Trwa ładowanie...
d1qvc0d

Karol Karski

Najnowsze informacje
3.2
(10 głosów)
Oceń:
d1qvc0d
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Karol Karski jest doktorem habilitowanym w dziedzinie prawa. Wykłada na UW i działa w polityce. Należy do partii PiS.

Karol Karski – życiorys

Karol Adam Karski urodził się 13 maja 1966 roku w Warszawie. Skończył prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. W 1998 roku obronił doktorat, a w 2011 roku habilitację w dziedzinie nauk prawnych.

Jest pracownikiem naukowym Instytutu Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji UW i kierownikiem Zakładu Międzynarodowego Prawa Publicznego. Wcześniej wykładał w białostockiej Wyższej Szkole Ekonomicznej oraz w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Publikuje książki i artykuły naukowe o tematyce prawa europejskiego i międzynarodowego.

Obejmuje również dwie ważne funkcje w polskich i pozapaństwowych jednostkach badawczych. Jest wiceprzewodniczącym rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz polskiej sekcji Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego.

Zdobył 9 doktoratów honoris causa na uniwersytetach w Kijowie, Erywaniu, Tbilisi, Winnicy, Koszycach i Ruse. Ma również tytuł profesora honorowego w Wisconsin International University na Ukrainie. Był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej w latach 2013 i 2014 – brał udział w obradach dotyczących przyczyn katastrofy rządowego samolotu.

Karol Karski – działalność polityczna

Działalność polityczna Karola Karskiego rozpoczęła się już w czasie studiów, kiedy to wstąpił do Zrzeszenia Studentów Polskich. Za swoje zasługi dla ZSP otrzymał odznaczenie do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Od 1988 roku udzielał się w samorządzie lokalnym. Najpierw dołączył do rady dzielnicy Żoliborz, następnie zasiadał w radzie gminy, a w końcu w radzie Warszawy – jako członek, zastępca przewodniczącego i przewodniczący. W latach 1994–1998 został wybrany na wiceprzewodniczącego sejmiku ówczesnego województwa warszawskiego.

Karol Karski należał również do zarządu w organach doradczych UE – Komitecie Regionów Unii Europejskiej oraz Forum Zrównoważonego Rozwoju Rady Europejskich Gmin i Regionów.

Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2005 roku (wcześniej należał do Porozumienia Centrum i Ruchu Społecznego). Jako reprezentant PiS-u zdobył pierwszy mandat poselski (na Sejm V kadencji) i przewodniczył trzem komisjom sejmowym, m.in. Komisji ds. Unii Europejskiej. Był przewodniczącym delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i do Euro-Śródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (EUROMED).

Po raz drugi uzyskał mandat sejmowy w kolejnych wyborach parlamentarnych (2007). W Sejmie VI kadencji został wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji ds. UE oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Trzeci start w wyborach nie skończył się dla Karskiego pomyślnie. Nie zasiadł w polskim parlamencie, ale po trzech latach został europosłem w PE VIII kadencji.

Karol Karski od lat działa również w Radzie Stałej Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest zdobywcą Medalu "Pro Patria" przyznawanego przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qvc0d
d1qvc0d
d1qvc0d
Więcej tematów
d1qvc0d