Trwa ładowanie...
d1aa86h

Rafał Trzaskowski

Najnowsze informacje

Rafał Trzaskowski to polski polityk, eurodeputowany, politolog, były minister administracji i cyfryzacji, sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Jest Kawalerem Legii Honorowej, ma na koncie kilka publikacji. Od 2018 roku pełni funkcję prezydenta Warszawy. W wyborach 2020 ubiegał się o fotel Prezydenta RP.

1.0
(25 głosów)
Oceń:
d1aa86h
Data urodzenia:

17.01.1972 (wiek: 52 lata)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Płeć:

Mężczyzna

Organizacje:
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Rafał Trzaskowski – wykształcenie

Rafał Kazimierz Trzaskowski ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Kolegium Europejskim w Natolinie. Pracował jako tłumacz symultaniczny oraz nauczyciel języka angielskiego. Rafał Trzaskowski wykładał również w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz w Collegium Civitas. Doktoryzował się w 2004 roku, pracuje na uczelni, dodatkowo jest analitykiem. W przeszłości uczył się także w Stanach Zjednoczonych i w Australii, zna kilka języków obcych.

Kariera polityczna Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Europarlamencie. Samodzielnie w roku 2009 uzyskał mandat deputowanego, a startował jako kandydat PO. W roku 2013 Donald Tusk mianował Rafała Trzaskowskiego ministrem administracji i cyfryzacji. Urząd ten Trzaskowski sprawował do września 2014 roku.

Po przejęciu stanowiska Prezesa Rady Ministrów przez Ewę Kopacz Trzaskowski został powołany na wiceministra spraw zagranicznych w randze sekretarza stanu. Kolejno był posłem na Sejm RP VIII kadencji, a mandat uzyskał w okręgu nr 13, zdobywając ponad 47 tysięcy głosów poparcia. W wyborach Rafał Trzaskowski startował jako kandydat Platformy Obywatelskiej.

Rafał Trzaskowski w wyborach samorządowych 2018 – kandydat na prezydenta Warszawy

Rafał Trzaskowski był kandydatem na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018 z ramienia Zjednoczonej Opozycji (Koalicji Obywatelskiej). Jego wizję stolicy Polski odzwierciedlało hasło ”Warszawa dla wszystkich”. Program wyborczy Trzaskowskiego obejmował postulaty poprawy jakości życia mieszkańców na wszystkich obszarach. Dzięki ich rozwojowi i dobrostanowi, miasto się rozwinie i na tym zyska.

Rafał Trzaskowski dostrzegał konieczność poprawy komunikacji, edukacji, opieki zdrowotnej, sytuacji osób starszych, zwiększenia obszarów zielonych w mieście oraz inwestycji w innowacje. Był za bezpłatnymi żłobkami, zwiększeniem liczby miejsc w przedszkolach, zajęciami dodatkowymi dla dzieci i młodzieży. Wziął udział w Paradzie Równości w Warszawie.

Oddanie głosu w wyborach prezydenckich 21 października 2018 na Rafała Trzaskowskiego zadeklarowali już m.in. Janusz Gajos i Małgorzata Socha. Wcześniej natomiast (w wyborach na eurodeputowanego) jego kandydaturę poparli Michał Żebrowski, Grzegorz Turnau czy Tomasz Karolak.

W wyborach samorządowych zdobył 505 187 głosów, co dało wynik 56,67%. Tym samym Rafał Trzaskowski już w pierwszej turze został wybrany nowym prezydentem Warszawy. Równocześnie wygasł jego mandat poselski. W bezpośrednim wyścigu o fotel prezydenta stolicy pokonał Patryka Jakiego z PiS.

W kolejnych latach jego kariera polityczna nabierała tempa. W lutym 2020 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego PO przez radę krajową Platformy Obywatelskiej. W tym samym miesiącu został współtwórcą sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas wyborów prezydenckich 2020.

Wybory 2020. Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta

15 maja 2020 roku tuż po tym, jak Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z walki o prezydenturę, jej miejsce zajął Rafał Trzaskowski. Nowy kandydat PO bardzo szybko podniósł notowania partii w sondażach prezydenckich i z każdym dniem zbliżał się do Andrzeja Dudy.

Jako nowy kandydat, Rafał Trzaskowski miał tylko kilka dni na zebranie 100 tys. podpisów, które były konieczne, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich. Kandydatowi PO sztuka ta udała się w 5 dni.W niedzielę 7 czerwca jego podano informację, że Rafał Trzaskowski zebrał 200 tys. podpisów (podpisy można było zbierać od 3 czerwca).

W ramach swojego programu wyborczego Nowa Solidarność przedstawił m.in. propozycję podniesienia kwoty wolnej od podatku. Postulował większą samodzielności finansową dla samorządów, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, podwyżki dla nauczycieli, usprawnienia w rozliczaniu VAT[52], "ustawę skromnościową" mającą ograniczać zarobki w zarządach spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W przeprowadzonej 28 czerwca 2020 pierwszej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski zajął drugie miejsce, zdobywając 5 917 340 głosów, co stanowiło 30,46% głosów. Przeszedł do drugiej tury głosowania wraz z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, który otrzymał 43,50% głosów. W drugiej turze głosowania z 12 lipca 2020 otrzymał 10 018 263 głosy, co stanowiło 48,97% głosów ważnych.

Rafał Trzaskowski - działalność po 2020 roku

Po wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski cieszył się dużym poparciem społeczeństwa. Zapowiadał utworzenie własnego ruchu, który miał być wsparciem dla Platformy Obywatelskiej. W październiku 2020 roku zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska. Założona przez niego organizacja w 2021 była organizatorem Campusu Polska Przyszłości. Założył też fundację własnego imienia.

Rafał Trzaskowski – życie prywatne

Żoną Rafała Trzaskowskiego od 2002 roku jest Małgorzata Trzaskowska, pracownica magistratu Warszawy od 2007 roku. Para ma dwoje dzieci. Przyrodnim bratem Rafała Trzaskowskiego jest polski artysta, Piotr Ferster. Obydwaj panowie są synami nieżyjącego już pianisty, kompozytora i krytyka muzycznego, Andrzeja Trzaskowskiego.

Rafał Trzaskowski
Mąż / Żona

Małgorzata Trzaskowska

Dzieci

Aleksandra, Stanisław

Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aa86h
d1aa86h
d1aa86h
Więcej tematów
d1aa86h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj