Trwa ładowanie...
d49tz65

Rafał Trzaskowski

Najnowsze informacje

Rafał Trzaskowski to polski polityk, eurodeputowany, politolog, były minister administracji i cyfryzacji, sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Jest Kawalerem Legii Honorowej, ma na koncie kilka publikacji. Od 2018 roku pełni funkcję prezydenta Warszawy. W wyborach 2020 ubiega się o fotel Prezydenta RP.

2.9
(353 głosy)
Oceń:
d49tz65
Data urodzenia:

17.01.1972 (wiek: 49 lat)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Płeć:

Mężczyzna

Organizacje:
Partie:
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Rafał Trzaskowski – wykształcenie

Rafał Kazimierz Trzaskowski ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Kolegium Europejskim w Natolinie. Pracował jako tłumacz symultaniczny oraz nauczyciel języka angielskiego. Rafał Trzaskowski wykładał również w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz w Collegium Civitas. Doktoryzował się w 2004 roku, pracuje na uczelni, dodatkowo jest analitykiem. W przeszłości uczył się także w Stanach Zjednoczonych i w Australii, zna kilka języków obcych.

Rafał Trzaskowski – życie prywatne

Żoną Rafała Trzaskowskiego od 2002 roku jest Małgorzata Trzaskowska, pracownica magistratu Warszawy od 2007 roku. Para ma dwoje dzieci. Przyrodnim bratem Rafała Trzaskowskiego jest polski artysta, Piotr Ferster. Obydwaj panowie są synami nieżyjącego już pianisty, kompozytora i krytyka muzycznego, Andrzeja Trzaskowskiego.

Kariera polityczna Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Europarlamencie. Samodzielnie w roku 2009 uzyskał mandat deputowanego, a startował jako kandydat PO. W roku 2013 Donald Tusk mianował Rafała Trzaskowskiego ministrem administracji i cyfryzacji. Urząd ten Trzaskowski sprawował do września 2014 roku.

Po przejęciu stanowiska Prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz Trzaskowski został powołany na wiceministra spraw zagranicznych w randze sekretarza stanu. Kolejno był posłem na Sejm RP VIII kadencji, a mandat uzyskał w okręgu nr 13, zdobywając ponad 47 tysięcy głosów poparcia. W wyborach Rafał Trzaskowski startował jako kandydat Platformy Obywatelskiej.

Rafał Trzaskowski w wyborach samorządowych 2018 – kandydat na prezydenta Warszawy

Rafał Trzaskowski jest kandydatem na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018 z ramienia Zjednoczonej Opozycji (Koalicji Obywatelskiej). Jego wizję stolicy Polski odzwierciedla hasło ”Warszawa dla wszystkich”. Program wyborczy Trzaskowskiego obejmuje postulaty poprawy jakości życia mieszkańców na wszystkich obszarach. Dzięki ich rozwojowi i dobrostanowi, miasto się rozwinie i na tym zyska.

Rafał Trzaskowski dostrzega konieczność poprawy komunikacji, edukacji, opieki zdrowotnej, sytuacji osób starszych, zwiększenia obszarów zielonych w mieście oraz inwestycji w innowacje. Jest za bezpłatnymi żłobkami, zwiększeniem liczby miejsc w przedszkolach, zajęciami dodatkowymi dla dzieci i młodzieży. Wziął udział w Paradzie Równości w Warszawie.

Oddanie głosu w wyborach prezydenckich 21 października 2018 na Rafała Trzaskowskiego zadeklarowali już m.in. Janusz Gajos i Małgorzata Socha. Wcześniej natomiast (w wyborach na eurodeputowanego) jego kandydaturę poparli Michał Żebrowski, Grzegorz Turnau czy Tomasz Karolak.

W wyborach samorządowych zdobył 505 187 głosów, co dało wynik 56,67%. Tym Samym Rafał Trzaskowski już w pierwszej turze został wybrany nowym prezydentem Warszawy. Równocześnie wygasł jego mandat poselski. W bezpośrednim wyścigu o fotel prezydenta stolicy pokonał Patryka Jakiego z PiS.

W kolejnych latach jego kariera polityczna nabierała tempa. W lutym 2020 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego PO przez radę krajową Platformy Obywatelskiej. W tym samym miesiącu został współtwórcą sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas wyborów prezydenckich 2020.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta

15 maja 2020 roku tuż po tym, jak Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z walki o prezydenturę, jej miejsce zajął Rafał Trzaskowski. Nowy kandydat PO bardzo szybko podniósł notowania partii w sondażach prezydenckich i z każdym dniem zbliżał się do Andrzeja Dudy.

Jako nowy kandydat, Rafał Trzaskowski miał tylko kilka dni na zebranie 100 tys. podpisów, które są konieczne, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich. Kandydatowi PO sztuka ta udała się w 5 dni.W niedzielę 7 czerwca jego podano informację, że Rafał Trzaskowski zebrał 200 tys. podpisów (podpisy można było zbierać od 3 czerwca).

Trzaskowski 2020 – program wyborczy Rafała Trzaskowskiego na wybory 2020

O ile w przypadku Małgorzaty Kidawy-Błońskiej trudno było doszukiwać się jasnego i spójnego programu wyborczego, o tyle w przypadku kampanii Trzaskowski 2020 można bez trudu wskazać najważniejsze postulaty:

  • likwidacja TVP Info,
  • poparcie związków partnerskich,
  • troska o prawa kobiet oraz mniejszości,
  • zachowanie programu 500+,
  • rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego,

Sztandarowym punktem programu Rafała Trzaskowskiego jest ustawa skromnościowa, której celem jest ograniczenie zarobków członków zarządów w spółkach państwowych.

Rafał Trzaskowski
Mąż / Żona

Małgorzata Trzaskowska

Dzieci

Aleksandra, Stanisław

Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Poprzednik
d49tz65

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49tz65
d49tz65
d49tz65
Więcej tematów
d49tz65