Trwa ładowanie...
d1i4493

Józef Oleksy

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Nowy Sącz

Organizacje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - MSWiA (styczeń–kwiecień 2004, minister spraw wewnętrznych i administracji)

Partie:
d1i4493
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Józef Oleksy był znanym polskim politykiem SLD, który miał okazję pełnić funkcje Marszałka Sejmu, premiera, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Józef Oleksy – informacje ogólne

Józef Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 roku w Nowym Sączy, a zmarł w wyniku choroby nowotworowej 9 stycznia 2015 roku. W latach 1993–1995 i 2004–2005 Józef Oleksy był Marszałkiem Sejmu, a między 1995 a 1996 rokiem pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów. Przez kilka miesięcy 2004 roku piastował urząd marszałka spraw wewnętrznych i administracji. Józef Oleksy o 1999 roku należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a między grudniem 2004 roku a majem 2005 roku był przewodniczącym partii.

Józef Oleksy – wykształcenie i działalność zawodowa

Józef Oleksy pochodził z religijnej rodziny, mieszkał w Nowym Sączu i w młodości działał tam jako ministrant, a później przez pewien czas uczęszczał do seminarium duchownego. Skończył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Józef Oleksy nauczał w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, a także wykładał na Akademii Finansów, gdzie pełnił też funkcje dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych.

Józef Oleksy – działalność polityczna

Swoją działalność polityczną Józef Oleksy rozpoczął w PRL-u, kiedy to dołączył w 1969 roku do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której członkiem był do 1990 roku. Między rokiem 1987 a 1989 Oleksy działał jako sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR dla Białej Podlaskiej. Józef Oleksy brał udział w obradach okrągłego stołu, a także był członkiem Rady Ministrów, w której zajmował się współpracą ze związkami zawodowymi.

W 1999 roku Józef Oleksy wstąpił do SLD, pełnił funkcję posła na Sejm I, II, III i IV kadencji. Przez kilka miesięcy 2004 roku obejmował funkcję posła Parlamentu Europejskiego.

Józef Oleksy – kontrowersje

Pierwsze kontrowersje związane z osobą Józefa Oleksego pojawiły się w 1995 roku, kiedy to minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski oskarżył go o współpracę z KGB pod pseudonimem „Olin”. Prokuratura wszczęła śledztwo, a Oleksy podał się do dymisji ze stanowiska premiera, ale ostatecznie sprawę umorzono.

Sąd lustracyjny orzekł w 2004 roku, że Józef Oleksy zataił swoją współpracę z Agenturalnym Wywiadem Operacyjnym w latach 1970–1978, ale ostatecznie w 2007 roku sprawa została umorzona.

Józef Oleksy odszedł z SLD w marcu 2007 roku, co było skutkiem ujawnienia jego krytycznych wypowiedzi na temat Aleksandra Kwaśniewskiego, Wojciecha Olejniczaka i Jerzego Szmajdzińskiego. Oleksy wrócił do partii w 2010 roku, a w 2012 został jej przewodniczącym.

Józef Oleksy – życie prywatne

Józef Oleksy był mężem Marii Oleksy, z którą miał dwoje dzieci. Jego brat Wacław był konsulem Rzeczpospolitej w Tallinnie. W 2005 roku Józef Oleksy zaczął walkę z nowotworem prostaty, który po pięciu latach rozszerzył się przez przerzuty na kręgosłup.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i4493
d1i4493
d1i4493
d1i4493
Więcej tematów
d1i4493

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj