Trwa ładowanie...
ddo7mcv

Jacek Czaputowicz

Najnowsze informacje
2.3
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:
Partie:
ddo7mcv
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Jacek Czaputowicz jest polskim politologiem i politykiem. Związany jest z Prawem i Sprawiedliwością.

Jacek Czaputowicz – wykształcenie

Jacek Krzysztof Czaputowicz urodził się 30 maja 1956 roku w Warszawie. Jeszcze w latach 70. pracował w charakterze programisty w Centrum Projektowania i Zastosowania Informatyki. W 1980 roku podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest również absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (aktualnie SGH).

Jacek Czaputowicz otrzymał tytuł naukowy doktora w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w 1997 roku. Rozprawa traktowała o systemie bezpieczeństwa w Europie po zakończeniu zimnej wojny. Jedenaście lat później obronił pracę habilitacyjną na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk społecznych. Kariera naukowa Jacka Czaputowicza rozwijała się również dzięki stypendiom zagranicznym, między innymi na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jacek Czaputowicz – działalność naukowa

Jacek Czaputowicz kierował Zakładem Metodologii Badań Europejskich w Instytucie Europeistyki UW. Ponadto pracuje w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych tej samej uczelni wyższej. Wykładał również w Collegium Civitas, Wyższej Szkole Biznesu NSU w Nowym Sączu, a także w Szkole Głównej Handlowej. W latach 2008-2012 Jacek Czaputowicz był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Pełnił również funkcję redaktora naczelnego w czasopismach "Służba Cywilna", "Polska w Europie" czy "The Polish Yearbook of the Civil Service".

Na rynku wydawniczym ukazało się wiele publikacji autorstwa Jacka Czaputowicza, między innymi "Bezpieczeństwo międzynarodowe. Współczesne koncepcje" (2012) czy "Teorie integracji europejskiej" (2018).

Jacek Czaputowicz – działalność polityczna

W czasach PRL Jacek Czaputowicz działał w opozycji. Współpracował między innymi z Komitetem Samoobrony Społecznej i warszawskim Studenckim Komitetem Solidarności. Był kilkakrotnie zatrzymywany za działalność opozycyjną, a w 1981 roku internowany. Jacek Czaputowicz to jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także Ruchu Wolność i Pokój, za co na pół roku został umieszczony w areszcie. Od 1987 roku związany ze środowiskiem solidarnościowym. Rok później dołączył do Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” .

Po zmianach ustrojowych Jacek Czaputowicz był sekretarzem i głównym specjalistą w Ośrodku Studiów Międzynarodowych w Senacie RP. Od 1990 roku pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1990-1992 wiązany był między innymi z Departamentem Konsularnym i Wychodźstwa, następnie Departamentem Studiów i Planowania, a od 1998 roku Departamentem Negocjacji Akcesyjnych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W tym samym roku został zastępcą szefa Służby Cywilnej.

W połowie września 2017 roku Jacek Czaputowicz został powołany przez ówczesną premier Beatę Szydło na stanowisko podsekretarza stanu w MSW. 9 stycznia 2018 roku Mateusz Morawiecki mianował go ministrem spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz – życie prywatne

Jacek Czaputowicz jest żonaty. Małżeństwo ma pięć córek.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddo7mcv
ddo7mcv
ddo7mcv
Więcej tematów
ddo7mcv