Trwa ładowanie...
dl47m46

Partia Zieloni

Członkowie, liderzy, sondaże
WP
Źródło: WP, fot: Marianna Fijewska

Polska partia polityczna Zieloni to organizacja działająca od 2003 roku. Obecnie w jej składzie znajduje się 550 członków.

Partia Zieloni – charakterystyka

Partia Zieloni została założona we wrześniu 2003 roku. W dniach 3-7 września odbył się tzw. Kongres Założycielski Zielonych.

W skład organizacji wchodzą osoby głównie związane z organizacjami pozarządowymi wspierającymi inicjatywy ekologiczne oraz feministyczne. Działania partii Zielonych są nastawione na zrównoważony rozwój, ekologię, sprawiedliwość i równouprawnienie wszystkich obywateli.

Organizacja stawia silny nacisk na parytet płci, dlatego partia zawsze ma dwóch przewodniczących – kobietę i mężczyznę. Pierwszymi współprzewodniczącymi byli Magdalena Mosiewicz i Jacek Bożek. Od maja 2015 roku tę funkcję sprawuje Małgorzata Tracz, która początkowo współpracowała z Adamem Ostolskim. W lutym 2016 roku jego miejsce zajął Marek Kossakowski, znany dziennikarz i działacz polityczny. Przez rok jedną z członkiń partii była również Anna Grodzka.

Partia Zieloni organizuje specjalne kongresy tzw. Kongresy Zielonych. Mogą mieć charakter sprawozdawczo-wyborczy lub programowy.

Partia Zieloni – program

Aktualny program Zielonych opiera się na podstawowych postulatach, z których najważniejsze to ekologia i zrównoważony rozwój stanowiący doktrynę ekonomii, przeciwieństwo żelaznej reguły ekonomii. Założenia partii Zielonych skupiają się wokół siedmiu priorytetowych zagadnień:

 • Czyste powietrze – wprowadzenie kompleksowego programu termomodernizacji, wymiana pieców na pompy, przedstawienie uchwał antysmogowych;
 • Wygodny transport publiczny – połączenie gmin w województwie za pomocą linii wojewódzkiej, odbudowa sieci kolejowej, powstanie związków komunikacyjnych, które ułatwiałyby zakup biletów;
 • Mniej śmieci – gospodarka o obiegu zamkniętym jako szansa dla mniejszych lokalnych przedsiębiorstw i zaangażowanie środowisk akademickich;
 • Zieleń dla każdego – zwiększenie obszarów zielonych, szczególnie na terenach miast, likwidacja miejskich obwodów łowieckich;
 • Lokalna zdrowa żywność – kreowanie miejsc dla osób, które propagują zdrową żywność;
 • Czysta i tania energia – źródła odnawialne jako główny sposób pobierania energii, tworzenie kolektorów słonecznych na wsiach;
 • Rozwój gospodarczy dla wszystkich – planowanie długofalowych inwestycji w naukę oraz technologię, które będą filarami pojawienia się nowych miejsc pracy.

Partia Zieloni – wybory samorządowe 2018

Partia Zieloni w wyborach samorządowych 2018 wystartowali w różnych okręgach w całym kraju. Przedstawiamy niektórych kandydatów i kandydatki do rady miejskiej i sejmików:

 • Wrocław – Małgorzata Tracz, Michał Rusinek czy Jadwiga Gałęcka;
 • Lublin – Bogdan Ciołek, Magdalena Wojciechowska-Jędrzejczyk czy Kamil Hulip;
 • Łódź – Magdalena Gałkiewicz, Agnieszka Mańczak czy Włodzimierz Bauer;
 • Kraków – Artur Mazur, Barbara Filipczuk czy Beata Migas;
 • Warszawa – Konrad Zbrożek, Michał Marusik czy Agnieszka Oleszkiewicz-Zakrzewska.
dl47m46
Partia Zieloni
Główna siedziba

ul. Marszałkowska 53/46, 00-676 Warszawa

Rok założenia

2003

Lider
Cele

- zrównoważony rozwaj
- lokalna zdrowa żywność
- wygodny transport publiczny
- czysta i tania energia
- mniej śmieci
- czyste powietrze

Ideologie

zielona polityka

Liczba członków

ok. 550

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl47m46
dl47m46
dl47m46
Więcej tematów
dl47m46