Sławomir Nitras
Miejsce urodzenia: | Połczyn-Zdrój |
Organizacje: | Parlament Europejski - PE (2009–2014, europoseł) |
Partie: | PO - Platforma Obywatelska (od 2001 roku) Unia Polityki Realnej (UPR) (1991–1995) |
Sławomir Nitras jest polskim politykiem i politologiem, pełnił funkcję posła V, VI i VIII kadencji, był też europosłem (VII kadencja PE). Dawniej związany był z Unią Polityki Realnej i ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, od 2001 roku jest politykiem Platformy Obywatelskiej.
Sławomir Nitras – wykształcenie i praca
Sławomir Nitras urodził się w Połczynie-Zdroju 26 kwietnia 1973 roku, studiował politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, którą ukończył z tytułem magistra w 1998 roku. Pod koniec studiów był asystentem Instytutu Politologii i Filozofii na swojej rodzimej uczelni.
W latach 1997–1999 pracował w Koszalińskim Urzędzie Wojewódzkim jako dyrektor gabinetu wojewody, a następnie był kierownikiem i wiceprezesem zarządu Koszalińskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kruszywa” (1999–2002).
Sławomir Nitras – działalność polityczna
Sławomir Nitras rozpoczynał karierę polityczną jako członek Unii Polityki Realnej, do której należał w latach 1991–1995. Był też członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (1996– 2001). W 1998 roku z powodzeniem kandydował na stanowisko radnego w Szczecinie, startując z listy Komitetu Wyborczego Akcja Wyborcza Solidarność; w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zasiadał do 2002 roku.
W 2005 roku startującego z listy PO Sławomira Nitrasa wybrano na posła V kadencji Sejmu; dołączył on m.in. do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Kontroli Państwowej i Komisji Skarbu Państwa. Z sukcesem ubiegał się o reelekcję w VI kadencji Sejmu, pełnił wtedy funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Gospodarki (2008–2009). Należał też do Komisji Skarbu Państwa i Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” ds. zwalczania biurokracji, za którą początkowo odpowiadał Janusz Palikot.
Sławomir Nitras został posłem do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, dołączył do frakcji politycznej Europejska Partia Ludowa, działał też w Komisji Gospodarczej i Monetarnej (2009–2014) i delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja.
Po wygaśnięciu mandatu europosła Sławomir Nitras został doradcą ówczesnej premier Ewy Kopacz, a w wyborach parlamentarnych 2015 zdobył mandat poselski. Jako poseł na Sejm VIII kadencji Sławomir Nitras dołączył do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, został też przedstawicielem delegacji do zgromadzenia parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
W czerwcu 2017 roku Nitras rozpoczął działalność w zespole parlamentarnym zajmującym się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka i obywatela. Od 2016 roku jest też członkiem powołanego przez PO gabinetu cieni.
Sławomir Nitras – wybory samorządowe 2018
Na początku 2018 roku została ogłoszona kandydatura Sławomira Nitrasa na stanowisko prezydenta Szczecina w wyborach samorządowych. Został on wyznaczony jako wspólny kandydat Nowoczesnej oraz PO, wystartował z ramienia nowo utworzonego komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.
Program wyborczy Sławomira Nitrasa uwzględnia m.in. walkę ze smogiem, finansowanie in vitro z budżetu miasta, przebudowa dróg czy wyprowadzenie tranzytu poza centrum Szczecina.
Konkurentami Sławomira Nitrasa, którzy również ubiegają się o stanowisko prezydenta Szczecina w 2018 roku, są:
- Piotr Krzystek (KWW Piotrka Krzystka Bezpartyjni);
- Bartłomiej Sochański (PiS);
- Dawid Krystek (SLD Lewica Razem);
- Jakub Kozieł (Koalicja Antysystemowa);
- Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski).
Sławomir Nitras – życie prywatne
Sławomir Nitras ma żonę Irminę oraz dwie córki (Kornelię i Natalię).
Komentarze