Trwa ładowanie...
d14mn76

Marek Belka

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Łódź

Organizacje:

Rada Polityki Pieniężnej - RPP (przewodniczący: 2010–2016)

d14mn76
East News
Źródło: East News, fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Marek Marian Belka urodził się w 1952 roku w Łodzi jest polskim politykiem, ekonomistą, profesorem nauk ekonomicznych i nauczycielem akademickim. Na przełomie stuleci pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów, był także premierem oraz prezesem Narodowego Banku Polskiego. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej; jest autorem ponad 100 prac naukowych w tej dziedzinie. Ponadto został wyróżniony kilkoma odznaczeniami, np. Odznaką Honorową „Bene Merito” czy Perłą Honorową Polskiej Gospodarki. Związany był z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

Marek Belka – rodzina

Żoną Marka Belki jest Krystyna Belka, również ekonomistka, która poznała swojego męża właśnie na studiach na Uniwersytecie Łódzkim. Małżeństwo ma dwoje dzieci: Marię i Piotra.

Marek Belka – kariera naukowa

Marek Belka uczył się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, a w wieku 16 lat zdał maturę. Następnie rozpoczął studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1972 roku. Później podjął tam pracę na stanowisku asystenta, w 1978 uzyskał stopień doktora, a tytuł profesora nauk ekonomicznych nadano mu w 1994 roku.

Marek Belka podejmował staże na zagranicznych uczelniach, np. Uniwersytecie Chicago, podejmował również współpracę z prywatnymi uczelniami i publicznymi instytucjami w Polsce, np. Komitetem Nauk Ekonomicznych Polskej Akademii Nauk, której był członkiem w latach 2011-2015, czy Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi.

Marek Belka – działalność polityczna

Marek Belka działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a na początku lat 90. został konsultantem i doradcą w Ministerstwie Finansów, później pracował na stanowisku konsultanta Banku Światowego oraz doradcy ekonomicznego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

W 1997 roku Marek Belka został powołany na funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Ponownie objął to stanowisko w październiku 2001 roku, wtedy też został wicepremierem. W tym czasie wprowadził zmiany w gospodarce Polski, np. podatek od dochodów kapitałowych.

W kwietniu 2004 roku został zgłoszony na kandydata na stanowisko premiera, w maju tego samego roku został nim mianowany przez Aleksandra Kwaśniewskiego. W kwietniu 2005 roku, po dymisji Jerzego Swatonia, Marek Belka został ministrem środowiska, a we wrześniu 2005 roku objął również stanowisko ministra sportu.

W 2010 roku, kiedy Bronisław Komorowski sprawował tymczasowy urząd prezydenta Polski, Marek Belka został mianowany na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Sejm wybrał go na to stanowisko 10 czerwca 2010 roku, natomiast 11 czerwca Marek Belka oficjalnie je objął po złożeniu przysięgi. 21 czerwca 2016 roku zakończył urzędowanie.

Marek Belka – wybrane publikacje

  • Elementarne zagadnienia ekonomii (współautor), 1996
  • Dynamika transformacji polskiej gospodarki (red.), 1997
  • Niektóre problemy współczesnej zachodniej myśli ekonomicznej (red.), 1998
  • Ekonomia stosowana. Podręcznik do przedmiotu podstawy przedsiębiorczości (współautor), 2003

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14mn76
d14mn76
d14mn76
Więcej tematów
d14mn76

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj