Trwa ładowanie...
d2eom4j

Stanisław Michalkiewicz

Najnowsze informacje
3.2
(41 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Lublin

Partie:

Unia Polityki Realnej (UPR) (1987–2009, prezes w latach 1997–1999)

d2eom4j
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Stanisław Michalkiewicz jest polskim prawnikiem i politykiem, a także nauczycielem akademickim, eseistą i publicystą. Należy do współzałożycieli Unii Polityki Realnej. W okresie PRL działał w opozycji; ma na swoim koncie liczne publikacje.

Stanisław Michalkiewicz – informacje ogólne

Stanisław Michalkiewicz pochodzi z Lublina, urodził się 8 listopada 1947 roku, wykształcenie podstawowe i średnie zdobył w Bełżycach. W 1969 roku skończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, później uczęszczał na studia podyplomowe w Studium Dziennikarskim UW, które ukończył w 1972 roku.

Zajmuje się publicystyką i wykłada w Warszawie (Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki) oraz w Toruniu (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej).

Stanisław Michalkiewicz – działalność opozycyjna

Stanisław Michalkiewicz należał do grupy założycielskiej powstałego w latach 70. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Rozpoczął też wtedy pracę w związanym z ruchem ludowym tygodniku „Zielony Sztandar”, w 1977 roku zorganizował pismo „Gospodarz” i zajął się jego redakcją. Michalkiewicz dorabiał też jako tłumacz, a po utworzeniu NSZZ Solidarność rozpoczął współpracę z wydawnictwem podziemnym „Krąg”.

W 1982 roku Stanisław Michalkiewicz był internowany i poznał Janusza Korwin-Mikkego. Później przez jakiś czas pracował w rolnictwie oraz w firmie „Thomex” i w tym czasie zajmował się kolportażem ulotek solidarnościowych. W 1987 roku Michalkiewicz znalazł się wśród współzałożycieli Ruchu Polityki Realnej, czyli późniejszej Unii Polityki Realnej (UPR).

Stanisław Michalkiewicz – dalsza działalność polityczna

Stanisław Michalkiewicz dołączył do członków Trybunału Stanu na lata 1991–1993, a w 1992 roku w jego opracowaniu powstał projekt konstytucji, który nie uzyskał jednak wymaganego poparcia. Michalkiewicz stworzył też projekt wyborów opartych o zasady większościowe, który odrzuciła jednak Nadzwyczajna Komisja ds. Ordynacji Wyborczej. Stanisław Michalkiewicz był prezesem UPR między 1997 a 1999 rokiem, a w latach 2004–2005 wiceprezesa.

Jako przedstawiciel UPR kandydował do Sejmu (1997), Senatu (2001) oraz Parlamentu Europejskiego (2004). Michalkiewicz odszedł z UPR w 2009 roku, a następnie podjął współpracę z konserwatywno-liberalną i eurosceptyczną partią Wolność i Praworządność, później zaś wstąpił do Kongresu nowej prawicy.

Stanisław Michalkiewicz – kariera publicystyczna

Stanisław Michalkiewicz publikuje dla wielu czasopism, wśród których znajdują się: „Nasz Dziennik”, „Gazeta Polska”, „Moja Rodzina” czy „Dziennik Polski”. W latach 2006–2013 był felietonistą Radiowej Jedynki, rozpoczął też współpracę z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Gdy w 2006 roku Michalkiewicz wypowiedział się w audycji Radia Maryja na temat holocaustu, jego wypowiedź została uznana za antysemicką, a sprawa trafiła do prokuratury, śledztwo zostało jednak umorzone.

Stanisław Michalkiewicz od 2006 roku prowadzi bloga. Publicysta wchodzi w skład kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Frédérica Bastiata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eom4j
d2eom4j
d2eom4j
Więcej tematów
d2eom4j