Trwa ładowanie...
d3swqug

Bartłomiej Sochański

Najnowsze informacje
2.1
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Szczecin

Partie:
d3swqug

Bartłomiej Sochański jest polskim prawnikiem, samorządowcem i politykiem. W latach 1994-1998 prezydent Szczecina.

Bartłomiej Sochański – życiorys

Bartłomiej Julian Sochański urodził się 11 lutego 1955 roku. Pochodzi ze Szczecina, gdzie uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. Na studia wyjechał do Poznania. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej został zatrudniony w charakterze radcy prawnego w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, skąd zwolniono go w 1981 roku za działalność na rzecz opozycji. Współpracy z podziemiem antykomunistycznym nie zaniechał, w stanie wojennym doradzał działaczom NSZZ „Solidarność”.

Od 1983 do 1987 roku Bartłomiej Sochański zajmował stanowisko prodziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w rodzinnym mieście. W latach 1987-1991 pracował najpierw w Zespole Adwokackim w Gryficach, a następnie w Szczecinie. Ostatecznie zajął się działalnością na własną rękę. Kancelaria adwokacka Bartłomieja Sochańskiego mieści się w Szczecinie.

W swojej karierze adwokackiej Bartłomiej Sochański występował w rozprawach w polskich sądach powszechnych i administracyjnych, a także Trybunale Konstytucyjnym, Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu czy Międzynarodowych Sądach Arbitrażowych w Paryżu i Wiedniu. Bartłomiej Sochański zna cztery języki obce: angielski, rosyjski, niemiecki oraz hiszpański.

Bartłomiej Sochański – kariera polityczna

Początkowo Bartłomiej Sochański związany był z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, następnie z Unią Wolności, w której od 1998 do 2001 roku piastował urząd członka rady krajowej. W 2017 roku wstąpił do ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość.

Bartłomiej Sochański zasiadał dwukrotnie w Radzie Miasta Szczecina. Po raz pierwszy w latach 1990-1994, gdy do 1991 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, następnie zaś między 1998 a 2002 rokiem. Zrezygnował ze startu w wyborach samorządowych w 2002 roku. Utworzywszy własny komitet wyborczy „Obudzimy Szczecin” i współpracując ze Stronnictwem Demokratycznym, Bartłomiej Sochański zdecydował się na kandydaturę w wyborach do rady miejskiej oraz na urząd prezydenta miasta w 2010 roku. Nie uzyskał jednak wystarczającej liczby głosów do objęcia któregokolwiek z tych stanowisk.

W latach 1994-1998 Bartłomiej Sochański zasiadał w fotelu prezydenta Szczecina. Prowadził szereg działań na rzecz miasta, angażując się między innymi w 2009 roku w prace stowarzyszenia Szczecin XXI. W kwietniu 2018 roku prezes PiS, Jarosław Kaczyński, oficjalnie potwierdził kandydaturę Bartłomieja Sochańskiego w wyborach samorządowych 2018 na urząd prezydenta Szczecina.

Bartłomiej Sochański wystartował również w 2004 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mandatu europosła jednak nie zdobył.

Bartłomiej Sochański – wybory samorządowe 2018

Bartłomiej Sochański w 2018 roku wystartował w wyborach na prezydenta Szczecina jako kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość. Kandydat otrzymał poparcie zarządu NSZZ "Solidarność" z województwa zachodniopomorskiego – w rozmowach z Mieczysławem Jurkiem, przewodniczącym miejscowej "Solidarności", Sochański poruszał tematy dotyczące odbudowy przemysłu stoczniowego i potrzeby prowadzenia dialogu społecznego. Obietnice wyborcze Bartłomieja Sochańskiego to również ustalenie cen za usługi komunalne na rozsądnym poziomie oraz równomierne dysponowanie budżetem przeznaczonym na wynagrodzenia.

Wśród pozostałych kandydatów na stanowisko prezydenta Szczecina znaleźli się Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska), Piotr Krzystek (KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni), Dawid Krystek (SLD Lewica Razem), Jakub Kozieł (Koalicja Antysystemowa) oraz Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski).

Bartłomiej Sochański — odznaczenia

Bartłomiej Sochański w 2004 roku otrzymał odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2001 roku jest honorowym konsulem Niemiec w Szczecinie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3swqug
d3swqug
d3swqug
Więcej tematów
d3swqug