Trwa ładowanie...
d1yvuh1

Jacek Sasin

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Partie:
d1yvuh1
WP
Źródło: WP

Jacek Sasin to polski historyk i polityk, związany z administracją samorządową, a także Kancelarią Prezydenta i Premiera.

Jacek Sasin — życiorys

Jacek Robert Sasin pochodzi z Ząbek koło Warszawy. Urodził się 6 listopada 1969 roku. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskał w 1998 roku na podstawie pracy o piłsudczykach i ustroju politycznym Polski międzywojennej. Jacek Sasin ukończył również studia podyplomowe w warszawskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego na kierunku zarządzanie administracją publiczną.

W latach 1995-1998 Jacek Sasin związany był z Fundacją "Polsko-Niemieckie Pojednanie". W 2004 roku rozpoczął pracę w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, zasiadając na stanowisku dyrektora Departamentu Orzecznictwa. W kolejnych latach pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa jako kierownik urzędu stanu cywilnego, a następnie zastępca burmistrza Śródmieścia.

Jacek Sasin – kariera polityczna

Na początku 2006 roku Jacek Sasin został I wicewojewodą mazowieckim, kilka tygodni później objął obowiązki wojewody w rządzie ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku Jacek Sasin wystosował zarządzenie wygaszenia mandatu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, co miało związek z nieterminowym złożeniem przez jej męża oświadczenia majątkowego. Urząd wojewody zakończył w listopadzie 2007 roku.

Jacek Sasin bez powodzenia startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2007 roku. Został jednak mianowany doradcą przy prezydencie Lechu Kaczyńskim. Jacek Sasin sprawował ten urząd do listopada 2009 roku, gdy został wiceszefem Kancelarii Prezydenta. Z funkcji zrezygnował sam w lipcu 2010 roku.

Po starcie z list PiS w wyborach samorządowych w 2010 roku Jacek Sasin uzyskał mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego. Rok później z powodzeniem wystartował w wyborach parlamentarnych w okręgu podwarszawskim. Podczas kadencji pełnił funkcję wiceszefa Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W tym samym czasie, jako poseł, Jacek Sasin był również członkiem Komisji Spraw Wewnętrznych. W 2014 roku przegrał wybory na prezydenta Warszawy z Hanną Gronkiewicz-Waltz. W następnym roku udało mu się uzyskać reelekcję poselską i pozostać w Komisji Samorządu Terytorialnego. Dołączył natomiast do Komisji Finansów Publicznych.

9 stycznia 2018 roku po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego został mianowany przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz sekretarzem stanu przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jacek Sasin – życie prywatne

Jacek Sasin mieszka w rodzinnych Ząbkach. Jest żonaty. Wraz z żoną wychowuje syna Radosława. W 2011 roku wystąpił w dokumencie na temat katastrofy smoleńskiej pod tytułem "Mgła".

Prywatnie Jacek Sasin jest amatorem sztuki, zwłaszcza architektury sakralnej. Poza tym posiada kolekcję oryginalnych, rzadkich książek.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yvuh1
d1yvuh1
d1yvuh1
Więcej tematów
d1yvuh1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj