Trwa ładowanie...
d15ygk3

Ruch Narodowy - RN

Członkowie, liderzy, sondaże
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Bartłomiej Zborowski

Ruch Narodowy (RN) to partia reprezentująca narodowy konserwatyzm i nacjonalizm polski; jej początki sięgają 2012 roku, a została zarejestrowana 11 lutego 2015 roku.

Ruch Narodowy (RN) – informacje ogólne

Powołany podczas Marszu Niepodległości w 2012 roku Ruch Narodowy początkowo działał jako porozumienie partii narodowych, a od 2015 roku jest partią polityczną, w której funkcję lidera pełni Robert Winnicki.

Wśród zagranicznych sojuszników RN znajduje się węgierska partia Jobbik, włoska organizacja nacjonalistyczna i neofaszystowska Forza Nuova (z włoskiego: Nowa Siła), a także hiszpańska partia Democracia Nacional, reprezentująca skrajną prawicę.

Ruch Narodowy (RN) – geneza

Ruch Narodowy (RN) został powołany podczas warszawskiego Marszu Niepodległości w 2012 roku, kiedy to idee ugrupowania poparła Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Unia Polityki Realnej oraz kilkadziesiąt innych organizacji.

W kongresach Ruchu Narodowego w 2013 i 2014 roku uczestniczyli tacy goście jak Rafał Ziemkiewicz, Stanisław Michalkiewicz i Leszek Żebrowski. W 2014 roku ogłoszono udział Ruchu Narodowego w wyborach do Parlamentu Europejskiego – ugrupowanie uzyskało 1,4 proc. głosów.

Po raz pierwszy charakter partyjny Ruchu Narodowego ogłoszono 10 grudnia 2014 roku, a do rejestru partii politycznych został wpisany 11 lutego 2015 roku. Prezesem Ruchu Narodowego został Robert Winnicki, a wśród wiceprezesów znaleźli się m.in. Bartosz Józwiak, Marian Kowalski i Artur Zawisza.

Ruch Narodowy (RN) – działalność

W 2015 roku w wyborach na prezydenta RP wystartował reprezentant Ruchu Narodowego, Marian Kowalski, który ostatecznie zajął 9. miejsce. W tym samym roku w wyborach parlamentarnych członkowie RN wystartowali z list komitetu Kukiz’15, KORWiN i KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”.

Z partią Ruch Narodowy solidaryzowali się Kornel Morawiecki, Halina Nowina Konopka, Marian Piłka, Jacek Bartyzel, Mariusz Dzierżawski czy Gabriel Janowski.

Ruch Narodowy (RN) – ideologia i program

Ruch Narodowy nawiązuje do przedwojennego obozu narodowego i działalności Romana Dmowskiego. Partia ma charakter eurosceptyczny, opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Polskę i postuluje wspieranie Polonii na Kresach Wschodnich. RN współpracuje z nacjonalistyczną partią Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik). Ruch Narodowy odrzuca kapitalizm i socjalizm, stawia zaś na dystrybucjonizm i ordoliberalizm. RN deklaruje chęć stworzenia państwa narodowo-demokratycznego opierającego się na chrześcijaństwie.

Partia Ruch Narodowy w swoim programie nawołuje do militaryzacji kraju, zwiększenia dostępu do broni, zwalczania ideologii gender i ochrony życia poczętego. Wśród postulatów znajduje się też wspieranie niezależności energetycznej Polski, jawność finansów publicznych, przywrócenie podatku obrotowego, likwidacja ZUS i wprowadzenie świadczeń na minimalnym poziomie dla każdego (emerytura obywatelska).

d15ygk3
Ruch Narodowy - RN
Główna siedziba

ul. Stanisława Noakowskiego 10/12, Warszawa

Rok założenia

2016

Lider
Cele

- likwidacja ZUS, wsparcie dla polskiego eksportu
- emerytura obywatelska
- podatek obrotowy dla korporacji i obniżenie podatków dla małych firm
- zrównoważenie budżetu państwa
- walka z biurokracją
- podatek obrotowy zamiast podatku CIT
- obudowa wojska
- odrzucenie traktatu lizbońskiego
- ochrona życia od poczęcia
- zwalczanie "ideologii gender"
- odrzucenie pakietu energetyczno-klimatycznego UE

Ideologie

- narodowy konserwatyzm
- eurosceptycyzm
- narodowy katolicyzm
- nacjonalizm polski

Ważniejsi członkowie

Artur Zawisza (od 2014, członek)

Krzysztof Bosak (od 2012 roku)

Adam Andruszkiewicz (2015–2016)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ygk3
d15ygk3
d15ygk3
Więcej tematów
d15ygk3