Trwa ładowanie...
d47ljxy

Marek Kuchciński

Najnowsze informacje
2.1
(39 głosów)
Oceń:
d47ljxy
East News
Źródło: East News, fot: Stefan Maszewski/Reporter

Marek Kuchciński jest politykiem i dziennikarzem, należy do partii Prawo i Sprawiedliwość, był posłem na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, wicemarszałkiem Sejmu w latach 2010–2015 i marszałkiem Sejmu od 2015 roku.

Marek Kuchciński – biografia

Marek Kuchciński urodził się w 1955 roku w Przemyślu, studiował na kierunku historia sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ukończył Policealne Studium Ogrodnicze w 1978 roku. Należał do środowiska kultury niezależnej w latach 80., zajmował się też wtedy redakcją kwartalnika „Strych Kulturalny”.

Marek Kuchciński działał jako członek Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników, był jednym z organizatorów Dni Kultury Chrześcijańskiej w Przemyślu w latach 1983-1989, a także wystaw plastycznych o zasięgu międzynarodowym „Człowiek – Bóg – Świat”.

W 1985 roku został aresztowany za działalność opozycyjną, brał też udział w utworzeniu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” na terenach województwa przemyskiego. Kuchciński należał do Porozumienia Centralnego, obejmował też stanowisko prezesa Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego i wiceprezesa Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie.

Marek Kuchciński – kariera polityczna

Marek Kuchciński działał jako radny Przemyśla w latach 1994–1999, potem zajął stanowisko wojewody podkarpackiego. Od 2001 roku jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, w 2010 roku został wicemarszałkiem Sejmu V, a w 2011 VII kadencji. Kuchciński był przewodniczącym sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a także Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2015 roku został marszałkiem Sejmu VIII kadencji.

Marek Kuchciński brał udział w głośnym posiedzeniu Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, kiedy to zdecydował o wykluczeniu z obrad Michała Szczerby reprezentującego Platformę Obywatelską. W rezultacie doszło do protestu części opozycji, a Sala Posiedzeń została zablokowana. Kuchciński przeniósł posiedzenie do Sali Kolumnowej, gdzie przegłosowano poprawki do ustawy budżetowej i ustawę dezubekizacyjną. Media donosiły, że podczas burzliwych obrad opozycja nie mogła zgłaszać wniosków formalnych i nie było kworum, a na salę nie miały wstępu media.

Marek Kuchciński – pozostała działalność

Marek Kuchciński pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy i należał do Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. W 2010 roku zainicjował organizację konferencji „Europa Karpat”, której zadaniem było omówienie możliwych działań na rzecz rozwoju Karpat, przeprowadzone zostały rozmowy o współpracy międzynarodowej państw Europy z obszaru Karpat w celu tworzenia odpowiedniego programu rozwoju.

Marek Kuchciński – odznaczenia

Za osiągnięcia kulturalne Marek Kuchciński otrzymał nagrodę Polskiego Radia i Telewizji w Rzeszowie, a w 2003 roku został wyróżniony Laurem „Nowin” dla Polityka Roku. W 2007 roku otrzymał ukraiński Order „Za Zasługi" nadawany za zasługi dla społeczności Ukrainy. Został też odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2016 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ljxy
d47ljxy
d47ljxy
Więcej tematów
d47ljxy