Trwa ładowanie...
d1pjtuk

Andrzej Celiński

Najnowsze informacje
1.3
(48 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

Organizacje:
Partie:
d1pjtuk
WP
Źródło: WP

Andrzej Celiński to polski socjolog i polityk, poseł II, IV i VI kadencji Sejmu, minister kultury 2001–2002, członek Partii Demokratycznej.

Andrzej Celiński – informacje ogólne

Andrzej Celiński pochodzi z Warszawy, urodził się 26 lutego 1950 roku, w 1980 roku rozpoczął działanie w NSZZ „Solidarność”. Był związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a później z Partią Demokratyczną. Pełnił funkcję ministra kultury między październikiem 2001 a lipcem 2002. Zasiadał w Sejmie, reprezentując Unię Wolności (II kadencja), SLD (IV kadencja) i Partię Demokratyczną (VI kadencja). Od 2016 roku Andrzej Celiński jest politykiem bezpartyjnym.

Andrzej Celiński – wykształcenie i PRL

Andrzej Celiński kształcił się w Warszawie, najpierw w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana, później na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych, ale został skreślony z listy studentów za udział w demonstracjach studenckich w marcu 1968 roku. Przez krótki czas studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po czym wrócił na UW. Celiński należał do drużyny harcerskiej „Czarna Jedynka”, podejmował wtedy współpracę z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim.

Między 1976 a 1977 rokiem należał do nieformalnych członków Komitetu Obrony Robotników – na podobnych zasadach z KOR współpracowali też Ludwik Dorn, Helena Łuczywo, Zofia Romaszewska, Jan Lityński czy Jan Olszewski. Andrzej Celiński współorganizował Uniwersytet Latający, był zaangażowany w stworzenie i działalność niezależnego Towarzystwa Kursów Naukowych. Andrzej Celiński przez swoją działalność opozycyjną był niejednokrotnie zatrzymywany i poddawany przeszukaniom.

W 1980 roku Andrzej Celiński dołączył do Solidarności, był szefem gabinetu Lecha Wałęsy. Działał jako redaktor pisma podziemnego „Dwadzieścia Jeden” w latach 1986–1988, a w 1989 roku uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Andrzej Celiński – działalność polityczna

Andrzej Celiński należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Ruchu Obywatelskiego Akcja Solidarność, zajmował w tym czasie (1989–1993) stanowisko senatora I i II kadencji. Później był też posłem na Sejm II kadencji jako reprezentant Unii Wolności. Opuścił to ugrupowanie w 1996 roku.

Andrzej Celiński dołączył do SLD w 1999 roku i do 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego partii. Otrzymał mandat poselski do Sejmu IV kadencji, a w latach 2001–2002 sprawował urząd ministra kultury. Celiński był członkiem Sejmowej Komisji Śledczej przy sprawie Orlenu, z którą związany był Andrzej Modrzejewski.

W 2004 roku Andrzej Celiński opuścił SLD i dołączył do Socjaldemokracji Polskiej (SDPL). W 2006 roku wszedł w skład rady sejmiku mazowieckiego, a w 2007 roku został posłem na Sejm VI kadencji. Opuścił SDPL w 2008 roku i od tego czasu działał jako poseł niezrzeszony, aż dołączył do Partii Demokratycznej – demokraci.pl, której przewodniczył od 21 stycznia 2012 roku do 28 listopada 2015 roku. W 2016 roku Andrzej Celiński ponownie został politykiem bezpartyjnym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjtuk
d1pjtuk
d1pjtuk
d1pjtuk
Więcej tematów
d1pjtuk