Trwa ładowanie...
d48v15q

Ryszard Legutko

Najnowsze informacje
2.6
(19 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Partie:
d48v15q
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ryszard Legutko jest polskim filozofem, tłumaczy i komentuje działa Platona. Jest również aktywnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Legutko – kariera naukowa

Ryszard Legutko urodził się 24 grudnia 1949 roku w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1973 roku ukończył filologię angielską, a trzy lata później filozofię.

W 1991 roku Ryszard Legutko został doktorem habilitowanym w dziedzinie nauk filozoficznych, a przedmiotem jego rozprawy była krytyka obrazu demokracji według Platona. W 2003 otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora zwyczajnego.

Ryszard Legutko jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na historii filozofii, filozofii społecznej i politycznej oraz filozofii starożytnej.

W latach 80. Ryszard Legutko był redaktorem krakowskiego podziemnego czasopisma „Arka”. W późniejszych czasach pisał dla „Wprost”, „Nowego Państwa”, „Rzeczpospolitej”, „Życia”, „Naszego Dziennika” i w angielskojęzycznego „Critical Review”.

Ryszard Legutko jest również członkiem Collegium Invisible, a do 2005 roku zasiadał w fotelu prezesa Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej, której był współautorem.

Ryszard Legutko – kariera polityczna

Działalność polityczna Ryszarda Legutko miała swój początek w 2005 roku, kiedy po raz pierwszy startował w wyborach parlamentarnych, ubiegając się o mandat senatorski. Z powodzeniem kandydował z list Prawa i sprawiedliwości w okręgu krakowskim. Stanął na czele Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, a także znalazł się w składzie Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Od 2005 do 2007 roku był wicemarszałkiem Senatu.

W 2007 roku objął tekę ministra edukacji narodowej w gabinecie ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Kolejne wybory do Senatu w 2007 roku zakończyły się porażką Ryszarda Legutko, jednak w tym samym roku objął on stanowisko sekretarza stanu przy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2009 roku Ryszard Legutko kandydował w wyborach europejskich. Zdobywszy mandat europosła, dołączył do ugrupowania Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zasiadł w Komisji Spraw Zagranicznych, przy jednoczesnej nominacji na przewodniczącego delegacji PiS.
W 2014 roku Ryszard Legutko z powodzeniem starał się o reelekcję w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ryszard Legutko w 2008 roku został oznaczony portugalskim Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi.

Ryszard Legutko – publikacje

Pozycje książkowe Ryszarda Legutko składają się zarówno z prac translatorskich, jak i publikacji o tematyce społeczno-politycznej.

Tłumaczenia i komentarze Ryszarda Legutko do dzieł Platona:

  • „Fedon” (1995)
  • „Eutyfron” (1998)
  • „Obrona Sokratesa” (2003)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48v15q
d48v15q
d48v15q
Więcej tematów
d48v15q