ycipk-2z9d3m
ycipk-2z9d3m

Piotr Krzystek - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Piotr Krzystek, radca prawny, manager, prezydent Szczecina od 2006 roku Facebook.com
Podziel się
ycipk-2z9d3m

Piotr Krzystek z wykształcenia jest prawnikiem. Jest też działaczem samorządowym, a od 2006 roku prezydentem Szczecina. W 2018 roku postanowił ponownie ubiegać się o to stanowisko.

Piotr Krzystek – wykształcenie i działalność zawodowa

Piotr Krzystek urodził się w Szczecinie, gdzie uczęszczał do liceum, a następnie studiował na Uniwersytecie Szczecińskim (Wydział Prawa i Administracji), który ukończył w 1997 roku. Pracę zawodową w administracji Piotr Krzystek rozpoczął jako podinspektor w szczecińskim Urzędzie Miejskim w 1998 roku, pełnił też funkcję zastępcy Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, a w latach 1999-2002 działał jako Dyrektor Generalny Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2002 roku Piotr Krzystek zaczął pracę w kancelarii jako radca prawny, a w 2004 roku założył własną działalność gospodarczą w tym biznesie. Politycznie udzielał się w tym czasie jako następca prezydenta Szczecina, którym był wtedy Marian Jurczyk.

Piotr Krzystek – prezydent Szczecina

ycipk-2z9d3m

W 2006 roku Piotr Krzystek wystartował w wyborach na prezydenta Szczecina jako kandydat bezpartyjny i odniósł sukces, pojawiając się na liście Platformy Obywatelskiej (wstąpił do partii pod koniec tego samego roku).

Drugą kadencję jako prezydent Szczecina Piotr Krzystek mógł rozpocząć w 2010 roku po pokonaniu w wyborach Arkadiusza Litwińskiego. Nie otrzymał wtedy poparcia PO, dlatego też wystąpił z partii, działał za to we współpracy ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym, startował zaś jako reprezentant własnego komitetu wyborczego "Szczecin dla Pokoleń".

Piotr Krzystek ponownie został prezydentem na lata 2014-2018, kandydując z listy komitetu komitet Bezpartyjni Pomorze Zachodnie i ostatecznie wygrywając wybory w drugiej turze. Podczas trzeciej kadencji rządów znalazł się w gronie założycieli komitetu wyborczego Bronisława Komorowskiego w 2015 roku, przy okazji wyborów na prezydenta Polski.

Piotr Krzystek – wybory samorządowe 2018

Kolejna próba reelekcji Piotra Krzystka na prezydenta Szczecina przypadła na wybory samorządowe 2018.

ycipk-2z9d3m

Przeciwnikami dotychczasowego prezydent miasta zostali Bartłomiej Sochański (PiS), Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska), Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski), Dawid Krystek (SLD), Jakub Kozieł (komitet Koalicja Antysystemowa).

Piotr Krzystek – odznaczenia

Piotr Krzystek otrzymał kilka odznaczeń cywilnych, w tym złoty Medal za Zasługi dla Policji w 2012 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku, jak również Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego (również w 2015 roku).

ycipk-2z9d3m
Data urodzenia

05.02.1973

Miejsce urodzenia

Szczecin

Profesja

prawnik, polityk

Partie

PO - Platforma Obywatelska (2006–2010, członek)

ycipk-2z9d3m
ycipk-2z9d3m