Ryszard Legutko
Miejsce urodzenia: | Kraków |
Partie: | PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze (od 2005, członek) |
Ryszard Legutko jest polskim filozofem, tłumaczy i komentuje działa Platona. Jest również aktywnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości.
Ryszard Legutko – kariera naukowa
Ryszard Legutko urodził się 24 grudnia 1949 roku w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1973 roku ukończył filologię angielską, a trzy lata później filozofię.
W 1991 roku Ryszard Legutko został doktorem habilitowanym w dziedzinie nauk filozoficznych, a przedmiotem jego rozprawy była krytyka obrazu demokracji według Platona. W 2003 otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora zwyczajnego.
Ryszard Legutko jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na historii filozofii, filozofii społecznej i politycznej oraz filozofii starożytnej.
W latach 80. Ryszard Legutko był redaktorem krakowskiego podziemnego czasopisma „Arka”. W późniejszych czasach pisał dla „Wprost”, „Nowego Państwa”, „Rzeczpospolitej”, „Życia”, „Naszego Dziennika” i w angielskojęzycznego „Critical Review”.
Ryszard Legutko jest również członkiem Collegium Invisible, a do 2005 roku zasiadał w fotelu prezesa Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej, której był współautorem.
Ryszard Legutko – kariera polityczna
Działalność polityczna Ryszarda Legutko miała swój początek w 2005 roku, kiedy po raz pierwszy startował w wyborach parlamentarnych, ubiegając się o mandat senatorski. Z powodzeniem kandydował z list Prawa i sprawiedliwości w okręgu krakowskim. Stanął na czele Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, a także znalazł się w składzie Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Od 2005 do 2007 roku był wicemarszałkiem Senatu.
W 2007 roku objął tekę ministra edukacji narodowej w gabinecie ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne wybory do Senatu w 2007 roku zakończyły się porażką Ryszarda Legutko, jednak w tym samym roku objął on stanowisko sekretarza stanu przy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 2009 roku Ryszard Legutko kandydował w wyborach europejskich. Zdobywszy mandat europosła, dołączył do ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zasiadł w Komisji Spraw Zagranicznych, przy jednoczesnej nominacji na przewodniczącego delegacji PiS.
W 2014 roku Ryszard Legutko z powodzeniem starał się o reelekcję w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Ryszard Legutko w 2008 roku został oznaczony portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi.
Ryszard Legutko – publikacje
Pozycje książkowe Ryszarda Legutko składają się zarówno z prac translatorskich, jak i publikacji o tematyce społeczno-politycznej.
Tłumaczenia i komentarze Ryszarda Legutko do dzieł Platona:
- „Fedon” (1995)
- „Eutyfron” (1998)
- „Obrona Sokratesa” (2003)
Komentarze