Trwa ładowanie...
d146zoq

Sławomir Nitras

Najnowsze informacje
2.2
(37 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Połczyn-Zdrój

Organizacje:

Parlament Europejski - PE (2009–2014, europoseł)

Partie:
d146zoq
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Turczyk

Sławomir Nitras jest polskim politykiem i politologiem, pełnił funkcję posła V, VI i VIII kadencji, był też europosłem (VII kadencja PE). Dawniej związany był z Unią Polityki Realnej i ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, od 2001 roku jest politykiem Platformy Obywatelskiej.

Sławomir Nitras – wykształcenie i praca

Sławomir Nitras urodził się w Połczynie-Zdroju 26 kwietnia 1973 roku, studiował politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, którą ukończył z tytułem magistra w 1998 roku. Pod koniec studiów był asystentem Instytutu Politologii i Filozofii na swojej rodzimej uczelni.

W latach 1997–1999 pracował w Koszalińskim Urzędzie Wojewódzkim jako dyrektor gabinetu wojewody, a następnie był kierownikiem i wiceprezesem zarządu Koszalińskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kruszywa” (1999–2002).

Sławomir Nitras – działalność polityczna

Sławomir Nitras rozpoczynał karierę polityczną jako członek Unii Polityki Realnej, do której należał w latach 1991–1995. Był też członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (1996– 2001). W 1998 roku z powodzeniem kandydował na stanowisko radnego w Szczecinie, startując z listy Komitetu Wyborczego Akcja Wyborcza Solidarność; w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zasiadał do 2002 roku.

W 2005 roku startującego z listy PO Sławomira Nitrasa wybrano na posła V kadencji Sejmu; dołączył on m.in. do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Kontroli Państwowej i Komisji Skarbu Państwa. Z sukcesem ubiegał się o reelekcję w VI kadencji Sejmu, pełnił wtedy funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki (2008–2009). Należał też do Komisji Skarbu Państwa i Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” ds. zwalczania biurokracji, za którą początkowo odpowiadał Janusz Palikot.

Sławomir Nitras został posłem do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, dołączył do frakcji politycznej Europejska Partia Ludowa, działał też w Komisji Gospodarczej i Monetarnej (2009–2014) i delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja.

Po wygaśnięciu mandatu europosła Sławomir Nitras został doradcą ówczesnej premier Ewy Kopacz, a w wyborach parlamentarnych 2015 zdobył mandat poselski. Jako poseł na Sejm VIII kadencji Sławomir Nitras dołączył do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, został też przedstawicielem delegacji do zgromadzenia parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W czerwcu 2017 roku Nitras rozpoczął działalność w zespole parlamentarnym zajmującym się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka i obywatela. Od 2016 roku jest też członkiem powołanego przez PO gabinetu cieni.

Sławomir Nitras – wybory samorządowe 2018

Na początku 2018 roku została ogłoszona kandydatura Sławomira Nitrasa na stanowisko prezydenta Szczecina w wyborach samorządowych. Został on wyznaczony jako wspólny kandydat Nowoczesnej oraz PO, wystartował z ramienia nowo utworzonego komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

Program wyborczy Sławomira Nitrasa uwzględnia m.in. walkę ze smogiem, finansowanie in vitro z budżetu miasta, przebudowa dróg czy wyprowadzenie tranzytu poza centrum Szczecina.

Konkurentami Sławomira Nitrasa, którzy również ubiegają się o stanowisko prezydenta Szczecina w 2018 roku, są:

Sławomir Nitras – życie prywatne

Sławomir Nitras ma żonę Irminę oraz dwie córki (Kornelię i Natalię).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d146zoq
d146zoq
d146zoq
Więcej tematów
d146zoq