Trwa ładowanie...
d26lusj

Wojciech Buczak

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Rzeszów

Partie:
d26lusj

Wojciech Buczak to polski inżynier mechaniki maszyn, a także samorządowiec województwa podkarpackiego.

Wojciech Buczak – wykształcenie i praca zawodowa

Wojciech Buczak urodził się 6 lutego 1955 roku w Rzeszowie, gdzie także się wychowywał. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej na kierunku technologia budowy maszyn. Dyplom magistra inżyniera odebrał w 1980 roku. Po studiach Wojciech Buczak podjął pracę na stanowisku specjalisty konstruktora w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”.

Wojciech Buczak – działalność polityczna

W 1980 roku Wojciech Buczak dołączył również do NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego działał w opozycji, zajmując się między innymi kolportażem ulotek i wydawnictw drugiego obiegu. Dziewięć lat później został etatowym działaczem związku. W 1992 roku Wojciech Buczak objął stanowisko wiceprzewodniczącego, a cztery lata później przewodniczącego zarządu „Solidarności” Regionu Rzeszów.

W kolejnych latach Wojciech Buczak należał do Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność. Z jego ramienia w 1998 roku z powodzeniem kandydował w wyborach samorządowych, uzyskując mandat radnego sejmiku województwa podkarpackiego I kadencji. W 2006 roku bezskutecznie wystartował w wyborach na to samo stanowisko. Mandat ostatecznie objął rok później – zasiadł w sejmiku w miejsce Kazimierza Jaworskiego. Wojciech Buczak otrzymał również funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej sejmiku, którą sprawował do końca kadencji. W 2014 roku z sukcesem ubiegał się o reelekcję, a w latach 2013-2014 piastował urząd przewodniczącego sejmiku podkarpackiego.

28 listopada 2014 roku Wojciech Buczak został powołany na stanowisko wicemarszałka województwa. W następnym roku wystartował w wyborach parlamentarnych z ramienia PiS w okręgu rzeszowskim i zdobył mandat poselski na Sejm VIII kadencji. Jako poseł Wojciech Buczak bierze udział między innymi w pracach komisji infrastruktury, a także komisji obrony narodowej.

W kwietniu 2018 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, ogłosił Wojciecha Buczaka oficjalnym kandydatem ugrupowania w walce o fotel prezydenta Rzeszowa w wyborach samorządowych 2018.

Wojciech Buczak — odznaczenia

Wojciech Buczak otrzymał honorowe obywatelstwo Sokołowa Małopolskiego. Został także wyróżniony tytułem „Człowieka Roku 2015” przez „Tygodnik Solidarność”. W 2016 roku Wojciech Buczak otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26lusj
d26lusj
d26lusj
Więcej tematów
d26lusj