Trwa ładowanie...
d2zxqen
d2zxqen
d2zxqen
d2zxqen

Piotr Gliński

Najnowsze informacje
d2zxqen
2.3
(43 głosy)
Oceń:
d2zxqen
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - MKiDN (od 2015 roku, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2015 r.))

Partie:
d2zxqen
Piotr Gliński
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Polski socjolog, nauczyciel akademicki, poseł. Od listopada 2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego ur. 20 kwietnia 1954 roku w Warszawie.

Piotr Gliński – wykształcenie

Piotr Gliński ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1978 uzyskał tytuł magistra z dziedziny ekonomii, a następnie rozpoczął przewód doktorski w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Tytuł doktora nauk humanistycznych zdobył w roku 1984. Od 2008 posiada tytuł profesora.

Piotr Gliński – kariera polityczna

Piotr Gliński przez długi czas poświęcał się głównie karierze naukowej. Związany był on m.in. z PAN, Uniwersytetem w Białymstoku, współorganizował sekcję prognozowania społecznego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz był członkiem Społecznego Instytutu Ekologicznego. W okresie PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. Bez powodzenia starał się o mandat poselski w wyborach parlamentarnych 1997 (start z ramienia Koalicji Liderów Ekologicznych). W 2012 roku Jarosław Kaczyński mianował Piotra Glińskiego kandydatem na premiera, który miałby stanąć na czele rządu po ewentualnym przyjęciu zgłoszonego przez PiS wotum nieufności dla gabinetu Donalda Tuska (wotum zostało odrzucone). W roku 2015 z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski. Po wygranych przez PiS wyborach, Beata Szydło mianowała Piotra Glińskiego ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz jednym z wicepremierów.

d2zxqen
d2zxqen
d2zxqen
d2zxqen
Więcej tematów
d2zxqen