Trwa ładowanie...
d1jc8ss
d1jc8ss

Henryk Kowalczyk

Najnowsze informacje
2.4
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Żabianka

Organizacje:

Ministerstwo Środowiska (od 2018, minister)

Partie:
Henryk Kowalski zasiadał w rządzie Beaty Szydło jako minister bez teki
East News

Henryk Kowalczyk jest polskim politykiem i działaczem ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Dawniej pracował jako nauczycie matematyki, a następnie obejmował różne stanowiska w strukturach samorządowych.

Henryk Kowalczyk – informacje ogólne

Henryk Kowalczyk urodził się 15 lipca 1956 roku w Żabiance niedaleko Garwolina. Jest absolwentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 do 1990 roku pracował Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie na etacie nauczyciel matematyki.

Na początku lat 80. Henryk Kowalczyk był w tejże szkole przewodniczącym zakładowej komisji NSZZ „Solidarność”. Natomiast na przełomie lat 80. i 90. stał na czele Komitetu Obywatelskiego Gminy Winnica. Kowalczyk należy do Ruchu Światło-Życie, a także Akcji Katolickiej. W latach 1999-2003 był wiceprzewodniczącym zarządu diecezjalnego wspólnoty.

Henryk Kowalczyk – kariera polityczna

Przez dwie kadencje, od 1990 do 2005 roku Henryk Kowalczyk piastował urząd wójta gminy Winnica, a w 1998 roku, przez kilka miesięcy, zasiadał w fotelu wojewody ciechanowskiego. W 1999 roku Henryk Kowalczyk z powodzeniem wystartował z list Akcji Wyborczej Solidarność w wyborach samorządowych do sejmiku województwa mazowieckiego.

Polityczna kariera Henryka Kowalczyka na szczeblu państwowym rozpoczęła się okresem między 1992 a 2003 rokiem, gdy polityk był członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a w 2005 roku wstąpił w szeregi Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym roku wystartował w okręgu siedleckim z ramienia PiS w wyborach parlamentarnych. Zdobył mandat poselski i zasiadł w Sejmie V kadencji.

W 2007 roku został sekretarzem stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także pełnomocnikiem rady ministrów do spraw kształtowania ustroju rolnego. Henryk Kowalczyk jeszcze trzykrotnie z powodzeniem ubiegał się o mandat poselski. Zasiadł kolejno w Sejmie VI, VII i VIII kadencji.

W 2015 roku Kowalczyk został powołany przez premier Beatę Szydło ministrem bez teki, a jednocześnie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rok później przejął tymczasowo po odwołanym Dawidzie Jackiewiczu stanowisko ministra skarbu państwa, które piastował do likwidacji resortu pod koniec 2016 roku. Henryk Kowalczyk od września 2016 roku pełnił funkcję wiceszefa Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. 9 stycznia 2018 roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko ministra środowiska.

Henryk Kowalczyk – życie prywatne

Henryk Kowalczyk jest żonaty. Ma czworo dzieci i sześcioro wnucząt.

d1jc8ss
d1jc8ss
d1jc8ss
d1jc8ss