Trwa ładowanie...
d4in2y3

Michał Dworczyk

Najnowsze informacje

Michał Dworczyk to polski polityk związany z partią Prawo i Sprawiedliwość. Z wykształcenia jest historykiem. Michał Dworczyk od 2017 roku jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a od 2019 także ministrem-członkiem Rady Ministrów. Polityk jest żonaty i ma czworo dzieci - Marię, Zofię, Antoniego oraz Jana.

3.0
(2 głosy)
Oceń:
d4in2y3
Data urodzenia:

22.07.1975 (wiek: 48 lat)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Pochodzenie:

Polska

Partie:
Rola:

Szef KPRM

Minister

East News
Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski

Michał Dworczyk urodził się 22 lipca 1975 roku w Warszawie. Polityk przez wiele lat był harcerzem, a następnie instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (uzyskał stopień harcmistrza). Od roli zastępowego, przez drużynowego, stał się komendantem szczepu, a następnie hufcowym.

Szef KPRM od 2005 roku jest zaangażowany w aktywną politykę. Wtedy też jako ekspert ds. polityki wschodniej oraz polonijnej został powołany na stanowisko doradcy Prezesa Rady Ministrów. Polityk trzykrotnie uzyskał mandat posła na Sejm.

Michał Dworczyk: wykształcenie i służba w wojsku

Michał Dworczyk jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego Społecznego nr 17 w Warszawie. Polityk ukończył studia w Instytucie Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz tego Michał Dworczyk odbył specjalistyczne studia wschodnie w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Dworczyk po ukończeniu uczelni wyższej odbył służbę wojskową. Później prowadził własną działalność gospodarczą. Przez cztery lata, od 2001 do 2005 roku, był współwłaścicielem biura podróży Pograniczne. Od 2005 roku zaczął pracę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Michał Dworczyk: działalność polityczna

W 2001 roku Michał Dworczyk wstąpił do Przymierza Prawicy. Następnie polityk dołączył do partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2006 roku Michał Dworczyk został radnym dzielnicy Warszawa-Śródmieście.

Michał Dworczyk w latach 2005-2007 pracował w KPRM. Polityk pełnił tam funkcję doradcy, a następnie głównego doradcy premiera. Oprócz tego Dworczyk był w KPRM wiceprzewodniczącym Międzyresortowego Zespołu ds. Wspierania Przemian Demokratycznych w Europie Środkowowschodniej oraz sekretarzem Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Michał Dworczyk od 2009 roku do 2010 roku był również doradcą w Kancelarii Prezydenta. Głową państwa był wtedy śp. Lech Kaczyński.

W 2007 i 2011 roku Michał Dworczyk kandydował z listy PiS w wyborach do Sejmu w okręgu Warszawskim. Jednak bez powodzenia. W 2010 roku polityk uzyskał mandat radnego Rady m.st. Warszawy. Cztery lata później z listy PiS Michał Dworczyk został wybrany na radnego sejmiku mazowieckiego.

W 2015 roku polityk zdecydował się objąć mandat posła na Sejm VII kadencji (zwolnił go Adam Kwiatkowski na kilka miesięcy przed końcem kadencji). W tym samym roku Michał Dworczyk uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych i został wybrany do Sejmu. Kandydował z listy wyborczej PiS w okręgu wałbrzyskim.

W 2017 roku Michał Dworczyk został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony. Tego samego roku, 19 grudnia, premier Mateusz Morawiecki powołał go na szefa KPRM. W 2019 roku posła powołano także na urząd ministra-członka Rady Ministrów.

Również w 2019 roku Michał Dworczyk ponownie ubiegał się o mandat posła. Uzyskał reelekcję, zdobywając 58 426 głosów.

Michał Dworczyk
Dzieci

Maria, Zofia, Antoni, Jan

Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Zawód

polityk

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4in2y3
d4in2y3
d4in2y3
d4in2y3
Więcej tematów
d4in2y3