wp

Anna Grodzka - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Anna Grodzka WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Podziel się
wp

Polska polityk, przedsiębiorczyni, działaczka społeczna, posłanka na Sejm VII kadencji ur. 16 marca 1954 w Otwocku jako Krzysztof Bogdan Bęgowski.

Anna Grodzka jest z wykształcenia psychologiem. W czasach PRL działała w Zrzeszeniu Studentów Polskich.

Działalność polityczna Anny Grodzkiej w Partii Janusza Palikota

Polityczną karierę rozpoczęła od działalności w Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie związała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych 1997 bezskutecznie próbowała uzyskać mandat poselski. Z SLD oficjalnie usunięta w roku 2011. W wyborach do sejmu 2011 wystartowała z listy wyborczej Ruchu Palikota. Zdobyła blisko 20 tysięcy głosów poparcia w okręgu krakowskim i zasiadła w ławach poselskich.
W roku 2012 oficjalnie przystąpiła do partii Janusza Palikota, a rok później została działaczką Twojego Ruchu.

Anna Grodzka w Partii Zielonych

W 2014 zmieniła barwy partyjne i wstąpiła do ugrupowania Partia Zielonych. W roku 2015 zarejestrowała swój komitet wyborczy w wyborach prezydenckich, jednak nie udało jej się zebrać 100 tysięcy podpisów, niezbędnych do oficjalnego zarejestrowania kandydatury.

Anna Grodzka jest osobą transseksualną - urodziła się jako Krzysztof Bęgowski. Przeszła operację zmiany płci w Bangkoku. Jest pierwszą osobą transseksualną w Europie, która zasiadła w ławach parlamentarnych.

wp
wp