Trwa ładowanie...
d3mb45w

Michał Kurtyka

Najnowsze informacje

Michał Kurtyka to polski polityk. Z wykształcenia jest menadżerem i ekonomistą. Pracował też jako urzędnik państwowy. Michał Kurtyka zdobył tytuł doktora nauk ekonomicznych. W 2019 roku piastował stanowisko ministra klimatu. Od 2020 jest ministrem klimatu i środowiska.

Oceń jako pierwszy:
d3mb45w
Data urodzenia:

20.07.1973 (wiek: 51 lat)

Miejsce urodzenia:

Kraków

Rola:

Minister klimatu i środowiska

East News
Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI

Michał Kurtyka urodził się 20 lipca 1973 roku w Krakowie. Minister pracował jako wykładowca m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wcześniej uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Oficjalnie nie jest związany z żadną partią polityczną.

Michał Kurtyka: wykształcenie

Michał Kurtyka ukończył paryską uczelnię Ecole Polytechnique. Minister otrzymał stypendium w zakresie optyki kwantowej w National Institute of Standards and Technologies, który znajduje się pod Waszyngtonem. Polityk pracował tam m.in. pod przewodnictwem Williama D. Phillips’a, który jest laureatem Nagrody Nobla z fizyki.

W trakcie studiowania Michał Kurtyka specjalizował się w ekonomii. Interesował się m.in. uwzględnieniem organizacji na rynku.

Michał Kurtyka studiował również ekonomię na uniwersytecie w Louvain La Neuve. Tytuł magistra z tej dziedziny otrzymał w Szkole Głównej Handlowej. W 2012 roku na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy: "Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskich przedsiębiorstw energetycznych w latach 1990–2009".

Michał Kurtyka był wykładowcą w zakresie takich nauk jak: ekonomia, organizacja rynku i strategii przemysłowej oraz zarządzania zmianą. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, Oxford Programme On Modern Poland oraz Collegium Civitas.

Michał Kurtyka: kariera zawodowa i działalność polityczna

Kariera zawodowa Michała Kurtyki rozpoczęła się w 1998 roku. Dołączył wtedy do zespołu Jana Kułakowskiego, który zajmował się negocjacjami akcesyjnymi prowadzonymi przez rząd Polski z instytucjami Unii Europejskiej. Minister zajmował się wtedy transportem i energetyką.

W latach 2000-2002 Michał Kurtyka był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie do 2012 roku związany był z grupą BPI. Kurtyka kierował polskim oddziałem przedsiębiorstwa. Polityk w latach 2006-2008 był członkiem oraz wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Gaz-Systemu.

Michał Kurtyka 1 stycznia 2016 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii w rządzie Beaty Szydło. W 2018 roku polityk został również sekretarzem w tym resorcie oraz pełnomocnikiem ds. prezydencji COP24. Takie samo stanowisko polityk objął w Ministerstwie Środowiska.

W resorcie Michał Kurtka odpowiadał m.in. za przygotowanie szczytu klimatycznego ONZ w Polsce. Odbył się on w grudniu 2018 roku.

Michał Kurtyka 15 listopada objął stanowiska ministra klimatu w rządzie Mateusza Morawieckiego. W ramach rekonstrukcji tego resortu 6 października 2020 roku został ministrem klimatu i środowiska.

Michał Kurtyka
Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Zawód

ekonomista

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mb45w
d3mb45w
d3mb45w
Więcej tematów
d3mb45w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj