Trwa ładowanie...
d1neyye

Adam Bielan

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Organizacje:

Parlament Europejski - PE (2004–2014, wiceprzewodniczący 2007–2009)

Partie:
d1neyye
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Adam Bielan to polski polityk, poseł na Sejm III oraz IV kadencji, a także do Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2014, a także jego przewodniczący (2007–2009). Polityk Prawa i Sprawiedliwości w latach 2002–2010, od 2014 roku należy do partii Polska Razem.

Adam Bielan – wykształcenie

Adam Bielan urodził się 12 września 1974 roku w Gdańsku, uczył się w IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera, uczęszczał do warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, ale ostatecznie zdobył wykształcenie politologiczne. Pisze doktorat na temat integracji regionalnej w kontekście Unii Europejskiej.

W latach 90. Adam Bielan należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów i pełnił funkcję jego przewodniczącego (1996–1998). Należał też do stowarzyszenia studenckiego o charakterze międzynarodowym – European Democrat Students.

Adam Bielan – działalność polityczna

W 1997 roku Adam Bielan dostał się w wyborach parlamentarnych do Sejmu III kadencji jako najmłodszy poseł. Dołączył m.in. do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 1998–2001 należał do centroprawicowego Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a następnie do Przymierza Prawicy (2001–2002).

Adam Bielan ponownie startował w wyborach w 2001 roku z listy PiS i po raz kolejny udało mu się objąć funkcję posła – tym razem zasiadł w Komisji Europejskiej oraz w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W 2002 roku Bielan dołączył do Prawa i Sprawiedliwości i został rzecznikiem prasowym partii – funkcję tę pełnił przez dziesięć lat.

W 2004 roku Adam Bielan wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego i otrzymał mandat eurodeputowanego. Dołączył do frakcji politycznej Unia na rzecz Europy Narodów, a w 2007 roku został wiceprzewodniczącym PE oraz członkiem Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE. Adam Bielan skutecznie ubiegał się o reelekcję w 2009 roku, dołączając tym razem do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Pod koniec 2010 roku Adam Bielan odszedł z Prawa i Sprawiedliwości, a w 2014 roku dołączył do Polski Razem Jarosława Gowina i rok później został jej wiceprezesem obok Jadwigi Emilewicz, Krystyny Iglickiej-Okólskiej, Marcina Ociepy i Marka Zagórskiego. Od 2015 roku Adam Bielan jest senatorem IX kadencji i należy do Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Adam Bielan – wyróżnienia

W 2008 roku Adam Bielan otrzymał Order Za Zasługi, który jest państwowym odznaczeniem ukraińskim. Został uznany za najaktywniejszego posła VII kadencji Europarlamentu według portalu MEPranking.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1neyye
d1neyye
d1neyye
Więcej tematów
d1neyye

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj