WP

Bartłomiej Sochański - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...

Bartłomiej Sochański jest polskim prawnikiem, samorządowcem i politykiem. W latach 1994-1998 prezydent Szczecina.

WP

Bartłomiej Sochański – życiorys

Bartłomiej Julian Sochański urodził się 11 lutego 1955 roku. Pochodzi ze Szczecina, gdzie uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Na studia wyjechał do Poznania. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej został zatrudniony w charakterze radcy prawnego w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, skąd zwolniono go w 1981 roku za działalność na rzecz opozycji. Współpracy z podziemiem antykomunistycznym nie zaniechał, w stanie wojennym doradzał działaczom NSZZ „Solidarność”.

Od 1983 do 1987 roku Bartłomiej Sochański zajmował stanowisko prodziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w rodzinnym mieście. W latach 1987-1991 pracował najpierw w Zespole Adwokackim w Gryficach, a następnie w Szczecinie. Ostatecznie zajął się działalnością na własną rękę. Kancelaria adwokacka Bartłomieja Sochańskiego mieści się w Szczecinie.

W swojej karierze adwokackiej Bartłomiej Sochański występował w rozprawach w polskich sądach powszechnych i administracyjnych, a także Trybunale Konstytucyjnym, Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu czy Międzynarodowych Sądach Arbitrażowych w Paryżu i Wiedniu. Bartłomiej Sochański zna cztery języki obce: angielski, rosyjski, niemiecki oraz hiszpański.

Bartłomiej Sochański – kariera polityczna

WP

Początkowo Bartłomiej Sochański związany był z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, następnie z Unią Wolności, w której od 1998 do 2001 roku piastował urząd członka rady krajowej. W 2017 roku wstąpił do ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość.

Bartłomiej Sochański zasiadał dwukrotnie w Radzie Miasta Szczecina. Po raz pierwszy w latach 1990-1994, gdy do 1991 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, następnie zaś między 1998 a 2002 rokiem. Zrezygnował ze startu w wyborach samorządowych w 2002 roku. Utworzywszy własny komitet wyborczy „Obudzimy Szczecin” i współpracując ze Stronnictwem Demokratycznym, Bartłomiej Sochański zdecydował się na kandydaturę w wyborach do rady miejskiej oraz na urząd prezydenta miasta w 2010 roku. Nie uzyskał jednak wystarczającej liczby głosów do objęcia któregokolwiek z tych stanowisk.

W latach 1994-1998 Bartłomiej Sochański zasiadał w fotelu prezydenta Szczecina. Prowadził szereg działań na rzecz miasta, angażując się między innymi w 2009 roku w prace stowarzyszenia Szczecin XXI. W kwietniu 2018 roku prezes PiS, Jarosław Kaczyński, oficjalnie potwierdził kandydaturę Bartłomieja Sochańskiego w wyborach samorządowych 2018 na urząd prezydenta Szczecina.

Bartłomiej Sochański wystartował również w 2004 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mandatu europosła jednak nie zdobył.

Bartłomiej Sochański — odznaczenia

WP

Bartłomiej Sochański w 2004 roku otrzymał odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2001 roku jest honorowym konsulem Niemiec w Szczecinie.

Data urodzenia

11.02.1955

Miejsce urodzenia

Szczecin

Profesja

prawnik, polityk

Partie

PiS - Prawo i Sprawiedliwość (2017-obecnie, członek)

Unia Wolności (1994-2001, członek )

WP
WP