Trwa ładowanie...
d9v663q

Antoni Macierewicz

Najnowsze informacje
2.5
(277 głosów)
Oceń:
d9v663q
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Polski polityk, historyk, działacz opozycyjny w czasach PRL, były minister spraw wewnętrznych, od listopada 2015 minister obrony narodowej ur. 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie.

Wykształcenie Antoniego Macierewicza

Antoni Macierewicz ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów należał do NZS-u. Brał udział w strajkach studenckich w roku 1968 za co został aresztowany. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Internowany w czasie stanu wojennego.

Antoni Macierewicz – działalność w III RP

W roku 1989 Antoni Macierewicz współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. W wyborach do Sejmu I kadencji wystartował z listy Akcji Wyborczej "Solidarność" i otrzymał mandat poselski. Od grudnia 1991 do czerwca 1992 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych. W tym czasie ogłosił tzw. Listę Macierewicza, czyli spis nazwisk polityków, którzy zostali zarejestrowani jako współpracownicy Służby Bezpieczeństwa w czasach PRL.

Antoni Macierewicz ponownie uzyskał mandat poselski w roku 1997, kandydując z listy Ruchu Odbudowy Polski. Cztery lata później wybrany do Sejmu jako kandydat Ligi Polskich Rodzin. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego sprawował funkcję wiceministra obrony narodowej. W wyborach parlamentarnych 2007 i 2011 Antoni Macierewicz startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W obu przypadkach uzyskiwał poparcie, które pozwoliło mu zasiąść w ławach sejmowych.

W lutym 2007 przekazał Prezydentowi RP tzw. Raport Macierewicza, czyli specjalne opracowanie działań Wojskowych Służb Informacyjnych, zawierające liczne zarzuty wobec pracy tej instytucji. Raport ten w znaczącym stopniu przyczynił się do likwidacji WSI. W roku 2015 polityk wywalczył swój kolejny mandat poselski. 16 listopada 2015 roku został mianowany ministrem obrony narodowej. Znalazł się także w rządzie Mateusza Morawieckiego powołanego 11 grudnia 2017 roku. Został jednak odwołany 9 stycznia 2018 roku.

Trzy dni później został powołany przez Mariusza Błaszczaka, swojego następcę na stanowisku ministra obrony narodowej, na przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9v663q
d9v663q
d9v663q
d9v663q
Więcej tematów
d9v663q