Trwa ładowanie...
d3c5s6n

Zbigniew Wassermann

Najnowsze informacje
2.5
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Partie:
d3c5s6n
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Zbigniew Wassermann, z wykształcenia prawnik, zasłynął przede wszystkim jako polityk prawicy i wnikliwy śledczy sejmowych komisji. Był jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zbigniew Wassermann – informacje ogólne

Zbigniew Wassermann urodził się 17 września 1949 roku w Krakowie. Wywodził się ze średniozamożnej rodziny kolejarskiej. Ukończył krakowskie IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego, a następnie studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach rozpoczął pracę w Prokuraturze Powiatowej w Chrzanowie, następnie w Jaworznie, a od 1975 roku w Prokuraturze Rejonowej w Brzesku. W 1984 roku powrócił do rodzinnego miasta, do tamtejszej Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza. W latach 80. związany był z duszpasterstwem prawników w Krakowie.

Od 1989 do 1991 roku był członkiem Komisji ds. Weryfikacji Pracowników Służby Bezpieczeństwa. W tym samych latach pełnił funkcję zastępcy szefa Prokuratury Wojewódzkiej w Krakowie. Następnie drogą nominacji przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Dykę, Wassermann został prokuratorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Rok 2000 przyniósł Zbigniewowi Wassermannowi propozycję objęcia stanowiska szefa Prokuratory Krajowej. Nominacja ministra sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, spotkała się ze sprzeciwem Urzędu Ochrony Państwa, dlatego Wassermann oficjalnie stanowiska nie objął, a funkcję prokuratora krajowego pełnił jedynie tymczasowo.

Zbigniew Wassermann – kariera polityczna

Kariera polityczna Zbigniewa Wassermanna rozpoczęła się w 2001 roku, wraz z założeniem ugrupowania partyjnego Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym roku z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu z obwodu krakowskiego. Był wiceprzewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz komisji śledczej w sprawie odwołania prezesa PKN Orlen, Andrzeja Modrzejewskiego.

W 2005 roku Zbigniew Wassermann po raz drugi otrzymał mandat poselski. Został nominowany koordynatorem służb specjalnych i funkcję tę pełnił zarówno w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, jak i Jarosława Kaczyńskiego. Następnie Wassermann pełnił funkcję sekretarza stanu ds. służb specjalnych.

Zbigniew Wassermann zasiadł w ławie poselskiej po raz trzeci po wyborach w 2007 roku. Dwa lata później zasiadł w komisji śledczej badającej tak zwaną aferę hazardową. Na krótki czas został z niej wyłączony z racji planowanych przesłuchań w roli świadka.

Zbigniew Wassermann zginął w katastrofie smoleńskiej podczas pełnienia obowiązków dyplomatycznych. Kilka dni po śmierci został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ciało Wassermana złożone zostało na cmentarzu na Bielanach w Krakowie. W 2011 roku szczątki ekshumowano w ramach śledztwa dotyczącego katastrofy.

Zbigniew Wassermann — rodzina

Zbigniew Wassermann miał żonę, Halinę oraz troje dzieci: syna Wojciecha i córki Agatę i Małgorzatę.
Po tragicznej śmierci ojca Małgorzata Wassermann pojawiła się na scenie politycznej, kwestionując pracę komisji śledczej w sprawie katastrofy smoleńskiej. W 2015 roku dostała mandat poselski, startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c5s6n
d3c5s6n
d3c5s6n
Więcej tematów
d3c5s6n