Trwa ładowanie...
ycipk-3dmyjn
ycipk-3dmyjn

Antoni Macierewicz

Najnowsze informacje
Trwa ładowanie...
Antoni Macierewicz pełnił funkcję szefa MON
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Polski polityk, historyk, działacz opozycyjny w czasach PRL, były minister spraw wewnętrznych, od listopada 2015 minister obrony narodowej ur. 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie.

Wykształcenie Antoniego Macierewicza

Antoni Macierewicz ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów należał do NZS-u. Brał udział w strajkach studenckich w roku 1968 za co został aresztowany. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Internowany w czasie stanu wojennego.

Antoni Macierewicz – działalność w III RP

W roku 1989 Antoni Macierewicz współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. W wyborach do Sejmu I kadencji wystartował z listy Akcji Wyborczej "Solidarność" i otrzymał mandat poselski. Od grudnia 1991 do czerwca 1992 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych. W tym czasie ogłosił tzw. Listę Macierewicza, czyli spis nazwisk polityków, którzy zostali zarejestrowani jako współpracownicy Służby Bezpieczeństwa w czasach PRL.

Antoni Macierewicz ponownie uzyskał mandat poselski w roku 1997, kandydując z listy Ruchu Odbudowy Polski. Cztery lata później wybrany do Sejmu jako kandydat Ligi Polskich Rodzin. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego sprawował funkcję wiceministra obrony narodowej. W wyborach parlamentarnych 2007 i 2011 Antoni Macierewicz startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W obu przypadkach uzyskiwał poparcie, które pozwoliło mu zasiąść w ławach sejmowych.

W lutym 2007 przekazał Prezydentowi RP tzw. Raport Macierewicza, czyli specjalne opracowanie działań Wojskowych Służb Informacyjnych, zawierające liczne zarzuty wobec pracy tej instytucji. Raport ten w znaczącym stopniu przyczynił się do likwidacji WSI. W roku 2015 polityk wywalczył swój kolejny mandat poselski. 16 listopada 2015 roku został mianowany ministrem obrony narodowej. Znalazł się także w rządzie Mateusza Morawieckiego powołanego 11 grudnia 2017 roku. Został jednak odwołany 9 stycznia 2018 roku.

Trzy dni później został powołany przez Mariusza Błaszczaka, swojego następcę na stanowisku ministra obrony narodowej, na przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

ycipk-3dmyjn
ycipk-3dmyjn
ycipk-3dmyjn
ycipk-3dmyjn
ycipk-3dmyjn