Trwa ładowanie...
d17zh1w

Obrońcy Puszczy i zwolennicy Szyszki stanęli naprzeciw siebie. Protesty w Krakowie

Przed Centrum Kongresowym ICE Kraków, w którym obraduje Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, odbyły się we wtorek dwie demonstracje: ekologów broniących Puszczy Białowieskiej oraz leśników i zwolenników ministra Jana Szyszki. Obie trwały około trzech godzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obrońcy Puszczy i zwolennicy Szyszki stanęli naprzeciw siebie. Protesty w Krakowie
(PAP/EPA)
d17zh1w

Ekolodzy rozwinęli baner ze zdjęciem drzew wyciętych w puszczy. Leśnicy przyszli natomiast z flagami Solidarności i transparentami, na których napisano m.in. „Nie zostawiaj kornika w lesie, bo las tego nie zniesie”, „Szyszko = Równowaga w lesie i przyrodzie”.

Uczestnicy demonstracji popierającej działania leśników gwizdali i przekrzykiwali wystąpienia ekologów. Ci z kolei wzywali o tego, by mogli zaprezentować w spokoju swoje stanowisko.

Przed ICE doszło do walki na hasła ekolodzy skandowali: "UNESCO UNESCO posłuchaj nas, na ochronę puszczy najwyższy czas”, "Cała puszcza parkiem narodowym", "Nasza puszcza jest światowa i musimy ją zachować". Ich wystąpienia spotykały się z odpowiedzią: "Oszuści", "Hańba", "Zdrajcy".

d17zh1w

- Protestujemy przeciwko kłamstwom ekologów na temat Puszy Białowieskiej i działań leśników - powiedział organizator manifestacji leśników i zwolenników ministra Jana Szyszki, Ryszard Majdzik.

Ekologów popierali naukowcy oraz artyści m.in. Grzegorz Turnau, który śpiewał podczas demonstracji i uczestniczący w niej reżyser Jan Klata.

d17zh1w

- Przyszedłem zaśpiewać tu kilka piosenek, bo poprosił mnie o to Adam Wajrak, a wszystko to, co on robi wydaje mi się szalenie wiarygodne – powiedział Turnau. Dodał, że spędził w Puszczy Białowieskiej kilka miesięcy. - Poznałem to środowisko i trochę las i uważam, że jest to jedno z najcenniejszym miejsc, jakie mamy. Rzeczą straszną jest tak masowa i tak pozbawiona jakiekolwiek uzasadnienia wycinka puszczy – dodał Turnau.

UNESCO o Puszczy Białowieskiej

Komitet Światowego Dziedzictwa będzie zajmował się sprawą Puszczy Białowieskiej w środę rano w części obrad poświęconej przeglądowi stanu zachowania 99 obiektów, które są na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d17zh1w

Nie jest przewidziana dyskusja delegatów na temat puszczy. Zgodnie z przygotowaną wcześniej rekomendacją Komitet ma podjąć decyzję o ponownym wysłaniu do Białowieży ekspertów, wezwać do natychmiastowego zaprzestania wycinki, a dyskusja o stanie jej zachowania i ochrony ma zostać przełożona na kolejną sesję w 2018 r.

Trwa spór o Puszczę Białowieską. Kłócą się o nią na ulicach i w Sejmie.

d17zh1w

Podziel się opinią

Share
d17zh1w
d17zh1w
Więcej tematów