Trwa ładowanie...
d402r9s

Piotr Wawrzyk

Najnowsze informacje

Piotr Wawrzyk to polski polityk. Z wykształcenia jest prawnikiem i politologiem. Uzyskał wykształcenie wyższe i stopień doktora habilitowanego nauk społecznych. Piotr Wawrzyk jest również nauczycielem akademickim. W 2019 roku uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji. W latach 2018-2019 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a później - do 2023 roku - sekretarza stanu w MSZ.

5.0
(1 głos)
Oceń:
d402r9s
Data urodzenia:

12.12.1967 (wiek: 55 lat)

Miejsce urodzenia:

Kielce

Pochodzenie:

Polska

Partie:
Rola:
East News
Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski

Piotr Wawrzyk urodził się 12 grudnia 1967 roku w Kielcach. Polityk uzyskał wykształcenie prawnicze oraz politologiczne. Z zawodu jest nauczycielem akademickim. Polityk związany jest z partią Prawo i Sprawiedliwość.

Piotr Wawrzyk: wykształcenie polityka

Piotr Wawrzyk w 1993 roku uzyskał tytuł magistra nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 Piotr Wawrzyk ukończy prawo na Wydziale Prawa i Administracji także na Uniwersytecie Warszawskim.

To jednak nie koniec kariery naukowej posła. W 2006 roku Wawrzyk został absolwentem studiów doktoranckich na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Stopień doktora otrzymał po obronie rozprawy pt. "Polityka wewnętrzna Unii Europejskiej".

W 2014 roku na podstawie rozprawy pt. "Problemy modernizacji procesów integracji europejskiej w ramach działań Unii na rzecz współpracy państw członkowskich w zwalczaniu przestępczości międzynarodowej" Piotr Wawrzyk uzyskał tytuł doktora habilitowanego z nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Piotr Wawrzyk jest adiunktem w Instytucie Europeistyki na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Polityk wykładał również na uczelniach w Pułtusku oraz Kielcach.

Piotr Wawrzyk: działalność polityczna

Piotr Wawrzyk w latach 1994-1997 pracował m.in. w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu oraz w Zespole Prawnym Departamentu Integracji Europejskiej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Polityk uczestniczył w negocjacjach dotyczących przystąpienia Polski do UE.

Polityk od 2000 do 2002 roku był współpracownikiem Departamentu Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Wawrzyk zajmował się tam m.in. dostosowaniem polskiego prawa do prawa UE. Poseł był do 2009 roku również ekspertem Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Piotr Wawrzyk przez kilkanaście lat należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. 2 lutego 2018 roku polityk został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2019 roku polityk wystartował w wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim. Otrzymał 6750 głosów i dzięki temu uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji.

Po wygranych wyborach polityk ustąpił z funkcji podsekretarza stanu. 28 listopada 2019 roku Piotr Wawrzyk został sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ds. prawnych, prawno-traktatowych, Narodów Zjednoczonych oraz konsularnych i parlamentarnych.

Piotr Wawrzyk. Afera wizowa

31 sierpnia 2023 roku Piotr Wawrzyk został odwołany ze stanowiska wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Oficjalnym powodem dymisji był "brak satysfakcjonującej współpracy". Według medialnych doniesień odwołanie Wawrzyka miało natomiast związek z tzw. aferą wizową, która ma dotyczyć korupcji podczas przyznawania wiz do Polski pracownikom pochodzącym spoza krajów Unii Europejskiej.

Piotr Wawrzyk
Wykształcenie

Wyższe

Uczelnia
Zawód

nauczyciel akademicki

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d402r9s
d402r9s
d402r9s
d402r9s
Więcej tematów
d402r9s