Trwa ładowanie...
d82w8mk

Jolanta Szczypińska

Najnowsze informacje
2.9
(27 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Słupsk

Organizacje:

NSZZ Solidarność (jedna z założycielek)

Partie:

PiS - Prawo i Sprawiedliwość - program i obietnice wyborcze (od 2001 roku, przewodnicząca słupskiego okręgu PiS od 2016 roku)

d82w8mk
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: Piotr Vagla Waglowski

Jolanta Szczypińska była jedną z założycielek NSZZ „Solidarność” służby zdrowia w Słupsku, z wykształcenia pielęgniarka, zaangażowała się w politykę, była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII oraz VIII kadencji.

Jolanta Szczypińska – informacje ogólne

Jolanta Szczypińska urodziła się 24 czerwca 1957 roku w Słupsku, skończyła Policealne Studium Medyczne w 1979 roku i podjęła pracę w zawodzie pielęgniarki. W latach 80. należała do działaczy opozycyjnych Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Działalność Jolanty Szczypińska w strukturach podziemnych „Solidarności” uwzględniała drukowanie i kolportaż materiałów wydawnictw solidarnościowych; w ramach represji Służba Bezpieczeństwa wielokrotnie ją zatrzymywała.

Jolanta Szczypińska – działalność polityczna

Jolanta Szczypińska wstąpiła Porozumienia Centrum w 1991 roku i została prezesem zarządu wojewódzkiego partii w Słupsku. Znalazła się w grupie założycielskiej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Jolanta Szczypińska po raz pierwszy została posłanką na Sejm w 2004 roku, dołączyła wtedy do Komisji Zdrowia. W kolejnych czterech kadencjach Sejmu również udawało jej się uzyskać stanowisko posłanki. Podczas trwania V kadencji Sejmu Jolanta Szczypińska sprawowała funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Zdrowia i należała do Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W 2011 roku (VII kadencja) była zastępcą przewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 2016 roku (VIII kadencja Sejmu) Szczypińska została wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej; do kwietnia 2017 roku zasiadała na stanowisku zastępcy przewodniczącego w Komisjach: Zdrowia, Łączności z Polakami za Granicą oraz Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

W 2009 oraz 2014 roku Jolanta Szczypińska kandydowała na stanowisko europosła w Parlamencie Europejskim, jednak bezskutecznie. W 2016 roku została wybrana na stanowisko przewodniczącej słupskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.

Jolanta Szczypińska – życie prywatne

Nazwisko panieńskie Jolanty Szczypińskiej brzmi Joachimiak. Posłanka wyszła za mąż w latach 80., jednak po dwóch latach małżeństwa rozwiodła się. Jolanta Szczypińska choruje na raka, w 2013 roku w ramach manifestu i zwrócenia uwagi na stan służby zdrowia zrezygnowała z leczenia onkologicznego. Jolanta Szczypińska od 2011 roku posiada konto na portalu społecznościowym Twitter, gdzie obecnie aktywnie się udziela.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d82w8mk
d82w8mk
d82w8mk
d82w8mk
Więcej tematów
d82w8mk