Trwa ładowanie...
d18gv6q

Artur Zawisza

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Lublin

Partie:
d18gv6q
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Marcin Onufryjuk

Artur Zawisza jest polskim politykiem związanym z ugrupowaniami prawicowymi. Dwukrotnie zasiadał w ławie poselskiej oraz zarządach różnych komisji sejmowych.

Artur Zawisza – informacje ogólne

Artur Zawisza urodził się 30 marca 1969 roku w Lublinie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, a podczas nauki w szkole średniej działał jako instruktor w podziemnym Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego. Artur Zawisza jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, studiował polonistykę, a także filozofię. Będąc studentem, Artur Zawisza angażował się w przedsięwzięcia dodatkowe, był między innymi przewodniczącym Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”.

W 1995 roku Artur Zawisza otrzymał stanowisko asystenta prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Marka Jurka. Dwa lata później nawiązał współpracę z wydawcą „Naszego Dziennika”, zajmował się edycją gazety.

Artur Zawisza – kariera polityczna

Aktywność polityczna Artura Zawiszy rozpoczęła się wraz z objęciem funkcji dyrektora gabinetu szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wiesława Walendziaka, w latach 1997-1999. Od 1998 do 2000 roku Zawisza był generalnym sekretarzem ugrupowania Zjednoczenie Chrześnijańsko-Narodowe. W 2001 roku pełnił funkcję doradcy z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Równocześnie Artur Zawisza był członkiem zarządu ufundowanej przez biznesmena Aleksandra Gudzowatego fundacji Crescendum Est Polonia.

Również w tym samym roku Artur Zawisza wystąpił ze Zjednoczenia Chrześnijańsko-Narodowego i dołączył do Przymierza Prawicy. Rok 2001 był przełomowy dla kariery Zawiszy także ze względu na jego sukces w wyborach parlamentarnych, w których startował z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu podwarszawskim i zdobył mandat poselski na Sejm IV kadencji.

W 2002 roku Artur Zawisza zasiadł w składzie władz krajowych PiS, po zjednoczeniu tego ugrupowania z Przymierzem Prawicy. W 2003 roku podczas zjazdu partyjnego opowiedział się przeciw głosowaniu w referendum za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Podczas swojej kadencji poselskiej Artur Zawisza przewodniczył polsko-irlandzkiej grupie parlamentarnej, a ponadto zasiadał w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki.

Artur Zawisza w wyborach parlamentarnych 2005 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, a podczas kolejnej kadencji został przewodniczącym Komisji Gospodarki, a następnie Komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. W 2007 roku odszedł z Prawa i Sprawiedliwości i wstąpił w szeregi nowo założonej partii Marka Jurka, Prawicy Rzeczypospolitej. W kolejnych wyborach parlamentarnych Artur Zawisza bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski, startując z listy Ligi Polskich Rodzin, z którą PR zawiązała porozumienie wyborcze.

Artur Zawisza jest członkiem Ligi Narodowo-Konserwatywnej, Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, Stowarzyszenia na rzecz Swobód Obywatelskich, a także Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego. Zasiada również w zarządzie Radia „Hobby” oraz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W 2009 roku Artur Zawisza został wiceprzewodniczącym ugrupowania Libertas Polska, z którego ramienia bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku. Trzy lata później znalazł się wśród założycieli Ruchu Narodowego i został kandydatem komitetu RN w kolejnych wyborach europejskich oraz samorządowych w 2014 roku, jendak bez spodziewanego rezultatu.

Artur Zawisza
Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gv6q
d18gv6q
d18gv6q
d18gv6q
Więcej tematów
d18gv6q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj