej, powstanie związków komunikacyjnych, które ułatwiałyby zakup biletów;
 • Mniej śmieci – gospodarka o obiegu zamkniętym jako szansa dla mniejszych lokalnych przedsiębiorstw i zaangażowanie środowisk akademickich;
 • Zieleń dla każdego – zwiększenie obszarów zielonych, szczególnie na terenach miast, likwidacja miejskich obwodów łowieckich;
 • Lokalna zdrowa żywność – kreowanie miejsc dla osób, które propagują zdrową żywność;
 • Czysta i tania energia – źródła odnawialne jako główny sposób pobierania energii, tworzenie kolektorów słonecznych na wsiach;
 • Rozwój gospodarczy dla wszystkich – planowanie długofalowych inwestycji w naukę oraz technologię, które będą filarami pojawienia się nowych miejsc pracy.

Partia Zieloni – wybory samorządowe 2018

Partia Zieloni w wyborach samorządowych 2018 wystartowali w różnych okręgach w całym kraju. Przedstawiamy niektórych kandydatów i kandydatki do rady miejskiej i sejmików:

 • Wrocław – Małgorzata Tracz, Michał Rusinek czy Jadwiga Gałęcka;
 • Lublin – Bogdan Ciołek, Magdalena Wojciechowska-Jędrzejczyk czy Kamil Hulip;
 • Łódź – Magdalena Gałkiewicz, Agnieszka Mańczak czy Włodzimierz Bauer;
 • Kraków – Artur Mazur, Barbara Filipczuk czy Beata Migas;
 • Warszawa – Konrad Zbrożek, Michał Marusik czy Agnieszka Oleszkiewicz-Zakrzewska.
Partia Zieloni
Główna siedziba

ul. Marszałkowska 53/46, 00-676 Warszawa

Rok założenia

2003

Lider
Cele

- zrównoważony rozwaj
- lokalna zdrowa żywność
- wygodny transport publiczny
- czysta i tania energia
- mniej śmieci
- czyste powietrze

Ideologie

zielona polityka

Liczba członków

ok. 550

d1d09no
d1d09no
d1d09no
Więcej tematów
d1d09no