Miliony na oazę Kowalczyka. Minister: cel ponad wszelką wątpliwość słuszny
Miliony z rezerwy budżetowej trafiły na budowę projektu oazowego ruchu Światło-Życie, w którym działa Henryk Kowalczyk. Minister bronił inwestycji w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. - Budowa centrum jest istotna - przekonuje. I uważa, że jego powstanie jest to cel "ponad wszelką wątpliwość słuszny".
Wirtualna Polska informowała, że Mateusz Morawiecki kolejny rok z rzędu przyznał potężną dotację z rezerwy budżetowej na "Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka". W tym toku jest to prawie 9 mln zł, a w ciągu trzech lat z rządu popłynęło tam niemal 29 mln zł.
O pieniądze na budowę centrum zabiegał Henryk Kowalczyk. Były wicepremier i szef resortu rolnictwa, obecnie minister bez teki, od lat działa w katolickim Ruchu Światło-Życie, który odpowiada za budowę centrum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kowalczyk: cel ponad wszelką wątpliwość słuszny
W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Henryk Kowalczyk tłumaczył, że rezerwa ogólna jest czymś innym, niż rezerwa kryzysowa. - Nie można sobie tego rozdawać. Rezerwa jest przeznaczona na jakieś cele, które są wprost zapisane w budżecie - mówił.
- I jest to jeden z tych celów. Ja myślę, że ponad wszelką wątpliwość słuszny. Budowa Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest istotna. Członkowie wyznają zasadę: nie piję, nie kupuję, nie częstuję. To ma być zmiana nastawienia do alkoholu nie poprzez zakazy, ale poprzez wychowanie - mówił.
Stwierdził, że walka z alkoholizmem jest ważna, "to należy to wspierać i właśnie premier wsparł budowę centrum konferencyjnego, by jak najwięcej ludzi korzystało".
"Jest komisja, która ocenia projekty"
Przekonywał, że z rezerwy ogólnej korzysta "bardzo dużo organizacji". Kowalczyk twierdzi, że o przyznawaniu dotacji nie decyduje "uznaniowość". - Jest komisja, która ocenia projekty. Nie jest to ad hoc - mówił.
Przyznał jednak, że nie zna dokładniej procedur i nie wie, kto wchodzi w skład komisji.
Rezerwa ogólna budżetu państwa ma charakter obowiązkowy, tworzona jest w celu sfinansowania wydatków nieprzewidzianych w ustawie budżetowej, wywołanych zdarzeniami losowymi. Z reguły rezerwą ogólną dysponuje Rada Ministrów.
Rezerwa nie może być wyższa niż 0,2 proc. wydatków budżetu.
Czytaj więcej: