WP

Jolanta Szczypińska - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Jolanta Szczypińska w Sejmie w 2007 roku Domena publiczna
Podziel się
WP

Jolanta Szczypińska była jedną z założycielek NSZZ „Solidarność” służby zdrowia w Słupsku, z wykształcenia pielęgniarka, zaangażowała się w politykę, była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII oraz VIII kadencji.

Jolanta Szczypińska – informacje ogólne

Jolanta Szczypińska urodziła się 24 czerwca 1957 roku w Słupsku, skończyła Policealne Studium Medyczne w 1979 roku i podjęła pracę w zawodzie pielęgniarki. W latach 80. należała do działaczy opozycyjnych Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Działalność Jolanty Szczypińska w strukturach podziemnych „Solidarności” uwzględniała drukowanie i kolportaż materiałów wydawnictw solidarnościowych; w ramach represji Służba Bezpieczeństwa wielokrotnie ją zatrzymywała.

Jolanta Szczypińska – działalność polityczna

Jolanta Szczypińska wstąpiła Porozumienia Centrum w 1991 roku i została prezesem zarządu wojewódzkiego partii w Słupsku. Znalazła się w grupie założycielskiej partii Prawo i Sprawiedliwość.

WP

Jolanta Szczypińska po raz pierwszy została posłanką na Sejm w 2004 roku, dołączyła wtedy do Komisji Zdrowia. W kolejnych czterech kadencjach Sejmu również udawało jej się uzyskać stanowisko posłanki. Podczas trwania V kadencji Sejmu Jolanta Szczypińska sprawowała funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Zdrowia i należała do Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W 2011 roku (VII kadencja) była zastępcą przewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 2016 roku (VIII kadencja Sejmu) Szczypińska została wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej; do kwietnia 2017 roku zasiadała na stanowisku zastępcy przewodniczącego w Komisjach: Zdrowia, Łączności z Polakami za Granicą oraz Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

W 2009 oraz 2014 roku Jolanta Szczypińska kandydowała na stanowisko europosła w Parlamencie Europejskim, jednak bezskutecznie. W 2016 roku została wybrana na stanowisko przewodniczącej słupskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.

Jolanta Szczypińska – życie prywatne

Nazwisko panieńskie Jolanty Szczypińskiej brzmi Joachimiak. Posłanka wyszła za mąż w latach 80., jednak po dwóch latach małżeństwa rozwiodła się. Jolanta Szczypińska choruje na raka, w 2013 roku w ramach manifestu i zwrócenia uwagi na stan służby zdrowia zrezygnowała z leczenia onkologicznego. Jolanta Szczypińska od 2011 roku posiada konto na portalu społecznościowym Twitter, gdzie obecnie aktywnie się udziela.

WP
Data urodzenia

24.06.1957

Miejsce urodzenia

Słupsk

Profesja

pielęgniarka, polityk

Organizacje

NSZZ Solidarność (jedna z założycielek)

Partie

PiS - Prawo i Sprawiedliwość (od 2001 roku, przewodnicząca słupskiego okręgu PiS od 2016 roku)

WP
WP