Trwa ładowanie...
d1ar2js

Jan Szyszko

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Data urodzenia:

19.04.1944 (wiek: 80 lat)

Miejsce urodzenia:

Stara Miłosna

Data śmierci:

09.10.2019

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Polskie

Nagrody:

Honorowy obywatel Wielunia, Honorowy obywatel Krościenka nad Dunajcem, Nagroda im. Ettore Majorany (2008), Wielki Order Świętego Ottona (2016), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2019, pośmiertnie)

Organizacje:

Ministerstwo Środowiska (1997–1999; 2005–2007; od 2015 roku, minister środowiska)

Partie:
d1ar2js
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Jan Szyszko to polski polityk, leśnik, nauczyciel akademicki. Pełnił urząd ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w latach 1997–1999, ministra środowiska 2005–2007 i ponownie od 2015 roku. Czterokrotnie otrzymał mandat poselski; należy do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Jan Szyszko – wykształcenie

Urodzony 19 kwietnia 1944 roku w Starej Miłośnie (obecnie osiedle w Warszawie), Jan Szyszko jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Studiował na Wydziale Leśnym, uzyskując stopień doktora (1972), a później doktora habilitowanego nauk leśnych (1983); od 2001 roku profesor nauk leśnych.

Jan Szyszko – działalność zawodowa

Jan Szyszko był dyrektorem Krajowego Zarządu Parków Narodowych w latach 1992–1993, a także kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu SGGW. Należał do Komitetu Ekologii Polskiej Akademii Nauk i wykładał w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Jan Szyszko to autor ponad 250 publikacji traktujących o ekologii i wykorzystaniu zasobów przyrodniczych.

We współpracy z nim powołano Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Jan Szyszko jest członkiem European Association of Coleopterology i doktorem honoris Uniwersytetu w Lüneburgu w Niemczech i Uniwersytetu w Użgorodzie na Ukrainie.

Jan Szyszko – działalność polityczna

Jan Szyszko należał do Miejskiej Rady Narodowej w latach 80., w 1990 roku został radnym miejscowości Wesoła. Od 1991 roku należał do Porozumienia Centrum. Zasiadał na stanowisku przewodniczącego komitetu wyborczego Adama Strzembosza podczas wyborów prezydenckich 1995, a w 1997 roku ubiegał się o stanowisko posła na Sejm III kadencji z listy koalicji Akcja Wyborcza Solidarność.

W 1997 roku Jan Szyszko objął urząd ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w ramach rządu Jerzego Buzka, który pełnił do października 1999 roku. Był też sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, a między 2001 a 2005 rokiem członkiem Trybunału Stanu.

Do Prawa i Sprawiedliwości Jan Szyszko wstąpił w 2001 roku. Jako członek tej partii kandydował do Sejmu IV kadencji, lecz zdobycie mandatu poselskiego udało mu się dopiero w kolejnej kadencji. W latach 2005–2007 był ministrem środowiska, a w wyborach do Sejmu VI kadencji ponownie został posłem i dołączył do Komisji ds. Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa . W 2010 roku Jana Szyszkę powołano na stanowisko przewodniczącego nadzwyczajnej podkomisji zajmującej się rozpatrzeniem ustawy dotyczącej GMO.

Jan Szyszko ponownie został posłem VII kadencji Sejmu, obejmując w 2012 roku funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa , a w 2013 roku przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy. Zasiadł również w Sejmie VIII kadencji, a 16 listopada 2015 roku dołączył do zespołu rządowego Beaty Szydło jako minister środowiska.

Jan Szyszko – kontrowersje

Decyzje podejmowane przez Jana Szyszkę na stanowisku ministra środowiska były wielokrotnie krytykowane przez ekologów i ruchy proekologiczne, podobnie jak aktywność myśliwska Szyszki. Jedną z głośniejszych spraw była budowa obwodnicy przez Dolinę Rospudy, przeciwko której protesty rozpoczęły się w 2005 roku.

W grudniu 2016 roku uchwalono w Sali Kolumnowej tzw. ustawę lex Szyszko zmieniającą ustawy o lasach i o ochronie przyrody, w wyniku której przeprowadzono znaczną wycinkę lasów – według sozologa Zbigniewa Karaczuna liczba drzew wyciętych do maja 2017 roku, gdy ustawę zmieniono, mogła sięgnąć trzech milionów. Ze znaczną krytyką spotkała się też wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej.

Jan Szyszko
Wykształcenie

Doktor habilitowany nauk leśnych

Uczelnia
Książki
Zawód

leśnik, nauczyciel akademicki, polityk

Grupa kraj+zawód

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ar2js
d1ar2js
d1ar2js
d1ar2js
Więcej tematów
d1ar2js

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj