Bartłomiej Sienkiewicz
Miejsce urodzenia: | Kielce |
Organizacje: | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - MSWiA (2013–2014, minister spraw wewnętrznych) |
Bartłomiej Sienkiewicz jest historykiem i publicystą. Przez lata związany był z administracją państwową, szczególnie organami śledczymi.
Bartłomiej Sienkiewicz – informacje ogólne
Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 roku w Kielcach. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów związany był z opozycją demokratyczną. Bartłomiej Sienkiewicz działał także w krakowskiej Niezależnej Oficynie Studentów, gdzie zajmował się drukiem i kolportażem czasopism drugiego obiegu. Był także członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, gdzie pracował przy redakcji biuletynu stowarzyszenia.
W 1981 roku, będąc członkiem Ruchu Wolność i Pokój, podczas akcji służb komunistycznych Bartłomiej Sienkiewicz trafił pod obserwację jako figurant. Rok później został aresztowany na podstawie podejrzeń o utrudnianie postępowania karnego. Sienkiewicz został trzykrotnie ukarany karą grzywny za udział w potyczkach ulicznych oraz dystrybucję materiałów opozycyjnych.
W 1988 roku Bartłomiej Sienkiewicz był współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie. Jako działacz Ruchu Wolności i Pokoju podpisał również deklarację „Tezy programowe środowiska «Czas przyszły»”, która odnosiła się do pisma o tej samej nazwie, wydawanego w ramach organizacji.
Bartłomiej Sienkiewicz – kariera administracyjna i polityczna
Udział Bartłomieja Sienkiewicza w życiu publicznym rozpoczął się od pracy w instytucjach państwowych. W 1990 roku był jednym z założycieli Ośrodka Studiów Wschodnich, instytucji państwowej, której zadaniem jest monitorowanie spraw polityki i gospodarki w Europie Wschodniej, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Sienkiewicz dwukrotnie pełnił tam funkcję wicedyrektora, a także przewodniczącego rady.
Od 1990 do 2002 roku Bartłomiej Sienkiewicz był również funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa, który opuścił ze stopniem kapitana. Jednocześnie był głównym doradcą zarządu wywiadu tej organizacji.
Wraz z odejściem z administracji państwowej, Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął własną działalność gospodarczą. Działał w branży doradczej, zajmował się oceną ryzyka inwestycyjnego. To również czas, gdy Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczął działalność publicystyczną, podejmując współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”. Artykuł „Ambaras z polskością” przyniósł mu nominację do nagrody Grand Press.
Bartłomiej Sienkiewicz był wykładowcą w Akademii Obrony Narodowej. Zasiadał również w radzie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Kariera Sienkiewicza w strukturach rządowych rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie lat 90. wraz ze współpracą z ministrami spraw wewnętrznych – Krzysztofem Kozłowskim oraz Andrzejem Milczanowskim.
W lutym 2013 roku Bartłomiej Sienkiewicz został nominowany przez ówczesnego premiera Donalda Tuska do objęcia urzędu ministra spraw wewnętrznych. Został jednocześnie koordynatorem służb specjalnych.
W 2014 Bartłomiej Sienkiewicz stał się bohaterem tzw. afery podsłuchowej, której przedmiotem była rozmowa z ówczesnym prezesem Narodowego Banku Polskiego, Markiem Belką, a także szefem jego gabinetu, Sławomirem Cytryckim. Konwersacja dotyczyła ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz projektu zmian na stanowisku ministra finansów. W wyniku afery Sienkiewicz zakończył pracę w ministerstwie.
W 2015 roku otrzymał odznaczenie Krzyża Wolności i Sprawiedliwości. Od tego samego roku jest dyrektorem think tanku Platformy Obywatelskiej – Instytutu Obywatelskiego. Mimo współpracy z ugrupowaniem Bartłomiej Sienkiewicz pozostaje osoba bezpartyjną.
Bartłomiej Sienkiewicz – rodzina
Bartłomiej Sienkiewicz jest żonaty, ma czworo dzieci: trzech synów i córkę. Pradziadkiem Sienkiewicza jest pisarz, publicysta i laureat Nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz.
Komentarze