Trwa ładowanie...
d1802ng

Mariusz Błaszczak

Najnowsze informacje
2.6
(103 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Legionowo

Organizacje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - MSWiA (od 2015 roku, minister spraw wewnętrznych i administracji)

Partie:
d1802ng
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Polski polityk, poseł, historyk, były Szef Kancelarii Premiera ur. 19 września 1969 roku w Legionowie. Obecnie Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz Minister spraw wewnętrznych i administracji.

Mariusz Błaszczak – początki w polityce

Mariusz Błaszczak ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. Po studiach zajął się działalnością samorządową. Bez powodzenia kandydował w roku 2002 na prezydenta Legionowa. W roku 2004 został wybrany burmistrzem warszawskiego śródmieścia.

Dalszy rozwój kariery politycznej Błaszczaka

Początkowo związany z Porozumieniem Centrum, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2005 Mariusz Błaszczak został mianowany Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stanowisko to utrzymał przez dwa lata. Zasiadał w sejmiku mazowieckim.

W wyborach parlamentarnych 2007 startował do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i uzyskał mandat poselski. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w roku 2011. Od sześciu lat jest Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. W roku 2015 ponownie wybrany posłem. W rządzie Beaty Szydło objął szefostwo w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji.

Na stanowisku pozostał także po utworzeniu rządu Mateusza Morawieckiego. Odwołany 9 stycznia 2018 roku, tego samego dnia został powołany do objęcia urzędu minista obrony narodowej.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1802ng
d1802ng
d1802ng
d1802ng
Więcej tematów
d1802ng