Trwa ładowanie...
d1cwj0w
d1cwj0w

Jacek Sasin

Najnowsze informacje
2.0
(23 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Partie:
Jacek Sasin jest z wykształcenia historykiem
WP
Jacek Sasin jest z wykształcenia historykiem

Jacek Sasin to polski historyk i polityk, związany z administracją samorządową, a także Kancelarią Prezydenta i Premiera.

Jacek Sasin — życiorys

Jacek Robert Sasin pochodzi z Ząbek koło Warszawy. Urodził się 6 listopada 1969 roku. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskał w 1998 roku na podstawie pracy o piłsudczykach i ustroju politycznym Polski międzywojennej. Jacek Sasin ukończył również studia podyplomowe w warszawskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego na kierunku zarządzanie administracją publiczną.

W latach 1995-1998 Jacek Sasin związany był z Fundacją "Polsko-Niemieckie Pojednanie". W 2004 roku rozpoczął pracę w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, zasiadając na stanowisku dyrektora Departamentu Orzecznictwa. W kolejnych latach pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa jako kierownik urzędu stanu cywilnego, a następnie zastępca burmistrza Śródmieścia.

Jacek Sasin – kariera polityczna

Na początku 2006 roku Jacek Sasin został I wicewojewodą mazowieckim, kilka tygodni później objął obowiązki wojewody w rządzie ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku Jacek Sasin wystosował zarządzenie wygaszenia mandatu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, co miało związek z nieterminowym złożeniem przez jej męża oświadczenia majątkowego. Urząd wojewody zakończył w listopadzie 2007 roku.

Jacek Sasin bez powodzenia startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2007 roku. Został jednak mianowany doradcą przy prezydencie Lechu Kaczyńskim. Jacek Sasin sprawował ten urząd do listopada 2009 roku, gdy został wiceszefem Kancelarii Prezydenta. Z funkcji zrezygnował sam w lipcu 2010 roku.

Po starcie z list PiS w wyborach samorządowych w 2010 roku Jacek Sasin uzyskał mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego. Rok później z powodzeniem wystartował w wyborach parlamentarnych w okręgu podwarszawskim. Podczas kadencji pełnił funkcję wiceszefa Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W tym samym czasie, jako poseł, Jacek Sasin był również członkiem Komisji Spraw Wewnętrznych. W 2014 roku przegrał wybory na prezydenta Warszawy z Hanną Gronkiewicz-Waltz. W następnym roku udało mu się uzyskać reelekcję poselską i pozostać w Komisji Samorządu Terytorialnego. Dołączył natomiast do Komisji Finansów Publicznych.

9 stycznia 2018 roku po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego został mianowany przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz sekretarzem stanu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jacek Sasin – życie prywatne

Jacek Sasin mieszka w rodzinnych Ząbkach. Jest żonaty. Wraz z żoną wychowuje syna Radosława. W 2011 roku wystąpił w dokumencie na temat katastrofy smoleńskiej pod tytułem "Mgła".

Prywatnie Jacek Sasin jest amatorem sztuki, zwłaszcza architektury sakralnej. Poza tym posiada kolekcję oryginalnych, rzadkich książek.

d1cwj0w
d1cwj0w

d1cwj0w
d1cwj0w
Więcej tematów
d1cwj0w