Trwa ładowanie...
ddk8ers

Jacek Żalek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Białystok

Partie:

PO - Platforma Obywatelska (2007-2013, członek)

Unia Polityki Realnej (UPR) (2004-2007, członek)

Polska Razem Zjednoczona Prawica (2013-2015, członek)

ddk8ers
East News
Źródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk

Jacek Żalek to polski polityk i prawnik, zasiadający niejednokrotnie w strukturach samorządowych, a także w Sejmie RP.

Jacek Żalek – pochodzenie i wykształcenie

Jacek Żalek urodził się 12 stycznia 1973 roku. Pochodzi z Białegostoku. W dzieciństwie należał do wielu organizacji młodzieżowych. Najpierw od 1988 roku do Związku Harcerstwa Polskiego, rok później wstąpił natomiast do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tym samym roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zainteresowania Jacka Żalka oscylowały również wokół sportu. W latach młodzieńczych należał bowiem do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także Akademickiego Związku Sportowego.

Jacek Żalek jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Studia prawnicze ukończył w 2001 roku.

Jacek Żalek – kariera polityczna

Swoją przygodę z polityką Jacek Żalek rozpoczął w 1998 roku. Wtedy to po raz pierwszy zasiadł w radzie miejskiej Białegostoku, do której startował z list Akcji Wyborczej Solidarność. W kolejnych wyborach samorządowych, w 2002 roku, z powodzeniem ubiegał się o reelekcję jako bezpartyjny kandydat z ramienia Ligi Polskich Rodzin.

Jacek Żalek przynależał do kilku organizacji i ugrupowań politycznych. W 1998 roku pełnił funkcję wiceszefa zarządu Młodych Konserwatystów. Rok później został prezesem zarządu regionalnego Koalicji Konserwatywnej. Gdy ta weszła w skład Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego, Jacek Żalek zasiadł w fotelu prezesa ugrupowania.

W 2000 roku polityk dołączył do stowarzyszenia KoLiber. W kolejnych latach związany był z federacją Konwokacja Konserwatywna, Przymierzem Prawicy oraz stowarzyszeniem Chrześcijański Ruch Samorządowy. W latach 2000-2008 Jacek Żalek należał do Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Został usunięty z listy członków po opowiedzeniu się za przyjęciem traktatu z Lizbony.

W 2004 roku Jacek Żalek wstąpił do Unii Polityki Realnej. Dwa lata później wystartował w wyborach do sejmiku podlaskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 roku w przyspieszonych wyborach samorządowych powtórzył sukces, tym razem jednak startując z list Platformy Obywatelskiej. W kolejnych latach kariera polityczna Jacka Żalka rozwinęła się do wymiaru polityki krajowej. W 2007 roku kandydował bowiem w wyborach parlamentarnych do sejmu z okręgu białostockiego, w wyniku których uzyskał mandat poselski. Takim samym rezultatem zakończył się dla Jacka Żalka wybory w 2011 roku. W 2013 roku poseł został zawieszony w prawach członkowskich klubu parlamentarnego Platformy. Kilkanaście dni później opuścił ugrupowanie.

Jacek Żalek, obok Jarosława Gowina i Johna Godsona, był sygnatariuszem porozumienia o współpracy programowej kilku ugrupowań prawicowych w ramach projektu „Godzina dla Polski”. W wyniku sojuszu w grudniu 2013 roku powstała partia Polska Razem, w której do 2015 roku Jacek Żalek pełnił funkcję członka prezydium oraz szefa struktur partii na Podlasiu.

Jeszcze w 2014 roku należał do klubu poselskiego Sprawiedliwa Polska, przemianowanego na Zjednoczoną Prawicę. W eurowyborach w 2014 roku Jacek Żalek bez powodzenia starał się o mandat do Parlamentu Europejskiego. Został jednak posłem na Sejm w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, startując z ramienia PiS, w którym objął później stanowisko wiceprzewodniczącego klubu. W 2018 roku zgłosił swoją kandydaturę w wyborach samorządowych.

Jacek Żalek – życie prywatne

Dziadek Jacka Żalka otrzymał honory Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ukrywanie podczas II wojny światowej dwóch Żydówek: Lei Marii Lasko, którą później poślubił oraz jej córki Sabiny. W 2009 roku polityk wstąpił w związek małżeński. Żona Jacka Żalka, Justyna, również zajmuje się działalnością polityczną na szczeblu samorządowym. W 2014 roku zasiadła w sejmiku podlaskim.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddk8ers
ddk8ers
ddk8ers
Więcej tematów
ddk8ers

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj