WP
WP

Piotr Krzystek - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Piotr Krzystek, radca prawny, manager, prezydent Szczecina od 2006 roku Facebook.com
Podziel się
WP

Piotr Krzystek z wykształcenia jest prawnikiem. Jest też działaczem samorządowym, a od 2006 roku prezydentem Szczecina. W 2018 roku postanowił ponownie ubiegać się o to stanowisko.

Piotr Krzystek – wykształcenie i działalność zawodowa

Piotr Krzystek urodził się w Szczecinie, gdzie uczęszczał do liceum, a następnie studiował na Uniwersytecie Szczecińskim (Wydział Prawa i Administracji), który ukończył w 1997 roku. Pracę zawodową w administracji Piotr Krzystek rozpoczął jako podinspektor w szczecińskim Urzędzie Miejskim w 1998 roku, pełnił też funkcję zastępcy Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, a w latach 1999-2002 działał jako Dyrektor Generalny Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2002 roku Piotr Krzystek zaczął pracę w kancelarii jako radca prawny, a w 2004 roku założył własną działalność gospodarczą w tym biznesie. Politycznie udzielał się w tym czasie jako następca prezydenta Szczecina, którym był wtedy Marian Jurczyk.

Piotr Krzystek – prezydent Szczecina

WP

W 2006 roku Piotr Krzystek wystartował w wyborach na prezydenta Szczecina jako kandydat bezpartyjny i odniósł sukces, pojawiając się na liście Platformy Obywatelskiej (wstąpił do partii pod koniec tego samego roku).

Drugą kadencję jako prezydent Szczecina Piotr Krzystek mógł rozpocząć w 2010 roku po pokonaniu w wyborach Arkadiusza Litwińskiego. Nie otrzymał wtedy poparcia PO, dlatego też wystąpił z partii, działał za to we współpracy ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, startował zaś jako reprezentant własnego komitetu wyborczego "Szczecin dla Pokoleń".

Piotr Krzystek ponownie został prezydentem na lata 2014-2018, kandydując z listy komitetu komitet Bezpartyjni Pomorze Zachodnie i ostatecznie wygrywając wybory w drugiej turze. Podczas trzeciej kadencji rządów znalazł się w gronie założycieli komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w 2015 roku, przy okazji wyborów na prezydenta Polski.

Piotr Krzystek – wybory samorządowe 2018

Kolejna próba reelekcji Piotra Krzystka na prezydenta Szczecina przypadła na wybory samorządowe 2018.

WP

Przeciwnikami dotychczasowego prezydent miasta zostali Bartłomiej Sochański (PiS), Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska), Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski), Dawid Krystek (SLD), Jakub Kozieł (komitet Koalicja Antysystemowa).

Piotr Krzystek – odznaczenia

Piotr Krzystek otrzymał kilka odznaczeń cywilnych, w tym złoty Medal za Zasługi dla Policji w 2012 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku, jak również Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (również w 2015 roku).

WP
Data urodzenia

05.02.1973

Miejsce urodzenia

Szczecin

Profesja

prawnik, polityk

Partie

PO - Platforma Obywatelska (2006–2010, członek)

WP
WP