Trwa ładowanie...
d345h1c

Rada Polityki Pieniężnej - RPP

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Andrzej Barabasz (CC BY-SA 4.0)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest organem Narodowego Banku Polskiego, istnieje od 1998 roku i pełni funkcje decyzyjne w sprawach polityki monetarnej w kraju.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – informacje ogólne

Rada Polityki Pieniężnej zajmuje się zapewnianiem stabilności cen w Polsce, w jej skład wchodzi 10 członków wybieranych na 6-letnią kadencję. Do głównych zadań Rady Polityki Pieniężnej należy decydowanie o wysokości stóp procentowych, co ma znaczący wpływ na gospodarkę krajową. Rada Polityki Pieniężnej działa w Polsce od 1998 roku, a jej główna siedziba znajduje się w Warszawie.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – funkcje

Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje w kwestiach polityki pieniężnej państwa i co roku prezentuje opracowane założenia w Sejmie, a także ocenia prace zarządu NBP. Do jej szczegółowych zadań należą:

  • określanie wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (zależy od nich wysokość oprocentowania lokat i koszt kredytów;
  • zatwierdzanie planu finansowego, który opracowuje NBP, a także analizuje jego sprawozdania finansowe z każdego roku;
  • kontrolowanie poziom wzrostu gospodarczego;
  • regulowanie ilości pieniędzy w obiegu przez określanie zasad przebiegania operacji otwartego rynku.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – członkowie

W skład RPP wchodzi dziesięciu członków, wśród których znajduje się przewodniczący. Członkowie rady wybierani są przez Prezydenta, Sejm oraz Senat – po trzech przez każdy z tych organów. Funkcję prezesa Rady zawsze pełni przewodniczący Narodowego Banku Polskiego.

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej:

  • 1998–2001: Hanna Gronkiewicz-Waltz;
  • 2001–2007: Leszek Balcerowicz;
  • 2007–2010: Sławomir Skrzypek;
  • 2010–2016: Marek Belka;
  • od 2016: Adam Glapiński.

W IV kadencji RPP (2016–2022) członkami Rady Polityki Pieniężnej zostali: Grażyna Ancyparowicz, Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt, Jerzy Kropiwnicki, Eryk Łon, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura, Kamil Zubelewicz, Jerzy Żyżyński.

d345h1c
Rada Polityki Pieniężnej - RPP
Główna siedziba

Warszawa, ul. Świętokrzyska 11/21

Rok założenia

1995

Ważniejsi członkowie

Marek Belka (przewodniczący: 2010–2016)

Leszek Balcerowicz (przewodniczący: 2001–2007)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d345h1c
d345h1c
d345h1c
Więcej tematów
d345h1c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj