Trwa ładowanie...
dgmarlw

Marian Krzaklewski

Najnowsze informacje
1.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kolbuszowa

Organizacje:

NSZZ Solidarność (przewodniczący w latach 1991–2001)

dgmarlw
East News SPL
Źródło: East News SPL

Marian Krzaklewski jest polskim politykiem, jednym z działaczy „Solidarności” i jej przewodniczących (1991–2001). Założył ugrupowanie Akcja Wyborcza Solidarność, sprawował też mandat poselski w Sejmie III kadencji.

Marian Krzaklewski – wykształcenie i praca

Marian Krzaklewski urodził się 23 sierpnia 1950 roku w Kolbuszowej, studiował w Gliwicach na Politechnice Śląskiej, kończąc Wydział Automatyki i Informatyki w 1975 roku. Zdobył tytuł doktora nauk technicznych. W 1976 roku Marian Krzaklewski podjął pracę w Gliwicach w Zakładzie Systematyki Automatyki Kompleksowej Polskiej Akademii Nauk. Karierę w zakładzie zakończył w 1984 roku, a od 1985 roku rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej – początkowo jako pracownik naukowy, później jako adiunkt; był też wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Marian Krzaklewski – działalność solidarnościowa

Od 1980 roku Marian Krzaklewski należał do NSZZ Solidarność, a w 1989 wszedł w skład Krajowej Komisji Wykonawczej „Solidarności”. Krzaklewski należał też do Komitetu Obywatelskiego, w którym pełnił funkcję sekretarza Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. 23 lutego 1991 roku Marian Krzaklewski został przewodniczącym „Solidarności”, funkcję tę pełnił do 27 września 2002, gdy zastąpił go Janusz Śniadek. W 1993 roku przyczynił się do odwołania rządu Hanny Suchockiej, inicjując złożenie przeciw niemu wotum nieufności.

Marian Krzaklewski – działalność polityczna

Marian Krzaklewski założył koalicję Akcja Wyborcza Solidarność w 1996 roku, zostając jej liderem i pełniąc tę funkcję do 2001 roku, gdy został zastąpiony przez Jerzego Buzka. Należał do Komisji Spraw Zagranicznych w Sejmie III kadencji, działał też w Grupach Parlamentarnych (Polsko-Czeczeńskiej i Polska-USA) i w Radzie Europy jako delegat polskiego Parlamentu. W 2000 roku Krzaklewski wystartował w wyborach prezydenckich, w których zajął trzecie miejsce za Andrzejem Olechowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim.

Marian Krzaklewski wystartował w wyborach do Sejmu w 2001 roku, a rok później zrezygnował z pozycji przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. W 2009 roku Marian Krzaklewski wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej, jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła.

Marian Krzaklewski – życie prywatne i wyróżnienia

Siostrą Mariana Krzaklewskiego jest Barbara Frączek, lekarz okulista i posłanka I oraz III kadencji Sejmu. Krzaklewski ma też żonę Marię, która była radną miasta Gdańsk w latach 2006–2010. Marian Krzaklewski otrzymał tytuł Przyjaciela Ludzi Bezdomnych (1996), a także tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost” i Nagrodę Kisiela w 1997 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgmarlw
dgmarlw
dgmarlw
Więcej tematów
dgmarlw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj